Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 17 kwietnia 2025 06:54
Reklama
Reklama

Orkiestra dęta z Kodnia gra już od 95 lat. Poznajcie jej historię

Orkiestra dęta z Kodnia obchodzi w tym roku 95-lecie działalności. Z tej okazji odbył się uroczysty koncert w Sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej. Obecnie do orkiestry należy 30 członków w przedziale wiekowym od 10 do 65 lat. Orkiestra gra nie tylko w czasie świąt kościelnych, ale też gminnych i państwowych.
Orkiestra dęta z Kodnia gra już od 95 lat. Poznajcie jej historię
Orkiestra dęta z Kodnia obchodzi w tym roku 95-lecie działalności. Z tej okazji odbył się uroczysty koncert w Sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej

Źródło: Orkiestra Dęta Kodeń/Facebook

Orkiestra dęta powstała wraz z powrotem obrazu Matki Bożej do Kodnia, czyli 4 września 1927 r. Lokalni muzycy chcieli uroczyście wprowadzić ten obraz do Kodnia, więc zawiązali pierwszą kapelę, która przerodziła się w orkiestrę, która funkcjonuje do dziś. Orkiestra liczy obecnie 30 osób. 

Reklama
Stowarzyszenie Orkiestra Dęta Kodeń

– Warto podkreślić, że to orkiestra amatorska. Cieszymy się, że mamy sporo młodzieży, bo w nich jest nadzieja, że orkiestra będzie funkcjonowała przez kolejne lata – mówi Kamil Adamiec prezes stowarzyszenia Orkiestra Dęta Kodeń. 

CZYTAJ TEŻ: Międzyrzecka Schola Świętego Mikołaja śpiewa już od 35 lat

Kilka lat temu założono też stowarzyszenie Orkiestra Dęta Kodeń, by zdobyć podstawową osobowość prawną. Dzięki temu pozyskano fundusze z Unii Europejskiej, które przeznaczono na zakup nowych instrumentów i mundurów. Instrumenty to trąbki, klarnety, alty, basy, tenory altowe, perkusja. Orkiestrę tworzą mieszkańcy Kodnia, którzy działają w orkiestrze nie zawodowo, ale z pasji. – Orkiestra funkcjonuje przy parafii, ma dobre kontakty z miejscową szkołą i Gminnym Ośrodkiem Kultury oraz samorządem. Orkiestra występuje na najważniejszych świętach parafialnych, udzielamy się także w czasie świąt państwowych, gminnych, takich Jarmark Sapieżyński, Święto 3 Maja, Święto Niepodległości i inne – przekazuje Kamil Adamiec.

Długa lista koncertów orkiestry dętej Kodeń

Stowarzyszenie zorganizowało tez w 2019 r. I Pielgrzymkę Orkiestr Dętych do Matki Bożej Kodeńskiej. Orkiestra wyjeżdżała na Święty Krzyż na uroczystości, na Przegląd Orkiestr w Czemiernikach. Grała też w okolicznych miejscowościach. Orkiestra organizuje też spotkania integracyjne oraz kolejne edycje koncertów noworocznych. 

– W czasie ostatniej edycji odbył koncert charytatywny. Zbieraliśmy pieniądze na rzecz chorego chłopca, mieszkańca gminy Kodeń. W tym roku być może uda nam się zorganizować koncert noworoczny w niedzielę Matki Bożej Gromnicznej. W czasie, którego zagramy kolędy i świeckie utwory – zapowiada Kamil Adamiec. 

CZYTAJ TEŻ: Klub Rotary świętuje 15-lecie działalności charytatywnej

Próby orkiestry odbywają się raz w tygodniu w sali muzycznej w klasztorze. Próba trwa ok. 2 godzin. – Na próby przychodzą głównie młodzi muzycy, którym poświęcamy najwięcej czasu. Przedział wiekowy to od 10 do 65 lat. Jesteśmy otwarci na nowych członków. Wystarczy trochę chęci do nauki i poświęcenia. Trzeba mieć też słuch muzyczny oraz poczucie rytmu – zachęca prezes. 

Dodaje, że wszyscy członkowie pracują lub się uczą, więc nie zawsze jest możliwość, żeby spotkać się w pełnym składzie. Trudne jest też pozyskiwanie nowych członków, gdyż gra na instrumencie jest bardzo wymagająca, więc młodzi ludzie łatwo się zniechęcają. W repertuarze orkiestra ma pieśni kościelne, ale też utwory świeckie w tym pieśni biesiadne, ale też marsze, czy harcerskie piosenki. W najbliższym czasie orkiestra wystąpi w Święto Niepodległości 11 listopada, później w święta Bożego Narodzenia.

By grać w orkiestrze, ważna jest samodyscyplina

Zdaniem kapelmistrza orkiestry Przemysława Nurzyńskiego w prowadzeniu grupy muzycznej najważniejsza jest konsekwencja. 

– Jeżeli któremuś członkowi odpuści się zagranie partii solowej, to wtedy cała orkiestra na tym ucierpi, bo nie ma odpowiedniego brzmienia. Stąd ważna jest odpowiedzialność i systematyczność. Jestem związany z orkiestrą pięć lat. Wielkim wydarzeniem dla orkiestry była I Pielgrzymka Orkiestr do Matki Bożej Kodeńskiej, gdzie były w sumie cztery orkiestry, którymi dyrygowałem. Później odbył się koncert każdej z orkiestr na Błoniach Kodeńskich. Istotne było też 90-lecie orkiestry, wtedy też przyjechały inne orkiestry by uświetnić ten jubileusz. Pojechaliśmy też na Święty Krzyż do oblatów, gdzie występowaliśmy i przeprowadziliśmy warsztaty – wymienia Przemysław Nurzyński

CZYTAJ TEŻ: Świętowali 100-lecie Koła Bialczan

Jego zdaniem bardzo ważny jest dobór repertuaru do danego święta. Jeżeli jest eucharystyczne święto, to pieśni są inne, a kiedy jest święto maryjne to wtedy grane są pieśni o Matce Bożej. – Najtrudniejsze jest poradzenie sobie z niedoborem muzyków, dlatego występ czasami wyjdzie raz lepiej raz gorzej. Kapelmistrz może robić jak najwięcej, ale brak wszystkich muzyków powoduje znaczną zmianę. Chcąc motywować członków podaję przykłady z własnego życia, gdyż mnie do ćwiczeń motywowali rodzice, co zaowocowało w przyszłości. Dzięki temu prowadzę też inne zespoły. Zachęcam do myślenia o przyszłości i możliwościach rozwoju na jednej z dróg muzycznych, jeśli teraz ktoś będzie intensywnie ćwiczyć – wskazuje Przemysław Nurzyński. 

Podkreśla, że warto wprowadzać samodyscyplinę. – Jak nam się nie chce ćwiczyć, to trzeba przymusić się do tego. W grze na instrumencie widać różnicę w umiejętnościach, już po dwóch dniach przerwy w ćwiczeniach. Stąd dziennie powinno się grać minimum 30 minut – zaznacza. Zauważa też,  że nie da się nadrobić braków, jeżeli nie będzie się ćwiczyć systematycznie.

PRZECZYTAJ:

Reklama

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Panna ApteczkowaTreść komentarza: Czy to ważne kim był topielec ? GRUNT ŻE SIĘ UTOPIŁ . Utopił się i dzięki temu nie popełnił przestępstwa nielegalnego przekroczenia granicy .Data dodania komentarza: 16.04.2025, 10:24Źródło komentarza: Kim był topielec z Bugu?Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Banach nie BanaśData dodania komentarza: 16.04.2025, 08:38Źródło komentarza: Szukają go z powietrza, wody i lądu [WIDEO, ZDJĘCIA]Autor komentarza: PodlasiakTreść komentarza: Znam go z młodych lat on od nastolatka był taki aby kogoś okraść, naćpać się. Swoich ziomków z osiedla też okradał albo pożyczał kasę i nie oddawał. Dziewczynę uderzyć już wtedy mu się zdarzało więc wiadomo było że skończy jako "profesjonalny" domowy ninja. Życzę wszystkiego najgorszego dla tego czegoś bo człowiekiem takiego ścierwa nazwać nie można.Data dodania komentarza: 15.04.2025, 22:58Źródło komentarza: Poszukiwany za przemoc domową i narkotykiAutor komentarza: MążTreść komentarza: Ja też tak kiedyś zaginąłem . Szukała mnie żona, dzieci , rodzice i dalsza rodzina. Tydzień czasu nie dałem znaku życia . Wyłączyłem telefon i siedziałem u kochanki i piłem piwo , wino wódkę . Po tygodniu nakrył nas mąż kochanki i wyrzucił mnie na kopach z jej domu. Mąż kochanki jest kierowcą ciężarówki , jeżdzi Tirami i na trzy tygodnie wyjeżdża w trasę . Wtedy wrócił przed czasem z trasy i nas nakrył jak się zabawialiśmy . No co ???? Ona samotna on też jako kierowca ciężarówki Tirowiec obraca Tirówki to i jego żona zabawiała się ze mną . Nawet nie był zły tylko powiedział , że jak chcemy się zabawiać to nie w jego domu .Data dodania komentarza: 15.04.2025, 19:21Źródło komentarza: Szukają go z powietrza, wody i lądu [WIDEO, ZDJĘCIA]Autor komentarza: RadaTreść komentarza: Niektórzy chcą się mnożyć, niektórzy chcą, by mnożyć, a niektórzy chcą normalnie żyć. Pierwszeństwo ma prawo do życia!Data dodania komentarza: 15.04.2025, 18:09Źródło komentarza: Wróci bykowe? Jak nie masz dzieci, to płać podatek. I to niemały
Reklama
Reklama