- Uroczystość tej rangi stwarza dogodny klimat do pochwalenia się swoimi osiągnięciami, sprzyja nawiązaniu nowych kontaktów oraz umocnieniu dotychczasowej współpracy z rolnikami naszego powiatu – mówił jeszcze przed rozpoczęciem uroczystości Janusz Hordejuk, starosta parczewski. Rozpoczął ją przemarsz korowodu dożynkowego do kościoła parafialnego, gdzie sprawowana była msza św. w podziękowaniu za tegoroczne plony. Podczas części oficjalnej dożynek, która odbyła się na boisku miejscowej szkoły, starostowie – Ewa Biernacka i Marcin Wróblewski – wręczyli gospodarzom bochen chleba upieczony z mąki z tegorocznego zboża. Odbyła się też prezentacja wieńców dożynkowych. Ewa Biernacka z Białki w gminie Dębowa Kłoda prowadzi gospodarstwo rolne specjalizujące się w uprawie rożnego rodzaju zbóż. Z kolei starosta dożynek Marcin Wróblewski z Jasionki w gminie Parczew, prowadzi gospodarstwo specjalizujące się w produkcji roślinnej, jest też hodowcą bydła mlecznego i znaczącym producentem wysokiej jakości mleka.
Wśród zaproszonych gości znalazł się Robert Gmintruczuk, wicewojewoda lubelski oraz posłanka Monika Pawłowska. Wręczyli oni samorządom z powiatu parczewskiego symboliczne czeki na realizację inwestycji w ramach Programu Inwestycji Strategicznych. Tym razem chodziło o pulę dla terenów popegeerowskich. Ryszard Szczygieł, doradca społeczny ministra edukacji i nauki odczytał list okolicznościowy w imieniu Przemysława Czarnka.– Dożynki to święto rolników, będące ukoronowaniem całorocznego trudu pracy na roli. Uroczystość ta jest głęboko zakorzeniona w kulturze oraz tradycji polskiej wsi. Dziękuję rolnikom za zebrane plony, podzielam waszą radość z owoców ciężkiej pracy i wyrażam uznanie za wasz szacunek dla polskiej tradycji i chleba – napisał minister.
W imieniu gospodarzy dożynek dziękowała rolnikom Grażyna Lamczyk, wójt Dębowej Kłody - Praca rolnika to nie tylko chleb, który stał się symbolem w czasie uroczystości dożynkowych, ale kompleksowa produkcja roślinna i zwierzęca dająca bezpieczeństwo żywnościowe i podstawę ludzkiej egzystencji.. Przepiękna polska tradycja nakazuje dzielić się chlebem. Ale chleb smakuje tylko wtedy, kiedy możemy się nim z kimś podzielić i uczynić to z miłością- podkreślała.
W trakcie dożynek na scenie zaprezentowały się zespoły ludowe oraz orkiestra dęta. Późnym popołudniem rozpoczął się blok koncertowy, w którym każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Zagrały zespoły disco polo Dico Boys i Coco Jumbo, ze specjalnym koncertem okolicznościowym wystąpiła Śpiewająca Rodzina Kaczmarków, na co dzień wykonująca utwory z najbardziej znanych operetek i musicali. Patronat medialny nad wydarzeniem sprawowało Słowo Podlasia.
Czytaj także: Święto plonów w naszych gminach. Mamy harmonogram wydarzeń
Czytaj też: Klawa Ferajna z nagrodą. To był bardzo udany występ
Napisz komentarz
Komentarze