Wojtek to uczeń ostatniej klasy I LO w Radzyniu Podlaskim o profilu matematyczno-fizyczno-informatycznym. Osiągniecie finału w olimpiadzie astronomicznej nie jest jego pierwszym sukcesem, bo Wojtek to m.in. laureat olimpiad o Diamentowy Indeks AGH z fizyki i matematyki, laureat LXXI Olimpiady Fizycznej, dwukrotny laureat HIPERON Ω w Konkursie Fizycznym „Lwiatko 2021” - 3 m. i „Lwiątko 2022” - 1 m. , stypendysta ministra edukacji.
Teraz znalazł się wśród 20 uczniów z całej Polski, zakwalifikowanych właśnie do finału Olimpiady Astronomicznej.
- Warto zaznaczyć, że 20 finalistów pochodzi zaledwie z dziewięciu i to dużych miast znanych z tradycji astronomicznych. Są to Warszawa, Szczecin, Gdynia, Kraków, Wrocław, Przemyśl, Mielec, Radziejów. A Wojtek będzie reprezentował Radzyń Podlaski – informuje Ewa Grodzka, dyrektor I LO.
CZYTAJ TEŻ: Przejście graniczne Kukuryki-Kozłowicze nie zostanie zamknięte. Jest deklaracja ministerstwa
Organizatorem Olimpiady Astronomicznej jest Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika w Chorzowie. Jest ona finansowana z dotacji MEN. - Olimpiada Astronomiczna jest olimpiadą interdyscyplinarną łączącą i rozszerzającą treści podstaw programowych z fizyki oraz geografii w zakresie elementów astronomii. Celem Olimpiady Astronomicznej jest sprawdzenie wiedzy i umiejętności uczniów startujących w olimpiadzie w taki sposób, by sprzyjało ono wykrywaniu i rozwojowi uzdolnień i zainteresowań astronomicznych - dodaje dyrektor Grodzka.
Przygotowaniem Wojtka do startu w olimpiadzie zajmuje się Leszek Szalast, wieloletni nauczyciel fizyki i matematyki w I LO. - To „Honorowy profesor oświaty”. Rokrocznie jest autorem wielu spektakularnych sukcesów uczniowskich – przypomina dyrektor I LO.
PRZECZYTAJ:
- Na Lubelszczyznę nadciągają wichury. Wiatr do 115 km/h
- Tłusty czwartek. Jak się robi pączki za złotówkę? Sprawdzamy
- Chciała przemycić egzotyczną papugę. Z granicy ptak trafił do zoo
- Terespol: Wkrótce oddadzą blok komunalny. A to nie koniec inwestycji
- Polacy chcą przywrócenia zasadniczej służby wojskowej? Oto co myślą [SONDAŻ]
W olimpiadzie astronomicznej wystartowała zresztą także inna podopieczna prof. Szalasta – Ewelina Blicharz. - To uczennica trzeciej klasy o profilu matematyczno-fizyczno-informatycznym. Zabrakło jej niewiele do pełni szczęścia, ale ma ogromne szanse osiągnąć najwyższe tytuły w przyszłym roku – zapewnia Ewa Grodzka. - Wojtkowi natomiast życzymy powodzenia w etapie centralnym olimpiady.
Napisz komentarz
Komentarze