Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 25 listopada 2024 14:33
Reklama dotacje rpo
Reklama

Tyle osób schroniło się w naszym kraju. Znamy konkretne liczby

W ubiegłym roku Urząd do Spraw Cudzoziemców wydał prawie 11 tys. decyzji w sprawach o udzielenie ochrony międzynarodowej. Rekordowa była liczba pozytywnych rozstrzygnięć, które dotyczyły głównie obywateli Białorusi i Ukrainy. Średni czas prowadzenia postępowań był o prawie 2 miesiące krótszy niż termin ustawowy.
Tyle osób schroniło się w naszym kraju. Znamy konkretne liczby
W ubiegłym roku Urząd do Spraw Cudzoziemców wydał prawie 11 tys. decyzji w sprawach o udzielenie ochrony międzynarodowej

Autor: Straż Graniczna/Twitter

– W 2022 r. wnioski o udzielenie ochrony międzynarodowej w Polsce złożyło 9,9 tys. cudzoziemców. Byli to w większości obywatele: Białorusi – 3,1 tys. osób, Rosji – 2,2 tys. osób, Ukrainy – 1,8 tys. osób, Iraku – 0,6 tys. osób oraz Afganistanu – 0,4 tys. osób. Liczba złożonych wniosków była o ok. 28 proc. wyższa niż w 2021 r. – przekazuje Jakub Dudziak, rzecznik prasowy Urzędu do Spraw Cudzoziemców. 

Dodaje, że cudzoziemcowi udziela się ochrony międzynarodowej w formie statusu uchodźcy lub ochrony uzupełniającej, jeśli w jego kraju pochodzenia grozi mu prześladowanie lub rzeczywiste ryzyko utraty życia czy zdrowia.  Wobec danej osoby nie mogą przy tym występować okoliczności wskazujące, że może np. stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa – wskazuje rzecznik.

Białorusini, Ukraińcy i Rosjanie

Informuje też, że w ubiegłym roku Urząd do Spraw Cudzoziemców wydał decyzje wobec 10,7 tys. osób. To o 127 proc. więcej rozpatrzonych spraw w porównaniu do 2021 r. Warunki przyznania ochrony międzynarodowej spełniało prawie 5 tys. cudzoziemców. Byli to przede wszystkim obywatele: 

 

  • Białorusi – 3,6 tys. osób, 
  • Ukrainy – 1 tys. osób,
  • Rosji – 0,1 tys. osób.

 Decyzje negatywne otrzymało 1,6 tys. cudzoziemców. 

CZYTAJ TAKŻE: 

Najliczniejsze grupy w tym zakresie stanowili obywatele: 

 

  • Rosji – 0,6 tys. osób, 
  • Iraku – 0,4 tys. osób,
  • Tadżykistanu – 80 osób. 

– Postępowania dotyczące 4,1 tys. osób zakończyły się natomiast umorzeniem. 

Dotyczyło to przede wszystkim obywateli: Iraku – 1,2 tys. osób, Rosji – 0,9 tys. osób i Ukrainy – 0,5 tys. osób. Sprawy są umarzane w sytuacji gdy cudzoziemiec np. opuścił Polskę przed wydaniem decyzji lub wycofał swój wniosek (najczęściej w przypadku obywateli Ukrainy) – mówi Jakub Dudziak. Podkreśla, że w 2022 r. zauważalny był nie tylko wzrost liczby wydanych decyzji ale również dalsze skracanie czasu postępowań. – Ustawowy termin rozpatrzenia wniosku o udzielenie ochrony międzynarodowej wynosi co do zasady 6 miesięcy. W ubiegłym roku średni czas procedur przeprowadzonych przez Urząd do Spraw Cudzoziemców był natomiast o prawie 2 miesiące krótszy – zauważa.

54 prób przekroczeń granicy

Jak podaje Straż Graniczna na Twitterze, 24 stycznia do Polski próbowało nielegalnie przedostać się z Białorusi 54 osoby, w tym aż 35 osób podejmowało próby przekroczenia granicy na odcinku Placówki Straży Granicznej Mielnik. Wszystkie zdarzenia zaobserwowali operatorzy. Osoby zostały zatrzymane lub wycofały się w głąb Białorusi. Na terenie Placówki Straży Granicznej Płaska 2 osoby próbowały przedostać się przez rzekę Wołkuszanka.  Tego samego dnia funkcjonariusze Straży Granicznej odprawili na przejściach granicznych na kierunku z Ukrainy do Polski 20,3 tys. osób. Od 24 lutego 2022 r. – 9,402 mln osób. 24 stycznia z Polski do Ukrainy odprawiono 18,5 tys. osób. Od 24 lutego 2022 – ponad 7,558 mln osób. 

Jak informuje kpt. Dariusz Sienicki rzecznik komendanta Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej, obecnie w Ośrodku Strzeżonym dla Cudzoziemców w Białej Podlaskiej przebywa 66 osób, z takich państw jak Egipt, Irak, Kamerun, Indie, Erytrea, Armenia i Iran. - Osoby przebywające w ośrodku, w większości są w dyspozycji Urzędu do Spraw Cudzoziemców, bądź innych organów państwowych, np. sądów - przekazuje kpt. SG Dariusz Sienicki.

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: chyży rój prawdziwyTreść komentarza: "dlatego, że" nieuku.Data dodania komentarza: 25.11.2024, 13:43Źródło komentarza: Kierowała po alkoholu. Uderzyła w busaAutor komentarza: EwaTreść komentarza: Dokładnie mam tak samo 160 zł/ miesiąc przy 3 osobowej rodzinie tylko dlatego że dbamy o higienę i czystość .Data dodania komentarza: 25.11.2024, 09:27Źródło komentarza: Biała Podlaska. Podwyżka o 100 proc. za odbiór śmieci?Autor komentarza: MamaTreść komentarza: Czy ktoś wie jak idą prace nad żłobkiem? Czy od września będzie można posłać dziecko do żłobka? Kiedy zacznie się rekrutacja i do kogo się zgłaszać?Data dodania komentarza: 24.11.2024, 19:48Źródło komentarza: Gmina Międzyrzec Podlaski. Powstanie żłobek i przedszkoleAutor komentarza: Dajcie SpokójTreść komentarza: Taaa specjalny zespół od naganiania spragnionych wolności ludzi do głosowania na prezydenta konkretnej partii "bo inaczej nie zorganizujemy czytania ustawy, bo nam się wydaje że obecny prezydent odrzuci" Śmiech na sali.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 18:02Źródło komentarza: Bliżej legalizacji marihuany w Polsce? Zajmą się tym Petru i JachiraAutor komentarza: c ytTreść komentarza: A krowy? Szczepić krowy, są większe od psa i kota. To o wiele więcej obywatela, na statystyczny przypadek zakaźny. Przyznajcie się, nie zrzucaliście kostek, na Stado?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 16:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowy
Reklama
Reklama