Festiwal kolęd wschodniosłowiańskich organizowany w Terespolu powrócił po 3 letniej przewie spowodowanej pandemią. Tegoroczna 26. edycja festiwalu odbyła się w weekend 28 i 29 stycznia i pomimo długiej przerwy nie straciła swego dawnego nastroju.
Na festiwalu ugoszczone zostały najlepsze chóry naszych wschodnich sąsiadów, ale również liczne chóry parafialne, pochodzące z rodzimej ziemi polskiej. Festiwal jest sposobem na danie świadectwa oraz ukazanie bogactwa liturgicznego wschodniej prawosławnej kultury.
Uroczystość została otwarta wypowiedziami burmistrza Jacka Danieluka oraz arcybiskupa prawosławnej diecezji lubelsko-chełmskiej abla Andrzeja Popławskiego.
-Jest mi niezmiernie miło, że z panem burmistrzem rozpoczynamy nową epokę terespolskiego kolędowania. Pandemia przerwała naszą wieloletnią tradycje, ale dzisiaj dzięki opatrzności Bożej gromadzimy się znowu w Terespolu aby kolędować i uczcić nasze współistnienie na terenie Podlasia – mówił arcybiskup diecezji prawosławnej Andrzej Popławski.
-Niech mi będzie wolno powitać państwa na naszym kolędowaniu. Dziś i jutro będziemy się wsłuchiwać w śpiew i muzykę naszych wspaniałych artystów. Wszystkim gościom życzę niezapomnianych doznań artystycznych i wrażeń duchownych – zapowiedział burmistrz Terespola Jacek Danieluk.
Uroczystość była również okazją by przekazać wyrazy wdzięczności za życzliwość jaką Urząd Miasta Terespol przekazuje dla kościoła prawosławnego.
CZYTAJ TEŻ: Gm. Hanna. Przeszarżował i prawie dachował na prostej drodze
-Chciałbym również podziękować za szczerą otwartość i troskliwość panu burmistrzowi Jackowi Danielukowi i za starania związane z organizacją festiwali. Z Urzędu Miasta w Terespolu płynęła zawsze w naszą stronę wielka życzliwość, dlatego jeżeli mi będzie wolno w imieniu kościoła prawosławnego pragnę okazać serdeczną wdzięczność panu burmistrzowi - zauważył arcybiskup diecezji prawosławnej.
Podczas międzynarodowego festiwalu kolęd wystąpiło 20 zespołów, a pierwszym z nich był rodzimy dla miasta Terespol, Chór Parafii Prawosławnej pw. św. Ap. i Ewangelisty Jana Teologa.
Następnie występowały zespoły Chór Biłgorajskiego Centrum Kultury Prawosławnej jak i również pierwszy z zagranicznych zespołów Ukraiński Zespół Wokalny Centrum Kultury, Turystyki i Sportu z Podhajec.
Spośród rodzimych zespołów, które brały udział w wydarzeniu można wyróżnić chóry z Chełma, Narwi, Sławatycz i Włodawy, które zachwycały różnorodnością kolorów oraz dźwięków terespolską publiczność.
Serca publiczności skradł Męski Kwartet Giacoso przybyły z miejscowości Jassy na terenie Rumunii.
- Ta historia aż zwala z nóg! Wziął kredyt i wpłacił oszustowi 48 tys.
- Czy wiedzą Państwo, że są cztery wieże Eiffla?
- Właściciele sklepów wciąż znajdują sposób, by otworzyć je w niedzielę
- Sprawdź, czy na pewno dostaniesz becikowe
Uroczystość zakończyły występy Zespołu Wokalnego Oksamit (Łuck, Ukraina) oraz Chóru Wydziału Teologii Prawosławnej uniwersytetu w Preszowie (Słowacja). Pod koniec każdego wystąpienia dyrygenci oraz reprezentanci chórów otrzymywali od organizatorów nagrody za uczestnictwo pozując pod przyozdobionym świecami ołtarzem.
Festiwal zakończył się gromkimi brawami publiczności, która z podekscytowaniem czekać będzie na kolejne edycje tradycyjnego wydarzenia zapisanego już na stałe w kalendarzu kulturalnym miasta Terespol.
Napisz komentarz
Komentarze