Tak nazwano projekt zainicjowany przez prezydenta Michała Litwiniuka i realizowany przez Muzeum Południowego Podlasia i spółkę miejską MZK.
– Promujemy sztukę regionu w przestrzeni publicznej Białej Podlaskiej. Wiaty z motywami twórczości Bazylego Albiczuka powstały jako pierwsze w ramach projektu „Droga do muzeum”. W ten sposób nie tylko dbamy o estetykę naszego otoczenia, ale wychodzimy „w miasto” z zaproszeniem do obejrzenia fantastycznych wystaw w zupełnie nowych, nowoczesnych przestrzeniach muzeum, które mamy dzięki finansowemu wsparciu funduszy UE – mówi Michał Litwiniuk. Jedna z sal ekspozycyjnych Muzeum Południowego Podlasia w zupełnie nowej odsłonie poświęcona jest twórczości tego mistrza ogrodów i piewcy natury. To 50 obrazów olejnych, rysunków i akwarel.
CZYTAJ TAKŻE: Sprzedaż węgla przez samorządy. Dlaczego nie wszyscy mogą go kupić?
Mieszkańcy miasta nie kryją zachwytu artystycznymi przystankami. Wybrane fragmenty obrazów „podlaskiego Nikifora” świetnie komponują się z otoczeniem wiat. Nic dziwnego – Bazyli Albiczuk nazwany został „ogrodnikiem-artystą”, a jego spojrzenie jest szczególne i niezwykle wnikliwe. - To twórczość, którą Biała Podlaska chce się chwalić – podkreśla prezydent miasta.
Rafał Izbicki, dyrektor Muzeum Południowego Podlasia przekazuje, że ten wspólny projekt – „Droga do muzeum” – z jednej strony powinien uatrakcyjnić czas oczekiwania pasażerom MZK, z drugiej zaś przybliżyć główne kolekcje, jakie posiada w swoich zbiorach muzeum, a przede wszystkim jest zaproszeniem do niego. - Obecnie na trzech przystankach prezentujemy postać Bazylego Albiczuka, nietuzinkowego artysty pochodzącego z Dąbrowicy Małej, oraz jego unikalną twórczość. Te obrazy artysty można zobaczyć na żywo na stałej wystawie pt. „Ogrody. Twórczość Bazylego Albiczuka”. Serdecznie na nią zapraszam – zachęca Rafał Izbicki.
CZYTAJ TEŻ: Będzie zmiana prezesów w Spomleku. Bajko złożył rezygnację
Czy będzie kontynuacja projektu? - Zaczęliśmy od prezentacji na wiatach Bazylego Albiczuka – jego postaci i twórczości, ale naszym celem jest prezentacja różnorodności oferty naszej instytucji kultury. Liczymy na to, że wiaty nie tylko będą ozdobą miasta, ale naprawdę zaintrygują i zainspirują mieszkańców do tego, by Muzeum Południowego Podlasia stało się częstym celem ich spacerów – rodzinnych, w gronie znajomych, a tym, którzy wolą obcować ze sztuką sam na sam – w pojedynkę – przekazuje prezydent.
Krzysztof Trochimiuk, prezes MZK, stwierdza, że z punktu widzenia MZK takie artystyczne zagospodarowanie wiat przede wszystkim podnosi poziom estetyczny przystanków, które nierzadko są poddawane dewastacji i po kolejnych remontach nie wyglądały zbyt dobrze. - Wspólnie z Muzeum Południowego Podlasia zleciliśmy Agencji reklamowej "Op-Art" Marek Rypina, Andrzej Karpiszuk opracowanie projektów propagujących zasoby tutejszego muzeum. Po wyborze fragmentów obrazów Bazylego Albiczuka będziemy teraz wybierać kolejne ekspozycje – informuje Krzysztof Trochimiuk.
Przeczytaj:
Król szos z BMW był pod wpływem narkotyków. Miał też coś w skarpetce…
Na tej ziemi wiernie bronili swej wiary. Historia parafii w Choroszczynce
Najsławniejsze cmentarze świata. Zabieramy Was w podróż po nekropoliach [ZDJĘCIA]
Żołnierze posprzątali groby poległych bohaterów na bialskim cmentarzu [ZDJĘCIA]
Nie możesz znaleźć grobu bliskiej osoby? Podpowiadamy, co zrobić
Napisz komentarz
Komentarze