Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 16 listopada 2024 00:46
Reklama
Reklama

Zakończyła się renowacja kościoła Narodzenia NMP w Białej Podlaskiej. Zobaczcie, co zostało odnowione

W kościele pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Białej Podlaskiej w ciągu ostatnich dwóch lat został wykonany gruntowny remont, który polegał na odnawianiu ołtarza głównego i czterech ołtarzy bocznych. Renowacja polegała na nadaniu ołtarzom barokowej estetyki.
Zakończyła się renowacja kościoła Narodzenia NMP w Białej Podlaskiej. Zobaczcie, co zostało odnowione
W kościele pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Białej Podlaskiej w ciągu ostatnich dwóch lat został wykonany gruntowny remont, który polegał na odnawianiu ołtarza głównego i czterech ołtarzy bocznych

Autor: Anna Chodyka

24 stycznia 1875 r. doszło w kościele do oficjalnego połączenia unii z prawosławiem, przez prawosławnego arcybiskupa warszawskiego Joanicjusza. Był to wynik likwidacji unii przez carat. Wnętrze świątyni po tej dacie uległo poważnemu zniszczeniu. Z kolei po pierwszej wojnie światowej zubożałych parafian nie stać było na remont kościoła. Od początku remontu nad całością wystroju wnętrza czuwała konserwator dzieł sztuki, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie Zofia Kamińska.

Odczuwamy ogromną radość

– W połowie ubiegłego roku wymieniono instalację elektryczną, nagłośnieniową, system monitoringu oraz wykonano instalację ogrzewania podłogowego. Na podłodze ułożono wysokiej klasy płyty granitowe. Pomalowano wnętrze kościoła, a zabytkowy unicki żyrandol został pozłocony i w najbliższych dniach zostanie umieszczony w swoim dawnym miejscu – mówi ks. Marian Daniluk proboszcz parafii pw. Narodzenia NMP.

Fundusze na remont zostały zebrane, dzięki ofiarności parafian, w tym wielu anonimowych darczyńców. – To było wielkie poświęcenie z ich strony, ale teraz wszyscy odczuwają ogromną radość i satysfakcję z efektów wykonanych prac – zauważa proboszcz ks. Marian Daniluk. Wskazuje też, że udało się znaleźć świetną ekipę remontową prowadzoną przez firmę z Łukowa, która wykonała prace całościowo, dzięki czemu nie było zbędnych przestojów. Natomiast niełatwo było ze zorganizowaniem i uczestnictwem w liturgii. Nad prowadzeniem wszystkich prac czuwał konserwator zabytków. Proboszcz parafii serdecznie zaprasza do odwiedzenia świątyni, gdyż teraz jej wnętrze jeszcze bardziej zachęca do refleksji i modlitwy.


Odnowili też chrzcielnicę i paschał

– Odrestaurowane było przez mnie pięć ołtarzy, Polegało to na czyszczeniu, uzupełnianiu ubytków, dezynfekcji przeciwko owadom, wzmacnianiu w niektórych miejscach struktury i rekonstrukcji w stylu barokowym, bo była ona zniszczona w trakcie przekształceń kościoła w cerkiew, a potem w kościół katolicki – mówi konserwator zabytków Zofia Kamińska.

Dodaje, że kościół pw. Narodzenia NMP to cenny zabytek pod względem wyglądu i historii. – Jednak, kościół został pozbawiony wielu elementów, które zostały wywiezione przez Rosjan, stąd nie ma pełnego wyposażenia. Świątynia ma cenną strukturę architektoniczną. Jest też wartościowa, ze względu na kult św. Jozefata, który przed laty był żywy. Niestety, przez wieki kościół był nękany przez historyczne losy, dopiero nasze pokolenie zadbało o jego odnowienie. Wyzwaniem był fakt, że do odrestaurowania była bardzo duża powierzchnia, a pracuję z wąskim gronem ludzi, którym ufam, jeśli chodzi o sposób renowacji. Stąd prace trwały ponad rok – wyjaśnia Zofia Kamińska. Przekazuje też, że odnawiała też drewnianą chrzcielnicę i paschał. 

Chrzcielnica była krzywa, zniszczona i przemalowywana wielokrotnie, ale dotarliśmy do oryginalnej polichromii. Wykonane zostało też wypełnienie. To chrzcielnica barokowa, zrobiona ręcznie. Pracowaliśmy też nad odpowiednim jej złożeniem. Przywróciliśmy też złocenia złotem płatkowym – tłumaczy. Wyjaśnia również, że pozłocone zostały również elementy tabernakulum znajdującego się w głównym ołtarzu, w tym figury aniołów i kolumny.

Kościół pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Białej Podlaskiej, powstał dzięki fundacji rodziny Radziwiłłów w 1790 r. Przyczyną jego wybudowania był konflikt zakonu bazylianów z możnym rodem o prawo do relikwii Józefata Kuncewicza. Wówczas błogosławionego, a w 1867 r. kanonizowanego, męczennika unickiego.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Żeliwny EdekTreść komentarza: A co tam z collegium tumanum? Michałek już trzęsie gaciami?Data dodania komentarza: 15.11.2024, 10:19Źródło komentarza: Kto na prezydenta? Szymon Hołownia ogłosił start w wyborachAutor komentarza: M1Treść komentarza: Fajnie by było jeszcze jakby w weekendy czyli piątek-niedziela komunikacja była darmowa.Data dodania komentarza: 14.11.2024, 20:14Źródło komentarza: Panele już zamontowane. MZK będzie produkować prądAutor komentarza: Do kościołaTreść komentarza: 49 lat i po alkoholu ? To takie stare baby piją i po pijanemu jeżdżą ? Staruszka 49 lat powinna nałożyć chustkę i do kościoła pójść , ewentualnie moherowy beret i na pieśni do koła gospodyń wiejskich . Do czego to doszło aby w takim wieku babuszki rozbijały się po pijanemu ???? Rozumiem młode ładne zgrabne laski w wieku 25-35 lat ale stare babki 49 lat to różaniec i do kosciółkaData dodania komentarza: 14.11.2024, 17:28Źródło komentarza: Kierowała po alkoholu. Uderzyła w busaAutor komentarza: c ytTreść komentarza: Redakcja puszcza, jak widać, Osoby klocki. I 6-ściu czytaczy, klikło nawet. A o co kaman?Data dodania komentarza: 14.11.2024, 08:39Źródło komentarza: Wieczornica w Zespole Szkół MuzycznychAutor komentarza: Clark GriswaldTreść komentarza: Może radny Chodziński nada nazwę memu podwórku, np. skwer im. Rajmunda Kaczyńskiego? Czekam 😊Data dodania komentarza: 13.11.2024, 16:52Źródło komentarza: Miasto zarządza ulicą od roku. Nazwy nie nadało, choć dawno ma zgodę
Reklama
Reklama