Do policjantów bialskiej komendy zgłosiła się 88-letnia mieszkanka Białej Podlaskiej. Z jej relacji wynikało, że została oszukana przez mężczyznę, podającego się za funkcjonariusza Centralnego Biura Śledczego Policji.
– Początkowo na jej telefon stacjonarny zadzwonił nieznajomy, podający się za listonosza. Prosił by 88-latka nie wychodziła z mieszkania, gdyż chce jej dostarczyć listy polecone z banku. Listów nikt nie przynosił, jednak kobieta odebrała drugi telefon. Tym razem zadzwonił do niej mężczyzna, który przedstawił się jako policjant CBŚP. Zapytał, czy ktoś wcześniej kontaktował się z nią w sprawie rzekomej korespondencji z banku, informując jednocześnie, że była to próba oszustwa – relacjonuje kom. Barbara Salczyńska-Pyrchla, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Białej Podlaskiej.
CZYTAJ TEŻ: Seniorka padła ofiarą oszustów. Straciła 12 tysięcy złotych
W trakcie rozmowy nieznajomy wypytywał seniorkę o to, czy posiada pieniądze i kosztowności. Gdy 88-latka przyznała, że ma w domu gotówkę przekonał ją, że pieniądze trzeba zabezpieczyć. Dodał, że w mieście zdarzają się oszustwa, podczas których ludzie tracą swoje oszczędności. By uprawdopodobnić swoją historię, oszust polecił kobiecie zadzwonić na numer alarmowy i sprawdzić, czy rozmawia z prawdziwym funkcjonariuszem.
Zgodnie z poleceniami fałszywego policjanta seniorka miała przekazać pieniądze innemu "policjantowi", który ją odwiedzi. Niestety kobieta postąpiła zgodnie ze wskazówkami, przekazując oszczędności mężczyźnie, który zapukał do jej drzwi.
CZYTAJ TEŻ: Oszuści wciąż naciągają seniorów. Jak nie dać się oszukać?
Ten zapewnił 88-latkę, że wróci z jej pieniędzmi, jak tylko je sfotografuje i spisze numery banknotów. Dopiero kiedy nieznajomy przez dłuższy czas nie wracał z pieniędzmi, seniorka zorientowała się, że padła ofiarą oszustwa. W wyniku działań oszustów metodą "na policjanta" mieszkanka Białej Podlaskiej straciła 10 tysięcy złotych.
– Policja nigdy telefonicznie nie informuje o prowadzonych przez siebie sprawach i nigdy nie prosi o przekazanie informacji o miejscu gromadzenia pieniędzy, liczbie kont czy wysokości zgromadzonych środków. Nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie ani też nie prosi o zaangażowanie naszych pieniędzy do jakiejkolwiek akcji! – podkreśla rzeczniczka policji.
Ważne, by rodzina ostrzegała seniorów przed oszustami i ich metodami oraz aby uczulała osoby starsze, by przed podjęciem jakichkolwiek działań zaproponowanych przez nieznajomych, kontaktowały się z członkami rodziny i pytały o radę.
PRZECZYTAJ:
Napisz komentarz
Komentarze