46-letni pracownik naukowy bialskiej Akademii Wychowania Fizycznego z tytułem doktora wywalczył w mistrzostwach świata we Francji aż siedem medali: sześć złotych i jeden srebrny w swojej kategorii wiekowej 45-49 lat. Bił też rekordy świata.
Złote medale Wilhelm Gromisz wywalczył na 50 metrów stylem grzbietowym, 50 m stylem motylkowym, 50 metrów stylem dowolnym, 100 metrów stylem grzbietowym (rekord świata w kategorii wiekowej 45-49 lat), 100 metrów stylem zmiennym (rekord świata w kategorii wiekowej 45-49 lat) i 100 metrów stylem motylkowym (rekord świata w kategorii wiekowej 45-49 lat) oraz srebrny medal na 100 metrów stylem dowolnym.
Na mistrzostwa świata do Francji przyjechało blisko 500 pływaków z 41 państw. Zawody rozgrywane były na alpejskim jeziorze, na którym został specjalnie wybudowany basen. Temperatura wody wynosiła około 3 stopni Celsjusza. Reprezentacja Polski zajęła 2. miejsce w tabeli medalowej, przegrywając tylko... 1 złotym medalem z reprezentacją Francji. Polacy w klasyfikacji open zdobyli 21 medali (6 złotych, 9 srebrnych i 6 brązowych). W klasyfikacjach wiekowych nasi reprezentanci zdobyli aż 102 medale (40-32-30).
- Dziękuję bardzo za wsparcie mojej wspaniałej żonie Beacie Tyszkiewicz-Gromisz oraz przyjaciołom: Anecie Kuszneruk, Rafałowi Kusznerukowi, Idze Olszanowskiej - wymienia Wilhelm Gromisz. - Chciałem też podziękować wszystkim sponsorom za wsparcie uczestnictwa w mistrzostwach: SAS Centrum Handlowe, EdWOOD, Wabbit.pl, AT Largo Myjnie Bezdotykowe, http://dombudbp.pl/.
Przypomnijmy, że w ubiegłym roku w mistrzostwach świata w zimowym pływaniu federacji IISA w Głogowie Wilhelm Gromisz także zdobywał złote medale i bił rekordy świata, podobnie jak inni nasi reprezentanci: Iga Olszanowska i Michał Jagiełło. Gromisz był też mistrzem świata w zimowym pływaniu w 2020 roku w Słowenii. - Pływaniem zajmuję się od ósmego roku życia. W pływaniu sportowym reprezentowałem klub UKS Żak Biała Podlaska oraz Szkołę Mistrzostwa Sportowego w Raciborzu, zdobywając 34 medale mistrzostw Polski w kategorii juniorów, młodzieżowców i seniorów – mówił dla „Słowa Podlasia” Wilhelm Gromisz. - W mistrzostwach Polski seniorów zdobywałem srebrne i brązowe medale, nie mam na koncie złota, ale konkurencję miałem bardzo mocną. Rywalizowałem z takimi zawodnikami jak Mariusz Siembida (medalista mistrzostw świata i Europy), Bartosz Sikora, który był czwarty na Igrzyskach Olimpijskich w Atlancie w 1996 roku, Bartosz Kizierowski, mój rywal „od zawsze” i kolega (mistrz Europy, medalista mistrzostw świata i olimpijczyk z Atlanty 1996, Sydney 2000 i Aten 2004). W przeszłości byłem powoływany do kadry olimpijskiej „A”, przed Igrzyskami Olimpijskimi w Atenach w 2004 roku byłem też w zespole badawczym, pomagając polskim pływakom. W kadrze olimpijskiej za moich czasów byli między innymi tacy zawodnicy jak Alicja Pęczak (medalistka mistrzostw świata i Europy, olimpijka z Barcelony 1992, Atlanty 1996 i Sydney 2000), Marek Krawczyk (medalista mistrzostw Europy, olimpijczyk z Atlanty 1996 i Sydney 2000), Bartosz Kizierowski, Mariusz Siembida. Z kadry olimpijskiej najlepsi wyjeżdżali na igrzyska olimpijskie po wypełnieniu odpowiednich minimów.
Napisz komentarz
Komentarze