Jak zaznaczył płk Paweł Gałązka dowódca 18. Łomżyńskiego Pułku Logistycznego, rota przysięgi jest bardzo krótka, to zaledwie kilka wierszy, ale jakże ważnych. - W przysiędze zawarte jest wszystko to, co związane jest z historią żołnierza polskiego. Nie zapominajmy o tym, że złożona przysięga, zarówno dla Legionów Józefa Piłsudskiego, ale też dla żołnierzy 34 Pułku Piechoty w latach przedwojennych, który stacjonował w Białej Podlaskiej była bardzo ważna – zaznaczył płk Paweł Gałązka.
Przypomniał, że 34 Pułk Piechoty w ramach 9 Dywizji Piechoty od pierwszych dni września 1939 r. toczył boje na Pomorzu. - Tam duża część żołnierzy zginęła i nie wróciła do swoich rodzin. Ostatni dowódca pułku trzykrotnie ranny trafił do szpitala w Białymstoku, gdzie jak wielu innych żołnierzy, policjantów, funkcjonariuszy innych służb, którzy składali przysięgę na wierność Rzeczpospolitej, poniósł największą ofiarę - oddał za ojczyznę życie – podkreślił płk Paweł Gałązka.
Kiedy w obiekcie wojskowym w Białej Podlaskiej wręczał żołnierzom broń, to kierował do nich słowa jak rozumieć, jak postrzegać służbę w wojsku. – Mówiłem, że mundur zobowiązuje i wymaga szacunku – wskazał dowódca 18. Łomżyńskiego Pułku Logistycznego.
CZYTAJ TAKŻE: Motocykliści lubią sobie zaszaleć z prędkością między domami
Piękne tradycje
- Drodzy żołnierki i żołnierze chciałbym wam od mieszkańców miasta przekazać najserdeczniejsze gratulacje i dowody wdzięczności, za to, że tworzycie bialski garnizon. Za to, że w Białej Podlaskiej gości w tym pełnoskalowym wymiarze Wojsko Polskie – mówił prezydent Białej Podlaskiej Michał Litwiniuk.
Przypomniał, że wojsko znajduje się w mieście nieprzypadkowo. Zauważył, że Biała Podlaska, to miasto o przepięknych wojskowych tradycjach. – Chciałbym przypomnieć bohatera wojen napoleońskich Jana Kozietulskiego, dowódcę szarży szwadronu szwoleżerów pod Somosierrą, który w Królestwie Kongresowym objął w Białej Podlaskiej dowództwo Pułku Kawalerii Ułanów Kongresowych. To także przepiękna historia 34 Pułku Piechoty, który był główną formacją bialskiego garnizonu w czasie XX-lecia międzywojennego – przypomniał.
Początek kariery
List wiceprezesa Rady Ministrów, ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka odczytał poseł Dariusz Stefaniuk. – Dzień przysięgi wojskowej jest jednym z najważniejszych w życiu każdego żołnierza. Ślubując wierność Polsce, potwierdzacie swoją głęboką, patriotyczną postawę, przejawiającą się w gotowości do obrony i wzmacniania bezpieczeństwa granic naszego państwa. Służba w Wojsku Polskim to zaszczytne zobowiązanie, ale również wyjątkowa możliwość zawodowego rozwoju oraz realizowania waszych zainteresowań i pasji – napisał minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.
CZYTAJ TEŻ:
- Nowe Słowo Podlasia już w sprzedaży!
- Dwóch mężczyzn z nożem przyszło pod szkołę. Chcieli pieniędzy od 14-latka
- Ojciec przyduszał dziecko. Matka: Może w końcu będzie święty spokój
- Bus wjechał pod ciężarówkę. Dwie osoby trafiły do szpitala
- Miał pilnować marketu, ale postanowił inaczej. Zobaczcie, co zrobił
Zauważył też, że dobrowolna zasadnicza służba wojskowa cieszy się dużym zainteresowaniem. – Czego najlepszym wyrazem jest to, że jesteście w gronie 3300 ochotników uczestniczących w drugim turnusie w 2023 r. Ponad 7 tys. żołnierzy jest w trakcie szkolenia specjalistycznego. Wojsko Polskie rośnie w siłę – podkreślił Mariusz Błaszczak.
Podziękował też żołnierzom za decyzję o odbyciu szkolenia podstawowego dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. – Jestem przekonany, że dla wielu z was będzie to początek kariery w Wojsku Polskim. Życzę satysfakcji z obranej drogi i spełnienia oczekiwań związanych ze służbą wojskową – podsumował minister.
– Gratuluję wam olbrzymiej odwagi, waszym rodzinom wychowania patriotycznego i tego, że staliście się dziś żołnierzami Wojska Polskiego – dodał poseł Dariusz Stefaniuk.
Napisz komentarz
Komentarze