Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 15:49
Reklama
Reklama Baner reklamowy - warsztat samochodowy - pogotowie

Powiat Parczewski: Sezon grzybowy w pełni!

Powiat Parczewski: Sezon grzybowy w pełni!

Wrzesień to idealny czas dla grzybiarzy. Im więcej deszczu, tym więcej dorodnych okazów grzybów. Czy w parczewskich lasach faktycznie jest ich tak dużo? Sprawdziliśmy to.

Jak się okazuje, nie jest to wcale takie oczywiste. Przede wszystkim trzeba wiedzieć, gdzie szukać. – Miejsca ich występowania to najczęściej brzegi drzewostanu, prześwietlenia śródleśne oraz zadrzewienia poza zwartymi kompleksami leśnymi – mówi Piotr Pniak, zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Parczew.

W lasach, w okolicy Sosnowicy, grzybów nie ma dużo więcej niż w poprzednich latach, ale hojnie obrodziły w leśnictwie Makoszka czy Dębowa Kłoda. Znajdziemy tutaj dużo podgrzybków, kani czy maślaków. Czasem upolujemy też borowika szlachetnego. Piotr Pniak dodaje, że więcej niż grzybów pojawia się w lesie ludzi, którzy je zbierają. – Tutaj pojawiają się coroczne obserwowane problemy. Wjazd pojazdów na drogi leśne, blokowanie wjazdów na drogi leśne i niszczenie owocników grzybów niejadalnych dla ludzi - uczula.

Czy potrafimy zbierać grzyby i odróżniać je od tych trujących czy odwiedzamy las tylko z powodów rekreacyjnych? – W naszych lasach jest bardzo dużo kani, ale ludzie ich nie zbierają, chyba się boją  – zauważa podleśniczy Ewelina Baryła z Leśnictwa Makoszka. Jak się okazuje, czubajkę kanię, zwłaszcza tę młodą, jeszcze nierozwiniętą, można pomylić z muchomorem sromotnikiem. Oba te grzyby można odróżnić, m.in. po kapeluszach, kolorze blaszek i zapachu. 

W kwestii zbierania grzybów należy być bardzo ostrożnym. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości możemy wybrać się z naszymi zbiorami do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, żeby potwierdzić czy grzyby są jadalne. – W Parczewie, we wrześniu bieżącego roku, zgłosiło się 5 osób z grzybami, celem potwierdzenia, że są jadalne. Okazane grzyby to szmaciak gałęzisty, czubajka kania i rydze – informuje parczewska PSSE. 

Więcej przeczytasz w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa, nr 39

(jm)

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Dajcie SpokójTreść komentarza: Taaa specjalny zespół od naganiania spragnionych wolności ludzi do głosowania na prezydenta konkretnej partii "bo inaczej nie zorganizujemy czytania ustawy, bo nam się wydaje że obecny prezydent odrzuci" Śmiech na sali.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 18:02Źródło komentarza: Bliżej legalizacji marihuany w Polsce? Zajmą się tym Petru i JachiraAutor komentarza: c ytTreść komentarza: A krowy? Szczepić krowy, są większe od psa i kota. To o wiele więcej obywatela, na statystyczny przypadek zakaźny. Przyznajcie się, nie zrzucaliście kostek, na Stado?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 16:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: ccytTreść komentarza: Za 30mln, to da się rzekę kupić ... do jakiegoś morza, niekoniecznie Bałtyku, bo tam, to już wiecieData dodania komentarza: 21.11.2024, 16:54Źródło komentarza: Radni miejscy zdecydują czy przyjmą gminne ściekiAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: niech najpierw szczepią psy i koty będąnce w niewoli w miescie,Dodatkowo właściciele nie sprzątają po swoich niewolnikach,Postawić strażnika miejskiego i niech wali mandaty,od tego jest.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 10:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: a to dlatego,bo trzeba używać i rozumu a im zabrakloData dodania komentarza: 21.11.2024, 10:48Źródło komentarza: Kierowała po alkoholu. Uderzyła w busa
Reklama
Reklama