Funkcjonujące na terenie Akademii Bialskiej Biuro d.s. Osób z Niepełnosprawnościami wraz z uczelnianym Kołem Naukowym „Kurtyna”, we współpracy ze Specjalnym Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym w Zalutyniu, zorganizowali 27 października całodniowe wydarzenie ogólnouczelniane pt. Dzień Niepełnosprawności.
Dzień Niepełnosprawności w Akademii Bialskiej
Intencją organizatorów było dążenie do integracji środowisk zrzeszających osoby z niepełnosprawnościami, pracodawców, organizacje pożytku publicznego oraz społeczność akademicką uczelni. Podczas całodziennego cyklu wydarzeń odbyły się: spektakl Koła Naukowego Kurtyna przygotowany ze Specjalnym Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym w Zalutyniu „Kurtyna w górę – teraz MY”, rozstrzygnięto konkurs plastyczny zorganizowany dla ośrodków zrzeszających osoby z niepełnosprawnościami „Lubelszczyzna moja ojczyzna” w ramach projektu „Aktywna Lubelszczyzna”, równolegle na terenie uczelni odbywał się jarmark rękodzieła podopiecznych ośrodków zrzeszających osoby z niepełnosprawnościami.
Dzień Niepełnosprawności został skierowany również do przedsiębiorców z regionu, którzy aktywnie włączyli się, uczestnicząc w organizowanym wydarzeniu. Dla zaproszonych gości z otoczenia społeczno-gospodarczego przeprowadzony został wykład otwarty na temat innowacji IT w biznesie, który poprowadził dr inż. Tomasz Siemek prezes Cloud Team, Grupa APN Promise.
Akademia Bialska wspiera studentów z niepełnosprawnością
Jak wskazuje rektor prof. Jerzy Nitychoruk uczelnia przeżywała bardzo ważny dzień, bo jako Akademia Bialska ma za zadanie łączyć nie tylko badaczy, ale też osoby uprawiające sztukę, a przede wszystkim, co widać na kiermaszu, ma być miejscem spotkań.
– Dzisiaj spotykają się osoby z niepełnoprawnością i przedsiębiorcy z naszego regionu. To spotkanie ma na celu poznanie się, po drugie ma pokazać, że uczelnia jest dobrym miejscem do spotkań, i jest miejscem, które wzbudza zaufanie. Zaufanie staramy się wzbudzić wśród osób z niepełnosprawnością. Niepełnosprawność występuje w naszym społeczeństwie, ale jest niedostrzegana. Często jest tak, że osoby z niepełnosprawnością wycofują się ze społeczeństwa, boją się, wstydzą się – przyznaje rektor.
Dodaje, że Akademia Bialska chce stworzyć miejsce, w którym wszystkie osoby będą czuły się dobrze. Wskazuje, że na uczelni funkcjonuje klub integracji, który służy w integracji bezpośredniej. Można w nim zagrać w bilard, zaśpiewać w czasie karaoke, obejrzeć wspólnie film i pobyć razem. – Jako Akademia Bialska mamy obowiązek zapewniać taki kontakt. Ok. 5 proc. studentów ma niepełnosprawność, choć ona nie jest zawsze bezpośrednio widoczna, ale mamy prawie setkę osób z niepełnosprawnością na dwa tysiące studentów. Niepełnosprawni na uczelni mają swoich indywidulanych opiekunów, fundujemy im dowóz na uczelnię. W tej chwili dwie nasze studentki Karolina Sienkiewicz i Martyna Ziemba, organizują grupy osób z niepełnosprawnością. Osoby niepełnosprawne są włączone w działania Koło Naukowego „Kurtyna” – informuje rektor prof. Jerzy Nitychoruk.
Tadeusz Konaszuk zawodowo prezes zarządu PW Wiking KTS, a społecznie prezes zarządu Związku Przedsiębiorców i Pracodawców w Białej Podlaskiej wyjaśnia, że Akademia Bialska jest predystynowana do tego, by łączyć środowiska przedsiębiorców i osób poszkodowanych przez los.
– Uważam, że to znakomita platforma, ku temu żeby łączyć różne środowiska. W dzisiejszych czasach jest wiele możliwości ku temu by osoby z niepełnosprawnością, mogły się realizować zawodowo, ale też na niwie działalności gospodarczej. Są ku temu olbrzymie możliwości z wykorzystaniem nowoczesnej technologii, z wykorzystaniem internetu. Mogę potwierdzić, że osoby niepełnosprawne prowadzą z powodzeniem firmy. Mam kilku takich przyjaciół, którzy prowadzą działalności mimo niedyspozycji fizycznych – zauważa Tadeusz Konaszuk.
Przyznaje, że w jego spółce jest też liczne grono osób niepełnosprawnych, które odnajdują się i są integralną częścią całego zespołu. – Przedsiębiorcy wspierają też niepełnosprawnych charytatywnie. Zauważam wiele inicjatyw, które mają to na celu – podkreśla.
PRZECZYTAJ:
- Korzystanie z telefonu. Piesi będą karani tak jak kierowcy?
- Wyciął i ukradł 17 drzew. Próbował zatuszować ślady
- Zbliża się kwesta Koła Bialczan. Z puszkami stanie 170 osób
- Świętuj dzień kina w bialskim Merkurym. Sprawdźcie repertuar
- Michalina Cyran z bialskiej Chwilki zwyciężyła w kolejnym festiwalu!
- Pożar domu w Wisznicach. Straty to 150 tysięcy złotych
Napisz komentarz
Komentarze