Internetowy program sortuje pieśni, pozwala na szybkie wyszukanie utworu, a organistom, którzy pobiorą odpowiednią aplikację, daje możliwość dodawania utworów do listy. – Na forach branżowych często pojawia się pytanie, czy ktoś ma do udostępnienia takie czy inne zapisy nutowe. Zdarzało się to na tyle często, że pomyślałem, iż dobrze by było stworzyć w internecie taką platformę, która umożliwi nie tylko wymianę utworów, ale i ułatwi nam codzienną pracę – mówi Karol Miłosz, organista w Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Radzyniu Podlaskim.
Program powstał podczas kursów programowania, zorganizowanych przez Future Design Academy w Radzyniu Podlaskim. Jest tak skonstruowany, by można było z niego korzystać za pomocą aplikacji dostępnych na tabletach i innych urządzeniach mobilnych. – Tablet można zabrać na chór i korzystać z aplikacji podczas nabożeństw. Program pozwala na szybkie znalezienie odpowiedniej pieśni, czy pogrupowanie utworów w odpowiednie zestawy – mówi Miłosz.
Po tygodniu od udostępnienia aplikacji OrgAPP, z której korzystanie jest bezpłatne, ma już ona ponad 300 użytkowników. – Pierwsze recenzje są bardzo przychylne. Użytkownicy nie płacą za korzystanie z programu. Ich wkład w rozwój aplikacji polega na tym, że dodają zapisy nutowe utworów, których na liście jeszcze nie ma. Dzięki temu zyskujemy dostęp do utworów często już zapomnianych, starych pieśni regionalnych, które stanowią nieocenioną wartość, bo bywa, że ich zapis nutowy został spisany gdzieś ze słuchu – opowiada Miłosz.
Nad stworzeniem aplikacji razem z Karolem Miłoszem pracowali Adrian Głowniak, Daniel Bieniek i Szymon Jesionek. Teraz zastanawiają się nad tym, jak utrzymać atrakcyjność aplikacji, by zainteresowanie nią nie malało.
Joanna Danielewicz
Napisz komentarz
Komentarze