Jak wyjaśnia Małgorzata Tymoszuk nauczycielka młodego twórcy, Darek Własiuk pracą z gliną zajmuje się od dwóch lat. Przez ten czas zrobił osiemdziesiąt zwierzątek, które są z porcelany.
– Prace są wykonane przez niego od początku do końca. Zaczyna od lepienia i wypalania w piecu, a następnie pokrywa prace szkliwem i ponownie wypala. Inspiracją dla niego były zwierzęta. Nie byłoby sukcesu Darka, gdyby nie prezes stowarzyszenia Anna Chwałek, która bardzo bogato wyposażyła pracownię ceramiczną – przyznaje Małgorzata Tymoszuk prowadząca pracownię w szkole przysposabiającej do pracy należącej do stowarzyszenia "Wspólny Świat".
Dodaje, że Darek ma poczucie humoru, uwielbia kolor niebieski, jest bardzo asertywny. - Jego postaci często mają długie kończyny, tłumaczymy mu, że glina może pęknąć, a on jako artysta potrafi się obrazić i tak stawia na swoim – mówi nauczycielka. Zauważa, że Darek wykazywał się inwencją twórczą od dłuższego czasu, przybywało figurek, które wykonywał, więc początkowo zajmowały one miejsce na parapetach korytarza szkoły.
Będzie kolejna wystawa
– Stwierdziliśmy, że jest duże zainteresowanie wśród osób, które przychodzą do placówki. Każdy pytał, kto wykonał figurki i zgadywano, jakie zwierzę przedstawiają. Pomyślałyśmy razem z Renatą Rychlicką, że fajnie byłoby pokazać prace Darka szerszemu gronu. W ten sposób stałyśmy się inicjatorkami wystawy – przekazuje Małgorzata Tymoszuk. – W związku z tym poprosiliśmy o pomoc dyrektora BCK, Zbigniewa Kapelę oraz kierownik Galerii Podlaskiej, Renatę Sobczak, by zorganizować jednodniową wystawę, co się udało – cieszy się nauczycielka. Na otwarciu wystawy byli obecni uczniowie szkoły przysposabiającej do pracy, szkoły podstawowej prowadzonej przez Wspólny Świat i Szkoły Podstawowej nr 1, w której stowarzyszenie prowadzi warsztaty na temat autyzmu. W czerwcu odbędzie się kolejna wystawa, tym razem na AWF-ie. – Szukamy kogoś kto zainteresuje się Darka twórczością i zechce ją pokazać szerszemu gronu osób – zapowiada Małgorzata Tymoszuk.
CZYTAJ TEŻ:
- 100 000 złotych zostawił na drodze pod krzyżem. Dla kogo i po co?
- Chciała jedynie sprzedać aniołki. Kosztowało to ją 4 tys. złotych
- Policja rozbiła zorganizowaną grupę przestępczą [ZDJĘCIA, FILM]
- Były oficer wywiadu był w jednej ze szkół powiatu bialskiego [ZDJĘCIA]
Wspólny sukces
Z kolei Anna Chwałek prezes "Wspólnego Świata" wyjaśnia, że Darek jest podopiecznym prowadzonego przez nią stowarzyszenia od 16 lat, czyli od momentu kiedy powstało stowarzyszenie "Wspólny Świat". Jest uczniem szkoły przysposabiającej do pracy.
– Dużo razem przeszliśmy. Cieszę się, że jego wystawa miała miejsce. Potencjał, który w nim tkwi udało się pokazać, ale za tym kryje się długa droga, którą Darek przebył, żeby wystąpić w takiej roli. Poradził sobie z bodźcami sensorycznymi, faktem, że znalazł się w nowym miejscu. To zasługa kilku lat pracy, bo tego wszystkiego musiał się nauczyć. Wystawa jest też nagroda dla całej kadry bo to sukces nie tylko Darka, ale też nasz bo włożyliśmy dużo pracy, by Darek funkcjonował tak jak ma to miejsce teraz – mówi Anna Chwałek.
Wskazuje, że jego twórczość pozwala spojrzeć na świat osoby z autyzmem. Świat inny, oryginalny. - Dla mnie jest zaskakujące to, że ma tak bogatą wyobraźnię – zauważa prezes Wspólnego Świata.
Napisz komentarz
Komentarze