Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 05:50
Reklama
Reklama

Pod autostradę wywłaszczą ponad 1600 działek w województwie lubelskim!

Budowa autostrady A2 to cały czas gorący temat w naszym regionie. W Ciciborze Dużym przy drodze wojewódzkiej nr 811 już teraz przygotowywane jest zaplecze budowlane pod prace, związane z tą inwestycją. Jak informuje rzecznik wojewody lubelskiego GDDKiA złożyła do lubelskiego urzędu wnioski o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej na czterech odcinkach A2 w województwie lubelskim. W przypadku trzech z nich na razie procedury zostały zawieszone. Wojewoda podaje też dokładną liczbę działek, które w całości lub części zostaną na tych odcinkach przejęte przez Skarb Państwa. Przy okazji sprawdzamy, na jakim etapie jest sprawa sporu pomiędzy Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad oraz radą gminy Międzyrzec Podlaski, o ustanowienie pomnikiem przyrody dębu w Łuniewie.
Pod autostradę wywłaszczą ponad 1600 działek w województwie lubelskim!
W Ciciborze Dużym przy drodze wojewódzkiej nr 811 już teraz powstaje zaplecze pod budowę autostrady A2

Autor: Tomasz Łukaszuk

Mieszkańców naszego regionu najbardziej interesują odcinki autostrady A2: 63,5-kilometrowy pomiędzy Siedlcami a Białą Podlaską oraz 32-kilomerowy odcinek od Białej Podlaskiej do granicy państwa w Kukurykach. Według planu pierwszy ma zostać wybudowany do 2024 roku, budowę drugiego, przebiegającego przez gminy Biała Podlaska, Rokitno, Zalesie, Terespol, według Mapy Stanu Budowy Dróg zaplanowano na lata 2026-2028.

Na jakim etapie decyzje ZRID?

Przypomnijmy, w kwietniu 2021 r. GDDKiA podpisała umowy na cztery kolejne fragmenty A2 od Siedlec do Białej Podlaskiej. Chodzi konkretnie o odcinki: obwodnica Siedlec – rejon miejscowości Malinowiec; rejon m. Malinowiec – węzeł Łukowisko; węzeł Łukowisko – rejon m. Swory oraz Swory – w. Biała Podlaska (węzeł Cicibór). Dla wszystkich tych odcinków do odpowiednich terenowo urzędów wojewódzkich złożone zostały wnioski o wydanie decyzji ZRID. Na terenie województwa lubelskiego inwestycję podzielono na cztery etapy i dla każdego oddzielnie GDDKiA złożyła wnioski.

Zapytaliśmy, na jakim etapie jest ta procedura w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim w Lublinie. –  Do Wydziału Infrastruktury Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego wpłynęły 4 wnioski o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej, dotyczące autostrady A2 – informuje rzecznik wojewody lubelskiego Agnieszka Strzępka. Wymienia też odcinki, których dotyczą: odcinek IX: obw. Siedlec – węzeł „Cicibór” (z węzłem) od km ok. 610+722 do km ok. 624+830 z węzłem „Cicibór” o długości około 14,108 km; odcinek X: węzeł Cicibór bez węzła od km 624+830 do km 640+703), zakres od km 624+830 do km 641+011;  odcinek XI: km 640+703 – węzeł Dobryń z węzłem (od km 640+703 do km 650+300), zakres od km 641+011 do km 650+287 oraz odcinek XII: węzeł Dobryń bez węzła – km 657+137 (od km 650+300 do km 657+137), zakres od km 650+287 do km 657+139.

CZYTAJ TEŻ: W Ciciborze przygotowywane jest zaplecze pod budowę autostrady

– W związku z wystąpieniem inwestora o ponowną ocenę oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko w ramach postępowania o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji, wystąpiono do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska o uzgodnienie warunków realizacji przedsięwzięcia. Do czasu przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko bieg terminów w postępowaniu w sprawie wniosku o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej zostaje wstrzymany. Na wniosek inwestora postępowania w sprawie wydania decyzji, dotyczących odcinków X, XI i XII zostały zawieszone – wyjaśnia rzecznik wojewody lubelskiego. Jak przekazuje, LUW nie zna spodziewanego terminu zakończenia sprawy i wydania decyzji.

O zawieszenie procedur zapytaliśmy też GDDKiA. – Biuro projektowe uzgadnia i uzupełnia dokumentację złożoną do wniosku o wydanie decyzji ZRID. Ponowna ocena środowiskowa jest natomiast etapem w procedurze uzyskania decyzji ZRID. Efektem tej oceny jest postanowienie RDOŚ, niezbędne do wydania przez wojewodę decyzji ZRID – wyjaśnia Małgorzata Tarnowska, główny specjalista z GDDKiA.

Ponad 1600 działek pod autostradę

Przy okazji zapytaliśmy też Lubelski Urząd Wojewódzki w Lublinie, ile działek zostanie przejętych przez Skarb Państwa pod budowę autostrady A2 na wymienionych odcinkach. Łącznie to aż 1647 działek. 

– We wnioskach inwestor, czyli GDDKiA wskazał nieruchomości, które w całości lub części staną się własnością Skarbu Państwa. Pod budowę autostrady planuje się przejęcie: 432 działek na odcinku IX, 677 działek na odcinku X, 352 działek na odcinku XI oraz 186 działek na odcinku XII – wylicza Agnieszka Strzępka. Dodaje, że o wszczęciu i wydaniu decyzji zawiadomieni zostaną wnioskodawca, właściciele oraz użytkownicy wieczyści nieruchomości objętych wnioskiem. 

W województwie lubelskim pod budowę autostrady w części lub w całości zostanie przejętych przez Skarb Państwa ponad 1600 nieruchomości. Fot. GDDKiA

Pozostałe strony postępowania zostaną poinformowane w drodze obwieszczeń na stronach internetowych i tablicach ogłoszeń urzędu wojewódzkiego oraz urzędów gmin właściwych ze względu na lokalizację inwestycji, a także w prasie lokalnej.

Co z dębem Alojzym?

Przypomnijmy, że GDDKiA skierowała 22 kwietnia do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie skargę na uchwałę Rady Gminy Międzyrzec Podlaski z 29 marca tego roku, mówiącą o ustanowieniu dębu Alojzego, rosnącego w Łuniewie, pomnikiem przyrody.  Uzasadnienie GDDKiA jest obszerne. Głównym jednak powodem wniesienia pisma mają być komplikacje, jakie pomnik przyrody stwarza wykonawcy odcinka autostrady A2 przy projektowaniu i budowie planowanej trasy. Mowa tutaj konkretnie o odcinku Malinowiec – w. Łukowisko o długości ok. 18 km.  W tym przypadku, według informacji podanych w Mapie Stanu Budowy Dróg, prace projektowe ukończone są w 87 proc.  

CZYTAJ TAKŻE: Dąb Alojzy znów w centrum uwagi. Tym razem... przeszkadza w budowie A2

 – WSA nie wyznaczyło terminu rozprawy rozpatrzenia skargi na uchwałę rady gminy. GDDKiA i wykonawca (Przedsiębiorstwo Usług Technicznych „Itercor” przyp. red.) jest w kontakcie z Gminą Międzyrzec Podlaski. Przygotowywany jest zakres prac budowlanych, które są do wykonania wokół pomnika przyrody. Dopiero po zatwierdzeniu prac przez radę gminy będzie mógł je realizować – tłumaczy Małgorzata Tarnowska z GDDKiA.

Jak z kolei informuje nas WSA, skarga GDDKiA na uchwałę rady gminy Miedzyrzec Podlaski w przedmiocie ustanowienia pomnika przyrody wpłynęła do sądu 18 maja 2022 r. i została zarejestrowana pod sygn. akt II SA/Lu 364/22. 

– Obecnie uzupełniane są braki formalne skargi –  3 czerwca wezwano stronę skarżącą do uiszczenia wpisu sądowego. Sprawa zostanie skierowana do merytorycznego rozpoznania  dopiero po  uzupełnieniu braków formalnych. Przewidywany termin rozpoznania sprawy ok. października 2022 r. – informuje Anna Gilowska z Wydziału Informacji Sądowej WSA w Lublinie.

Przypomnijmy, że sąd administracyjny kontroluje jedynie legalność działania organów administracyjnych, oznacza to, że nie czyni własnych ustaleń w sprawie, a jedynie sprawdza, czy organy administracyjne, podejmując zaskarżone rozstrzygnięcie, nie naruszyły powszechnie obowiązującego prawa.

PRZECZYTAJ: Prace przy autostradzie nabierają tempa. A2 coraz bliżej Białej

CZYTAJ TAKŻE: Drogi ekspresowe będą płatne?

ZOBACZ TEŻ: Mieszkańcy mają obawy, że droga podzieli miejscowość


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

jjo 23.06.2022 17:05
Czyli dąb stał się pomnikiem jak ludzie zorientowali się że będzie droga. A tak pewnie stałby się surowcem do produkcji trumien.

Promil 23.06.2022 11:04
Te antypolskie rządy powinnismy raz i skutecznie wykopac w kosmos,teraz Polak jest śmiechem,jednego przekupić jakimś plusem a drugiego zgnoic

Lubelskie 23.06.2022 10:48
Ja mam działkę również w województwie lubelskim i z jednej strony zabrali mi kawałek na drogę dojazdowa u jeszcze musiałam zapłacić bo ta nibt droga zwiększa wartość działki a z drugiej strony też zabrali bo będą robić ekspresówkę rozwalili cały płot a rzucili jakieś grosze.

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: chyży rójTreść komentarza: niech najpierw szczepią psy i koty będąnce w niewoli w miescie,Dodatkowo właściciele nie sprzątają po swoich niewolnikach,Postawić strażnika miejskiego i niech wali mandaty,od tego jest.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 10:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: a to dlatego,bo trzeba używać i rozumu a im zabrakloData dodania komentarza: 21.11.2024, 10:48Źródło komentarza: Kierowała po alkoholu. Uderzyła w busaAutor komentarza: AndrzejTreść komentarza: Ja na temat specjalności.Byłem w wojsku 40 lat wstecz, na szkole młodszych specalistów i po niej zostałem dowódcą obsługi R-140 M.Myślałem że nie ma już tej specjalności,a to dlatego że taka radiostacja,tzn,anteny nadawcze wysyłają w eter tyle energii,że każdy może szybciutko zlokalizowac miejsce.Nawet wtedy,w latach 80 mówiono nam że każda rsdt.dużej mocy to ,,świeci jak zimny ogień odpalony z zupełnej ciemności'.Oczywiście były na radiostacji urządzenia do pracy zdalnej,chyba z odległości do 150m,ale nigdy tego nie ćwiczyliśmy.Więc jestem bardzo zdziwiony,że wojsko ciągle szkoli ludzi z alfabetu Morsa,jest to przestarzałe,przy dzisiejszej cyfryzacji.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 10:33Źródło komentarza: Mistrz MMA w szeregach terytorialsów. To międzyrzeczaninAutor komentarza: BartekTreść komentarza: Nie sposób nie dostrzec emocji, jakie towarzyszą Twojej wypowiedzi, ale wydaje mi się, że przedstawiasz rzeczywistość w sposób nazbyt uproszczony i jednowymiarowy. Oczywiście, dorosłość wymaga odpowiedzialności, a założenie rodziny jest jej istotnym elementem, ale przecież nie jest to jedyna definicja dojrzałości czy wartości człowieka. To, że ktoś nie ma jeszcze rodziny, nie oznacza, że jego opinie na temat patriotyzmu, obronności czy poświęcenia nie mają znaczenia. Twoja krytyka młodych ludzi, którzy mówią o wojnie czy bohaterstwie, opiera się na założeniu, że każdy, kto nie doświadczył wojny, idealizuje ją i traktuje jako romantyczną przygodę. To spore uogólnienie. Faktycznie, są osoby, które mogą nie rozumieć w pełni, czym jest wojna, ale równie dobrze można powiedzieć, że ktoś, kto nigdy nie służył w wojsku, może mieć bardzo realistyczne i świadome podejście do tych spraw. Nie jest to czarno-białe. Co więcej, podkreślasz, że polska tradycja heroizmu, którą wiążesz z upadkiem I i II Rzeczypospolitej, jest przyczyną problemów naszego kraju. Nie sposób jednak nie dostrzec, że właśnie ta tradycja dała nam bohaterów, którzy walczyli o niepodległość i wolność – nie tylko w zbrojnych konfliktach, ale też w codziennej pracy, działalności politycznej i społecznej. Zgadzam się, że wojna to koszmar – brud, smród, krew i cierpienie. Nikt, kto naprawdę rozumie jej naturę, nie traktuje jej jako romantycznej przygody. Ale czy oznacza to, że nie powinniśmy o niej rozmawiać, przygotowywać się do obrony kraju, czy doceniać poświęcenia tych, którzy byli gotowi walczyć za swoje ideały? Krytyka młodych, którzy szukają swojego miejsca w tradycji wojskowej czy patriotycznej, wydaje się nieco niesprawiedliwa. To nie znaczy, że są naiwni – być może po prostu szukają sensu, który jest głęboko zakorzeniony w naszej historii i kulturze. Ostatecznie, odwaga i odpowiedzialność nie mają jednej definicji. Można być odpowiedzialnym i odważnym w rodzinie, ale również w służbie publicznej, w wojsku, czy po prostu w codziennym życiu. Każdy etap życia ma swoje wyzwania i nie powinniśmy deprecjonować jednych wyborów na rzecz innych.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 09:01Źródło komentarza: Mistrz MMA w szeregach terytorialsów. To międzyrzeczaninAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: "dlatego, że", nieuku, zapamiętaj. Nie ma żadnego "dlatego, bo".Data dodania komentarza: 21.11.2024, 08:45Źródło komentarza: Kierowała po alkoholu. Uderzyła w busa
Reklama
Reklama