– W 2022 r. wnioski o udzielenie ochrony międzynarodowej w Polsce złożyło 9,9 tys. cudzoziemców. Byli to w większości obywatele: Białorusi – 3,1 tys. osób, Rosji – 2,2 tys. osób, Ukrainy – 1,8 tys. osób, Iraku – 0,6 tys. osób oraz Afganistanu – 0,4 tys. osób. Liczba złożonych wniosków była o ok. 28 proc. wyższa niż w 2021 r. – przekazuje Jakub Dudziak, rzecznik prasowy Urzędu do Spraw Cudzoziemców.
Dodaje, że cudzoziemcowi udziela się ochrony międzynarodowej w formie statusu uchodźcy lub ochrony uzupełniającej, jeśli w jego kraju pochodzenia grozi mu prześladowanie lub rzeczywiste ryzyko utraty życia czy zdrowia. Wobec danej osoby nie mogą przy tym występować okoliczności wskazujące, że może np. stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa – wskazuje rzecznik.
Białorusini, Ukraińcy i Rosjanie
Informuje też, że w ubiegłym roku Urząd do Spraw Cudzoziemców wydał decyzje wobec 10,7 tys. osób. To o 127 proc. więcej rozpatrzonych spraw w porównaniu do 2021 r. Warunki przyznania ochrony międzynarodowej spełniało prawie 5 tys. cudzoziemców. Byli to przede wszystkim obywatele:
- Białorusi – 3,6 tys. osób,
- Ukrainy – 1 tys. osób,
- Rosji – 0,1 tys. osób.
Decyzje negatywne otrzymało 1,6 tys. cudzoziemców.
CZYTAJ TAKŻE:
- 500+ w czerwcu 2023 r.? Tak, ale nie dla wszystkich
- "Żelazna Krystyna" żegna się z Zarządem Dróg Powiatowych
- Zaśpiewały kolędy i pastorałki. Te dzieci oczarowały jury
- Warsztaty, spektakle, animacje – ferie w gminie Międzyrzec Podlaski
- Powalone drzewa i zalane piwnice. Styczeń okresem zagrożeń pogodowych
- Diagnosta wystawił lewe papiery. Autokaru na oczy nie widział…
Najliczniejsze grupy w tym zakresie stanowili obywatele:
- Rosji – 0,6 tys. osób,
- Iraku – 0,4 tys. osób,
- Tadżykistanu – 80 osób.
– Postępowania dotyczące 4,1 tys. osób zakończyły się natomiast umorzeniem.
Dotyczyło to przede wszystkim obywateli: Iraku – 1,2 tys. osób, Rosji – 0,9 tys. osób i Ukrainy – 0,5 tys. osób. Sprawy są umarzane w sytuacji gdy cudzoziemiec np. opuścił Polskę przed wydaniem decyzji lub wycofał swój wniosek (najczęściej w przypadku obywateli Ukrainy) – mówi Jakub Dudziak. Podkreśla, że w 2022 r. zauważalny był nie tylko wzrost liczby wydanych decyzji ale również dalsze skracanie czasu postępowań. – Ustawowy termin rozpatrzenia wniosku o udzielenie ochrony międzynarodowej wynosi co do zasady 6 miesięcy. W ubiegłym roku średni czas procedur przeprowadzonych przez Urząd do Spraw Cudzoziemców był natomiast o prawie 2 miesiące krótszy – zauważa.
54 prób przekroczeń granicy
Jak podaje Straż Graniczna na Twitterze, 24 stycznia do Polski próbowało nielegalnie przedostać się z Białorusi 54 osoby, w tym aż 35 osób podejmowało próby przekroczenia granicy na odcinku Placówki Straży Granicznej Mielnik. Wszystkie zdarzenia zaobserwowali operatorzy. Osoby zostały zatrzymane lub wycofały się w głąb Białorusi. Na terenie Placówki Straży Granicznej Płaska 2 osoby próbowały przedostać się przez rzekę Wołkuszanka. Tego samego dnia funkcjonariusze Straży Granicznej odprawili na przejściach granicznych na kierunku z Ukrainy do Polski 20,3 tys. osób. Od 24 lutego 2022 r. – 9,402 mln osób. 24 stycznia z Polski do Ukrainy odprawiono 18,5 tys. osób. Od 24 lutego 2022 – ponad 7,558 mln osób.
Jak informuje kpt. Dariusz Sienicki rzecznik komendanta Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej, obecnie w Ośrodku Strzeżonym dla Cudzoziemców w Białej Podlaskiej przebywa 66 osób, z takich państw jak Egipt, Irak, Kamerun, Indie, Erytrea, Armenia i Iran. - Osoby przebywające w ośrodku, w większości są w dyspozycji Urzędu do Spraw Cudzoziemców, bądź innych organów państwowych, np. sądów - przekazuje kpt. SG Dariusz Sienicki.
Napisz komentarz
Komentarze