Jak informuje Zarząd Dróg Wojewódzkich w Lublinie, planem zimowego utrzymania dróg w sezonie 2022/2023 objęto drogi wojewódzkie o nawierzchni twardej o długości 2386,3 km, a zwalczanie śliskości zimowej prowadzone będzie na wyznaczonych odcinkach dróg o łącznej długości 1293 km.
Zimowe utrzymanie dróg wojewódzkich odbywać się będzie w oparciu o zaakceptowane przez Zarząd Województwa Lubelskiego STANDARDY.
- STANDARDEM II objętych jest 14,8 km dróg wojewódzkich, które posypywane będą czystymi środkami chemicznymi.
- STANDARDEM III objęto 1153,5 km dróg, które w okresie zimowym posypywane będą mieszanką 40% lub czystymi środkami chemicznymi (w zależności od stopnia natężenia ruchu).
- STANDARDEM IV objęto w sezonie 2022/2023 1084,1 km dróg wojewódzkich, które utrzymywane będą w taki sam sposób jak te, w STANDARDZIE III.
- STANDARDEM V objęto natomiast 133,9 km dróg, które posypywane będą mieszankami piaskowo-solnymi i czystymi materiałami uszorstniającymi.
Chodniki i ścieżki rowerowe o łącznej długości 534,2 km przewidziane są do interwencyjnego odśnieżania.
– Do prowadzenia „Akcji zima” wykorzystany będzie między innymi sprzęt, pozyskany przez ZDW w ramach przetargów – 76 sztuk piaskarek i solarek. Zakontraktowany został także sprzęt pomocniczy: 40 sztuk pługów średnich, 11 sztuk pługów ciężkich, 6 sztuk pługów lekkich, 14 sztuk równiarek i 18 sztuk ładowarek – przekazuje Kamil Jakubowski rzecznik prasowy Zarządu Dróg Wojewódzkich w Lublinie.
Oprócz tego do wykorzystania ZDW ma: 9 odśnieżarek wirnikowych, 6 ciągników o mocy 130KM z pługami lemieszowymi, 15 małych ciągników do odśnieżania i zwalczania śliskości zimowej na chodnikach i ścieżkach rowerowych, a także specjalistyczny pojazd UNIMOG.
CZYTAJ TEŻ: Trwa remont drogi łączącej dwie gminy
– W naszych magazynach zabezpieczone mamy także: około 10 000 Mg soli drogowej do samodzielnego stosowania, 14 000 Mg mieszanki piaskowo-solnej, 1450Mg materiałów uszorstniających. W celu zapewnienia tzw. ochrony biernej, przy drogach wojewódzkich ustawiono ponad 168km zasłon przeciwśnieżnych w miejscach szczególnie narażonych na zawiewania – informuje Kamil Jakubowski.
ZDW apeluje też do kierowców, szczególnie pojazdów ciężarowych, aby przed wyruszeniem w trasę sprawdzili stan techniczny swoich pojazdów, byli zaopatrzeni w linki holownicze i łańcuchy na koła, które w trudnych warunkach zimowych mogą okazać się niezbędne.
Komunikaty o przejezdności dróg wojewódzkich i utrudnieniach spowodowanych opadami śniegu bądź marznącego deszczu, w okresie zimowym publikowane będą zarówno na stronie internetowej: http://zud.zdwlublin.nazwa.pl/zima jak również Facebooku Zarządu Dróg Wojewódzkich w Lublinie.
Komunikat w sprawie zimowego utrzymania dróg wydało już Miasto Biała Podlaska. O bialskie drogi zimą dbać będzie konsorcjum trzech firm: Przedsiębiorstwo Budownictwa Drogowego "Tre-DROM" Sp. z o.o. z siedzibą w Białej Podlaskiej – lider konsorcjum; PPHU "TRANSBET" Wojtiuk sp. jawna z siedzibą w Białej Podlaskiej – partner; Przedsiębiorstwo Robót Drogowych S.A. z siedzibą w Białej Podlaskiej – partner.
CZYTAJ TEŻ: Nowa droga w Puchaczach. 400 metrów za prawie pół miliona
Firmy mają na wyposażeniu 8 pługosolarek wraz z nośnikami, 1 pługopiaskarkę wraz z nośnikiem, 3 pługi odśnieżne wraz z nośnikami, 1 równiarkę, 2 koparko-ładowarki oraz 1 zbiornik do wytwarzania solanki wraz z wyposażeniem.
Wykonawcą zimowego utrzymania chodników i ścieżek pieszo-rowerowych, należących do miasta Biała Podlaska jest Zakład Gospodarki Lokalowej Sp. z o.o. w Białej Podlaskiej, który do prowadzenia akcji zimowego utrzymania chodników i ścieżek pieszo-rowerowych będzie używał 2 pługopiaskarek i zgromadzonego zapasu piasku.
Urzędnicy przypominają, że działania służb drogowych mają na celu jedynie łagodzenie skutków niekorzystnej aury na drogach i że w zmiennych warunkach drogowych należy zachować szczególną ostrożność, a prędkość należy dostosować do panujących warunków atmosferycznych. Pamiętajmy też, że za odśnieżanie chodników przed posesjami prywatnymi odpowiadają ich zarządcy i właściciele.
PRZECZYTAJ:
- Czy zimą w Komarnie-Kolonii powstanie Muzeum Krzyży?
- Miliony Polaków ucieka od opłat za śmieci. Kombinujemy
- Lubelskie. Więzienny liścik pełen ekstazy. Co w nim było?
- Młodzi matematycy z Drelowa z laurami w ogólnopolskim konkursie
- Chciał kupić węgiel po okazyjnej cenie. Stracił 6 tysięcy złotych
- Opłaty w góre. Gmina zapłaci za prąd ponad 4 razy więcej
Napisz komentarz
Komentarze