Miłosz Lesiuk ma 18 lat. Urodził się w Białej Podlaskiej i przez jakiś czas mieszkał w Łomazach. Obecnie uczy się w Zespole Szkół nr 9 im. gen. Romualda Traugutta w Koszalinie, w klasie 4 o profilu informatycznym. Jest wielokrotnym stypendystą Prezesa Rady Ministrów, ale nauka to dla niego nie tylko obowiązek, ale pasja. Jest współtwórcą innowacyjnego projektu „Po prostu powiedz: Wiem", w ramach którego uświadamia rówieśników na temat uzależnień i skutków zażywania substancji psychoaktywnych.
CZYTAJ TEŻ: Dziś Wielki Czwartek. Jak duchowo przeżyć Triduum Paschalne?
"Postanowiłem coś z tym zrobić"
– Wiek inicjacji alkoholowej czy narkotykowej ciągle się obniża. Alkohol jest elementem polskiej kultury od lat, a marihuana pojawia się w co drugiej popularnej piosence rapowej. Nauczyciele, którzy od 30 lat stosują tę samą taktykę i namawiają do asertywnej odmowy, nie są autorytetem dla młodzieży. Zresztą mi samemu, im bardziej wgłębiałem się w temat substancji psychoaktywnych, tym bardziej nie podobało się to, w jaki sposób edukacja na ich temat jest prowadzona w szkołach – opowiada Miłosz Lesiuk. – Postanowiłem coś z tym zrobić i idealna okazja trafiła się, gdy dowiedziałem się o olimpiadzie "Zwolnieni z teorii", która polega na zrobieniu najlepszego projektu społecznego. Zebrałem ekipę moich przyjaciół, a było nas łącznie 5 i zaczęliśmy działać – dodaje.
Tak powstał projekt "Po prostu powiedz: Wiem". W ramach projektu Miłosz przeprowadził w swoim technikum 28 warsztatów, rozmawiając o substancjach psychoaktywnych z uczniami w różnym wieku.
– Głównym założeniem projektu nie jest samo zniechęcanie do zażywania substancji, bo też dopuszczamy opcje, że ktoś to zrobi. Dosyć naiwna byłaby próba zniechęcenia 18-latków do picia alkoholu, gdy jest on od lat obecny w społeczeństwie. Próbujemy im jednak powiedzieć, że można np. pić okazjonalnie, w taki sposób, by zmniejszyć ryzyko uzależnienia psychicznego. Bo nie chodzi o to, żeby straszyć i wymyślać kłamstwa, coś koloryzować. Wierzymy, że merytoryczne wypowiedzi i rzetelna wiedza wystarczą, żeby zmniejszyć szkody wynikające z zażywania substancji – zaznacza Miłosz Lesiuk.
Projekt "Po prostu powiedz: Wiem". Wiele godzin przygotowań
Lider przedsięwzięła przygotowywał się do realizacji projektu społecznego od ponad roku.
– Około półtora roku temu zacząłem się interesować tematem i im bardziej się w niego wgłębiałem, tym bardziej zacząłem zauważać braki w edukacji na ten temat. We wrześniu przedstawiłem naszej pani pedagog plan na warsztaty, ona się zgodziła. Potem zebrałem ekipę, w której każdy był za coś odpowiedzialny, żeby zrobić to na większą skalę. W każdym etapie projektu trzeba było planować nasze działania i jakoś poszło – opowiada 18-latek.
W ramach projektu, w marcu tego roku 18-latek poprowadził spotkanie z terapeutą uzależnień, Piotrem Serkisem. Wydarzenie odbyło się w Koszalińskiej Bibliotece Publicznej.
Poza tym powstała też aplikacja na telefony z Androidem. "Po prostu powiedz: Wiem", która jest quizem na temat substancji psychoaktywnych. Jej pierwsza wersja dostępna jest już do pobrania w sklepie Play. Autorem aplikacji jest Wiktor Kruk. Młodzież stworzyła także specjalną stronę edukacyjną o tym samym tytule na Facebooku i Instagramie.
PRZECZYTAJ TEŻ:
- Gawron utknął... na drzewie. Na pomoc ruszyli strażacy
- Inwestował w kryptowaluty z pomocą "doradcy". Stracił aż 500 000 zł!
- "Babski rynek" prawie gotowy. Będzie więcej stoisk dla handlujących
- Wjechała w słup, bo "zagapiła się na drodze". Trafiła do szpitala
- Czas na spowiedź wielkanocną. Mamy harmonogramy bialskich parafii
Miłosz zapowiada, że wraz z kolegami i koleżanką będą rozwijać swój projekt społeczny i dalej edukować młodzież. – Na pewno chciałbym kontynuować warsztaty, również w innych szkołach – mówi. Dodaje, że zamierza także kształcić się w kierunku zdrowia psychicznego, dlatego, jeśli chodzi o studia wyższe, rozważa psychologię lub medycynę o specjalności psychiatria.
Napisz komentarz
Komentarze