Modernizacja targowiska w centrum Białej Podlaskiej wpisuje się w realizowany przez miasto unijny program rewitalizacji. Koszt jej realizacji to 7,8 mln zł. Po modernizacji będzie tu 42 miejsca handlu w 4 wiatach. Miejsca targowe znajdą się również w hali, która tworzona jest w budynku zakupionym wcześniej od PSS Społem. Przestrzeń na targowisko ma być tak zorganizowana, by poza funkcją usługową pełniła też przestrzeń rekreacyjną. Jak zapowiadały jeszcze przed rozpoczęciem prac władze miasta, będzie wykorzystana na potrzeby kina letniego i wyposażona w elementy małej infrastruktury miejskiej służącej do wypoczynku.
SPRAWDŹ: Świąteczne wydanie Słowa Podlasia i kalendarz na 2023 rok gotowe!
By prace na „babskim rynku” mogły być prowadzone, handel który się tam odbywał, na początku marca tego roku przeniesiono na parking przy ul. Bieńkowskiego, gdzie w tylnej części wyznaczono teren na targowisko.
Prace związane z przebudową terenu „babskiego rynku” miały zakończyć się przed świętami Bożego Narodzenia. Tak się jednak nie stało i gołym okiem widać, ze do ich zakończenia droga jeszcze daleka.
Wprowadzenie prac dodatkowych i zamiennych oraz warunki atmosferyczne, a w szczególności technologia realizacji, wpłynęły na to, że termin zostanie przesunięty do czasu wystąpienia korzystnych warunków atmosferycznych, czyli do końca kwietnia 2023 r. - informuje Gabriela Kuc-Stefaniuk, rzecznik bialskiego magistratu.
W trakcie robót zdecydowano o wprowadzeniu robót zamiennych, by wzmocnić konstrukcję dachu hali targowej, okazało się, że trzeba również przebudować kanalizację deszczową. To jednak nie wszystko.
PRZECZYTAJ: Wybieramy najpopularniejszych sportowców i trenerów w 2022 roku!
- Konieczna była wymiana gruntu pod posadowienie fundamentów zadaszeń stanowisk targowych. Kolejne konieczne do wprowadzenia roboty dodatkowe to uziemienie konstrukcji stalowej zadaszeń. Zmianie ulega zakres przedmiotu zamówienia w części dotyczącej wyposażenia wewnętrznego hali, małej architektury, zagospodarowania terenu oraz technologii wykonania zewnętrznych stanowisk handlowo-rekreacyjnych – wylicza rzecznik magistratu. - Zdecydowano o zmianie sposobu wykonania konstrukcji na jeszcze trwalszą konstrukcję murowaną z bloczków betonowych, chodzi też o zwiększenie odporności na warunki atmosferyczne stanowisk handlowo-rekreacyjnych.
I tu pojawia się kwestia odpowiedniej aury, bo jak się okazuje, konstrukcja, o której wspomina rzecznik Kuc-Stefaniuk musi być tworzona bezpośredni na budowie. - Musi być wykonana w odpowiednich warunkach atmosferycznych – przyznaje rzecznik. To jak mówi wstrzymuje inne roboty. - Prowadzenie prac murowych wstrzymuje wykonanie pozostałych prac polegających na wykonaniu utwardzeń oraz konstrukcji zadaszeń zewnętrznego targowiska.
Wykonawca czeka też na dobrą aurę z innymi pracami. - Izolacja przeciwwodna zadaszenia zewnętrznego targowiska ma zostać wykonana zgodnie z projektem w technologii płynnej membrany, której ułożenie jest zależne od panujących warunków atmosferycznych (temp +5 do 35 st. C.). W warunkach zimowych wykonanie tych prac nie będzie możliwe – dodaje Gabriela Kuc-Stefaniuk.
Co wpłynęło na decyzję o tak daleko posuniętych zmianach w planach budowy? - Zarówno użytkowanie, jak i walory estetyczne obiektu – wyjaśnia przedstawicielka magistratu.
CZYTAJ TEŻ:
Napisz komentarz
Komentarze