Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 17 kwietnia 2025 09:04
Reklama
Reklama

100 lat Podlaskiej Wytwórni Samolotów. Przy ul. Łomaskiej stanie PWS-26

W tym roku w mieście nie zabraknie wydarzeń związanych ze 100-leciem powołania Podlaskiej Wytwórni Samolotów. Oficjalnie tę nazwę otrzyma rondo na skrzyżowaniu ulic Janowskiej i al. Jana Pawła II. A na skrzyżowaniu ulic Łomaskiej z Zieloną stanie replika samolotu PWS-26 – modelu produkowanego w Białej Podlaskiej w czasie międzywojnia.
100 lat Podlaskiej Wytwórni Samolotów. Przy ul. Łomaskiej stanie PWS-26
Na skrzyżowaniu ulic Łomaskiej z Zieloną stanie replika samolotu PWS-26 – modelu produkowanego w Białej Podlaskiej w czasie międzywojnia

Źródło: Franciszek Ostrowski (fb) (grafika J. Wróbel); Bialska Biblioteka Cyfrowa

PWS została założona w 1923 roku przez ziemianina Stanisława hr. Rosenwertha-Różyczkę i inż. Witolda Rumbowicza. - PWS, w czasie 16 lat działania stała się jedną z najnowocześniejszych fabryk tego typu w Europie. Warto podkreślić, że na 3,5 tys. samolotów wyprodukowanych w okresie międzywojennym ponad 1,5 tys. pochodziło w PWS. To w Białej Podlaskiej biło serce polskiej inżynierii, to tu pracowali najlepsi fachowcy w swoich dziedzinach. W 1929 roku biuro projektowe zostało wyposażone w tunel aerodynamiczny, pierwszy w Polsce – wylicza prezydent Michał Litwiniuk informując o wydarzeniach, jakie w roku 100-lecia powstania wytwórni, zostały w mieście zaplanowane.

Reklama
Serce polskiego lotnictwa

Sama fabryka miała swoją lokalizację na obszarze ponad 31 ha, na ponad 15 tys. mkw rozlokowano hale produkcyjne i magazynowe. Cały obszar ul. Robotniczej, to teren, gdzie osiedlali się pracownicy PWS. W wytwórni pracowało od ponad 400 do 900 pracowników. Miało to wpływ na dynamiczny rozwój miasta i liczby mieszkańców. Na początku 20-lecia Biała Podlaska liczyła około 12 tys. mieszkańców, w dniu wybuchu II wojny, to było ponad 21 tys. mieszkańców – mów prezydent Litwiniuk.

Na archiwalnej fotografii grupa pracowników narzędziowni PWS ok. 1928 roku (fot. Bialska Biblioteka Cyfrowa)

PWS działała do początku II wojny światowej. 4 września 1939 r. zakład został zbombardowany przez niemieckie wojsko i uległ zniszczeniom w ok. 70 procentach, następnie pozostałości fabryki zostały rozgrabione przez wojska sowieckie. - To, że tej fabryki już nie ma, to paradoks historii. W myśl paktu Ribbentrop - Mołotow obszar między Wisłą a Bugiem miał być pod okupacją sowiecką. Na samym początku wojny zakłady zostały więc przez Niemców zbombardowane w 70 proc., by nie wpadły w ręce sowieckie. 28 września pakt został zmieniony, i tereny przypadły Niemcom, ale fabryka nie ocalała Dzieła dopełnili Sowieci, grabiąc ją – przypomina dr Stanisław Romanowski, naczelnik wydziału oświaty w bialskim magistracie, z wykształcenia historyk. Podkreśla natomiast wagę PWS w okresie Polski 20-lecia międzywojennego.

 - W okresie międzywojennym mieliśmy trzy ośrodki główne lotnicze w kraju, czyli Okęcie i Państwowe Zakłady Lotnicze, które związały się później z PWS w Białej Podlaskiej, Mielec, Biała Podlaska właśnie i zakłady w Lublinie. Mówiąc więc o PWS, musimy myśleć o jednym z trzech, czterech najważniejszych ośrodków produkcji samolotów w Polsce, w tamtym czasie – wskazuje dr Romanowski.

W 1932 r. z powodu złej sytuacji finansowej PWS została upaństwowiona. Po roku 1936 bialska fabryka została organizacyjnie podporządkowana Państwowym Zakładom Lotniczym, a rok później PWS przejęła Doświadczalne Zakłady Szybowcowe we Lwowie.

Obchody na miarę znaczenia

- Tradycje lotnicze, które zapoczątkowała działalność PWS w Białej Podlaskiej były kontynuowane do 2000 roku. Na bialskim niebie latały samoloty najpierw 59. a potem 61. szkolno-bojowego pułku lotniczego. Dziś staramy się nadać tej pamięci właściwą oprawę i krzewić lotniczą tradycję naszego miasta - mówi prezydent Michał Litwiniuk i przypomina o muralu poświęconym PWS przy ul. Narutowicza, o rondzie u wylotu al. Solidarności na krajową dójkę, któremu radni w 2021 roku nadali imię im. Stanisława hr. Rosenwertha-Różyczki.

- Natomiast ostatnio miałem możliwość wystąpienia do rady miasta o możliwość uczczenia 100- lecia powstania PWS. Przygotowaliśmy cały szereg wydarzeń, którymi historię PWS będziemy mieszkańcom miasta przybliżać – poinformował prezydent.

Główne wydarzenie jubileuszowego roku planowane jest na 16 września

- Podjęliśmy wyzwanie i zdecydowaliśmy o budowie monumentu. Projekt wziął udział w głosowaniu w Budżecie Obywatelskim i udało się wygrać. Monument już powstaje, jego odsłonięcie nastąpi 16 września. Uroczystość będzie podniosła, bo już mamy głosy, że gościć będziemy generałów i dowódców obecnie służących w wojsku, oraz naszych kolegów lotników. Liczymy na około 90 gości z całej Polski – informuje mjr Mirosław Joński, ze Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego Rzeczypospolitej Polskiej, współorganizatora wydarzeń.

Pułkownik Franciszek Ostrowski, również członek stowarzyszenia, a obecnie radny miejski nadzorował losy wniosku w BO. - W budżecie obywatelskim mieszkańcy oddali 2,5 tys. głosów na inicjatywę budowy monumentu na 100-lecie PWS. Na tym monumencie będzie samolot PWS-26 w skali 1:3, od spodu będzie podświetlony. Przy monumencie zainstalowana zostanie tablica informacyjna w kilku językach – opisuje Ostrowski i wyjaśnia, czemu na monumencie będzie właśnie PWS-26. - 1/5 samolotów wyprodukowanych w PWS, to właśnie był ten model. Dlatego nasze stowarzyszenie podjęło decyzję o wyeksponowaniu właśnie tego samolotu.

Plan obchodów 100-lecia PWS przedstawili na specjalnej konferencji w Izbie Tradycji Lotniczych Południowego Podlasia, ich organizatorzy (fot. J. Danielewicz)

Po odsłonięciu monumentu główne obchody 16 września przeniosą się na rondo na skrzyżowaniu ulic Janowskiej z al. JP II. Tam oficjalnie nadana zostanie mu nazwa Podlaskiej Wytwórni Samolotów. Na rondzie staną dwa loga PWS, a przy nim tablica informacyjna. Ten szczególny dzień uświetni również koncert akordeonowy Marcina Wyrostka.

100-lecie PWS ma zostać zaakcentowane również podczas tegorocznego 5. Festiwalu im. Bogusława Kaczyńskiego, gdzie motywem przewodnim ma być latanie – jak poinformował dyrektor artystyczny festiwalu Krzysztof Korwin-Piotrowski. Wydarzenia towarzyszące w jubileuszowym dla PWS roku odbywać się będą również w Muzeum Południowego Podlasia, miejskich jednostkach kultury i bialskich szkołach, szczególnie tych krzewiących tradycje lotnicze, czyli SP r 2 im. Bohaterskich Lotników Podlasia i ZSZ nr 2 im. Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury.
 

Reklama

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

set 22.03.2023 20:18
Dobrze. Wydarzenie miało miejsce. Nie będę go oceniał, ALE zróbmy z tego coś dobrego. Niech to będzie, przykład. Postawa pierwsza Adama Małysza na temat dramatu rodziny Kubackich " Człowiek czasem nie docenia tego, co ma. Dopiero, jak coś się wydarza, to zaczyna myśleć o tych rzeczach, które mogą się wydarzyć. Niestety człowiek docenia, co ma, gdzieś dopiero po jakimś nieszczęściu" Postawę wypowiadającego się na uroczystości można przeczytać wyżej. Jeden dzieli się z nami swoimi wnioskami, drugi nie. Albo nie chce się dzielić albo ich nie ma.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Panna ApteczkowaTreść komentarza: Czy to ważne kim był topielec ? GRUNT ŻE SIĘ UTOPIŁ . Utopił się i dzięki temu nie popełnił przestępstwa nielegalnego przekroczenia granicy .Data dodania komentarza: 16.04.2025, 10:24Źródło komentarza: Kim był topielec z Bugu?Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Banach nie BanaśData dodania komentarza: 16.04.2025, 08:38Źródło komentarza: Szukają go z powietrza, wody i lądu [WIDEO, ZDJĘCIA]Autor komentarza: PodlasiakTreść komentarza: Znam go z młodych lat on od nastolatka był taki aby kogoś okraść, naćpać się. Swoich ziomków z osiedla też okradał albo pożyczał kasę i nie oddawał. Dziewczynę uderzyć już wtedy mu się zdarzało więc wiadomo było że skończy jako "profesjonalny" domowy ninja. Życzę wszystkiego najgorszego dla tego czegoś bo człowiekiem takiego ścierwa nazwać nie można.Data dodania komentarza: 15.04.2025, 22:58Źródło komentarza: Poszukiwany za przemoc domową i narkotykiAutor komentarza: MążTreść komentarza: Ja też tak kiedyś zaginąłem . Szukała mnie żona, dzieci , rodzice i dalsza rodzina. Tydzień czasu nie dałem znaku życia . Wyłączyłem telefon i siedziałem u kochanki i piłem piwo , wino wódkę . Po tygodniu nakrył nas mąż kochanki i wyrzucił mnie na kopach z jej domu. Mąż kochanki jest kierowcą ciężarówki , jeżdzi Tirami i na trzy tygodnie wyjeżdża w trasę . Wtedy wrócił przed czasem z trasy i nas nakrył jak się zabawialiśmy . No co ???? Ona samotna on też jako kierowca ciężarówki Tirowiec obraca Tirówki to i jego żona zabawiała się ze mną . Nawet nie był zły tylko powiedział , że jak chcemy się zabawiać to nie w jego domu .Data dodania komentarza: 15.04.2025, 19:21Źródło komentarza: Szukają go z powietrza, wody i lądu [WIDEO, ZDJĘCIA]Autor komentarza: RadaTreść komentarza: Niektórzy chcą się mnożyć, niektórzy chcą, by mnożyć, a niektórzy chcą normalnie żyć. Pierwszeństwo ma prawo do życia!Data dodania komentarza: 15.04.2025, 18:09Źródło komentarza: Wróci bykowe? Jak nie masz dzieci, to płać podatek. I to niemały
Reklama
Reklama