10 czerwca znana podróżniczka odebrała w Radzyniu Podlaskim tytuł „Honorowego obywatela powiatu radzyńskiego”. Uhonorowanie towarzyszyło otwarciu wystawy jej fotografii „Uśmiech świata”.
CZYTAJ TAKŻE: Powiat chce wyróżnić znaną podróżniczkę
Elżbieta Dzikowska lata swego dzieciństwa i wczesnej młodości spędziła w Międzyrzecu Podlaskim, wówczas leżącym w granicach powiatu radzyńskiego.
– Gdy mieszkałam w Międzyrzecu Podlaskim, to Radzyń był dla mnie największym i najciekawszym miastem, jakie znałam. Do Radzynia jechało się jak na wyprawę. Dziś dopiero się dowiedziałam, że Międzyrzec jest w powiecie Biała Podlaska, a do dziś się czułam obywatelką powiatu radzyńskiego i Radzynia Podlaskiego – wspominała podczas wernisażu jej wystawy w galerii Oranżeria, Elżbieta Dzikowska. - Gdy mieszkałam w Międzyrzecu, ciężko mi było sobie wyobrazić, że będę podróżować dalej niż do Radzynia.
Radzyń Podlaski oprócz miejsca, do którego „się podróżowało” z pewnością w pamięci podróżniczki zapisał się też jako miejsce, w którym przeżyła czas próby. Za członkostwo w organizacji uznawanej przez ówczesne władze PRL za wrogą państwu, Dzikowska została aresztowana. Przeszła przez areszt UB w Radzyniu Podlaskim i na pół roku trafiła do wiezienia na Zamku Lubelskim. Ten epizod zaważył na jej ówczesnym życiu, wyborze studiów i ścieżki zawodowej. – Chciałam studiować dziennikarstwo i architekturę, historię sztuki – opowiadała podczas wernisażu podróżniczka, która wykształcenie zdobyła na kierunku sinologii i historii sztuki. W 1957 roku odwiedziła Chiny, później, jako szefowa działu Ameryki Łacińskiej w piśmie „Kontynenty” zwiedziła Meksyk. To był początek jej podróżniczego życia.
Dziś przyznaje, że poznaje Polskę. Mówi, że obecnie przemierza szlak renesansu lubelskiego, szczególnie skupia się na sakralnej architekturze drewnianej.
– 1 kwietnia w warszawskim mieszkaniu podróżniczki, podczas nagrywania wspomnień z okresu uwięzienia w katowni Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego, wykluł się pomysł jej uhonorowania przez Powiat Radzyński – informuje Robert Mazurek, dyrektor Radzyńskiego Ośrodka Kultury i przewodniczący rady powiatu radzyńskiego.
Jeszcze w kwietniu rada powiatu przyjęła uchwałę o ustanowieniu takiego tytułu. W połowie maja Elżbiecie Dzikowskiej przekazano list intencyjny informujący o tym, że władze powiatu radzyńskiego chcą ja wyróżnić tytułem, który właśnie został ustanowiony. Podróżniczka wyraziła zgodę, a kapituła nadawania tytułu zatwierdziła przyznanie go Elżbiecie Dzikowskiej. 30 maja przyznanie tytułu potwierdziła uchwałą rada powiatu.
WARTO PRZECZYTAĆ: Międzyrzec Podlaski: Kobiety na zdjęciach Elżbiety Dzikowskiej
Zadowolenia z tego, że pierwszym adresatem tytułu „Honorowego obywatela powiatu radzyńskiego” jest Elżbieta Dzikowska, nie kryje starosta Szczepan Niebrzegowski. Z sentymentem mówi o produkcjach telewizyjnych realizowanych przez Dzikowską wraz z Tony Halikiem. – Dla mnie, młodego człowieka, otworzyliście okno na świat i pokazaliście, że podróże, spotkania z ludźmi sprawiają wielką radość – powiedział podczas wręczania tytułu starosta.
Napisz komentarz
Komentarze