Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 15 listopada 2024 20:29
Reklama
Reklama

Warsztaty Terapii Zajęciowej Caritas Diecezji Siedleckiej: Praktyka drogą do sprawności

Sprawdzają się na stanowisku asystenta krawcowej, florysty, serwisanta czy starszego rzemieślnika. Uczestnicy warsztatów coraz chętniej podejmują praktyki zawodowe, wzbogacające ich doświadczenie.
Warsztaty Terapii Zajęciowej Caritas Diecezji Siedleckiej: Praktyka drogą do sprawności
Sprawdzają się na stanowisku asystenta krawcowej, florysty, serwisanta czy starszego rzemieślnika. Uczestnicy warsztatów Caritas coraz chętniej podejmują praktyki zawodowe, wzbogacające ich doświadczenie.

Źródło: Caritas Diecezji Siedleckiej

W praktykach Caritasu wzięło już udział 5 osób a chętnych z chwili na chwile przybywa. Pierwsze nich rozpoczęły się jesienią 2019 r. i są kontynuowane (z przerwą podyktowaną pandemią koronawirusa) do dziś. Obecnie udział w praktykach biorą trzy osoby - jedna w serwisie telefonów komórkowych/laptopów, druga w pracowni krawieckiej, a trzecia w kwiaciarni.

Sprawdzają się na stanowisku asystenta krawcowej, florysty, serwisanta czy starszego rzemieślnika Fot. Caritas Diecezji Siedleckiej

 

CZYTAJ TAKŻE: Akcja „Sprzątamy Gminę Terespol 2023” startuje już w marcu

- Poprzez udział w praktykach uczestnicy nabierają doświadczenia w miejscu pracy i to na otwartym rynku, a nie w zakładzie aktywności zawodowej lub w zakładzie pracy chronionej czy spółdzielni socjalnej, czyli miejscach, które są skierowane jako zatrudniające osoby z niepełnosprawnościami – podkreśla Agnieszka Kiełbus, zatrudniona na stanowisku ds. aktywizacji zawodowej i społecznej, zajmująca się tematyką praktyk w WTZ CDS w Białej Podlaskiej.

Udział w praktykach pomaga uczestnikom w rozwinięciu punktualności, staranności, sumienności i odpowiedzialności Fot. Caritas Diecezji Siedleckiej

Początkowo praktyki wzbudzały nieco niepokoju ze strony uczestników i ich rodziców. Obawy minęły, ponieważ uczestnicy oprócz praktyk - tak jak wcześniej – nadal uczestniczą w zajęciach WTZ.

- Wybierając miejsce praktyk dla uczestnika, staramy się brać pod uwagę jego stan zdrowia, możliwości fizyczne, mocne strony, a także umiejętności, zdolności, preferencje, zainteresowania. Staramy się szukać takich miejsc praktyk dla uczestników, aby dobrze się w nich czuli. Zazwyczaj osoby, które przyjmują chętnych na praktyki, są osobami empatycznymi, wspierającymi, otwartymi na osoby z niepełnosprawnościami – wymienia Jakub Semeniuk, kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej Caritas Diecezji Siedleckiej w Białej Podlaskiej.

Początkowo praktyki wzbudziły lęk lecz obawy szybko minęły i zostały zastąpione chęcią do działania Fot. Caritas Diecezji Siedleckiej

 

CZYTAJ TEŻ:

Udział w Praktykach pomaga uczestnikom w rozwinięciu punktualności, staranności, sumienności i odpowiedzialności. Poza kształceniem, utrwalaniem i doskonaleniem umiejętności twardych praktykanci ze specjalnymi potrzebami uczą się, jak wyglądają relacje z innymi pracownikami i przełożonym oraz uczą się jak między innymi obsługiwać klientów i jak funkcjonować w miejscu pracy. Zdobyte doświadczenia następnie mogą być przekazane kolegom z WTZ w celu zachęcenia do wzięcia udziału w praktykach.

Staramy się ubrać pod uwagę jego stan zdrowia, możliwości fizyczne, mocne strony, a także umiejętności, zdolności, preferencje, zainteresowania - mówi Jakub Semeniuk, kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej Caritas

- Mamy nadzieję, że inni pracodawcy zauważą, jak wartościowymi pracownikami są uczestnicy WTZ. Jak dobrze potrafią sobie radzić z podjętymi obowiązkami, współpracować i cieszyć się z tego co robią – mówi Jakub Semeniuk.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Żeliwny EdekTreść komentarza: A co tam z collegium tumanum? Michałek już trzęsie gaciami?Data dodania komentarza: 15.11.2024, 10:19Źródło komentarza: Kto na prezydenta? Szymon Hołownia ogłosił start w wyborachAutor komentarza: Do kościołaTreść komentarza: 49 lat i po alkoholu ? To takie stare baby piją i po pijanemu jeżdżą ? Staruszka 49 lat powinna nałożyć chustkę i do kościoła pójść , ewentualnie moherowy beret i na pieśni do koła gospodyń wiejskich . Do czego to doszło aby w takim wieku babuszki rozbijały się po pijanemu ???? Rozumiem młode ładne zgrabne laski w wieku 25-35 lat ale stare babki 49 lat to różaniec i do kosciółkaData dodania komentarza: 14.11.2024, 17:28Źródło komentarza: Kierowała po alkoholu. Uderzyła w busaAutor komentarza: c ytTreść komentarza: Redakcja puszcza, jak widać, Osoby klocki. I 6-ściu czytaczy, klikło nawet. A o co kaman?Data dodania komentarza: 14.11.2024, 08:39Źródło komentarza: Wieczornica w Zespole Szkół MuzycznychAutor komentarza: Clark GriswaldTreść komentarza: Może radny Chodziński nada nazwę memu podwórku, np. skwer im. Rajmunda Kaczyńskiego? Czekam 😊Data dodania komentarza: 13.11.2024, 16:52Źródło komentarza: Miasto zarządza ulicą od roku. Nazwy nie nadało, choć dawno ma zgodęAutor komentarza: AlfredTreść komentarza: Linia L to jest porażka. Nie służy mieszkańcom osiedla Francuska. To jest linia nastawiona na dowóz dzieci z os Armi Krajowej do SP 9. Niech redaktor się przyłoży bo obecnie artykuł to czysta propaganda władzy. "Na Narutowicza można się przesiąść". Pewnie.. Jak ktoś ma 30-40min wolnego na przesiadkęData dodania komentarza: 12.11.2024, 21:44Źródło komentarza: Biała Podlaska. MZK planuje nowe linie
Reklama
Reklama