Skargę do WSA w Lublinie złożyli mieszkańcy. „W skardze zarzucono, że zaskarżona uchwała wydana została z naruszeniem przepisów ustawy (...) o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego, poprzez pominięcie przez radę gminy uregulowania warunków obniżenia czynszu, co skutkuje brakiem możliwości ubiegania się o obniżenie czynszu przez najemców o niskich dochodach, co w konsekwencji skutkować winno stwierdzeniem nieważności zaskarżonej uchwały”. - czytamy w informacji zamieszczonej przez sędziego Roberta Hałabisa, rzecznika prasowego WSA w Lublinie, na stronie internetowej WSA.
CZYTAJ TEŻ: Wzięła chwilówkę. Spłaciła ją 3 razy, a komornik ciągle ją nęka
Sąd uznał, że skarga jest niezasadna i ją oddalił. Wyrok jest nieprawomocny.
„Sąd wyjaśnił, że uchwała rady gminy w sprawie wieloletniego programu gospodarowania mieszkaniowym zasobem gminy (…) rzeczywiście zawierać musi zasady polityki czynszowej oraz warunki obniżania czynszu (...)”, ale muszą być one spójne z ustawą o ochronie praw lokatorów. „(...)Oznacza to, że w lokalach wchodzących w skład publicznego zasobu mieszkaniowego to właściciel ustala stawki czynszu za 1 m2 powierzchni użytkowej lokali, z uwzględnieniem czynników podwyższających lub obniżających ich wartość użytkową, a w szczególności: położenia budynku, położenia lokalu w budynku, wyposażenia budynku i lokalu w urządzenia techniczne i instalacje oraz ich stanu oraz ogólnego stanu technicznego budynku. Te elementy są obligatoryjne. Natomiast obniżenie wysokości czynszu w oparciu o kryterium dochodowe najemcy lokalu stanowi fakultatywną możliwość ustalenia wysokości czynszu, co oznacza, że brak tego elementu w zaskarżonej uchwale nie stanowi o naruszeniu prawa. Z tego względu sąd nie stwierdził, aby przy podejmowaniu zakwestionowanej uchwały dopuszczono się naruszenia przepisów prawa.”
Z orzeczenia zadowolenia nie kryje przewodniczący rady miasta Bogusław Broniewicz, będący wśród tych radnych, którzy do zmiany uchwały dotyczącej polityki mieszkaniowej miasta dążył, po tym, jak radni przegłosowali jej pierwotną wersję w sierpniu 2021 roku. Wejście tamtej uchwały w życie spowodowało protesty lokatorów, którzy alarmowali wówczas o znaczącym wzroście czynszów na skutek jej przyjęcia. O sprawie pisaliśmy wielokrotnie na łamach Słowa Podlasia.
W kwestii uchwały z kwietnia 2022 roku i odniesienia się do jej zapisów sądu, po skardze dwóch osób zamieszkujących lokale komunalne, przewodniczący Broniewicz mówi.
- Sąd nie znalazł przesłanek tak jak wcześniej nadzór wojewody, by ją uchylać. Uzasadnienie do wyroku, nawet ustne, nie powinno budzić wątpliwości u władz miasta, że są w błędzie oceniając tak czy inaczej tę uchwałę – mówi przewodniczący, który nie kryje satysfakcji, że sąd uznał racje w przygotowanej w dużej mierze przez niego pisemnej odpowiedzi, którą musiał przygotować dla sądu, gdy ten rozpatrywał skargę.
Przypomina, że tak mieszkańcy jak i rada miasta czekają również na to, by odpowiednie organa rozsądziły trwający od miesięcy spór dotyczący tego, czy prezydent miasta i prezes ZGL realizują w pełni zapisy uchwały z kwietnia 2023 roku, chodzi o sposób naliczenia kwoty bazowej czynszu. - Kto ma racje? Czy my twierdząc, że uchwała nie jest realizowana, czy miasto i prezes ZGL, którzy twierdzą, że jest. Mam nadzieję że organ zewnętrzny, nie uwikłany w tę sprawę wypowie się – dodaje przewodniczący rady miasta.
PRZECZYTAJ TEŻ:
Gawron utknął... na drzewie. Na pomoc ruszyli strażacy
Inwestował w kryptowaluty z pomocą "doradcy". Stracił aż 500 000 zł!
"Babski rynek" prawie gotowy. Będzie więcej stoisk dla handlujących
Wjechała w słup, bo "zagapiła się na drodze". Trafiła do szpitala
Czas na spowiedź wielkanocną. Mamy harmonogramy bialskich parafii
Przypomnijmy, że 16 lutego Prokuratura Rejonowa w Białej Podlaskiej wszczęła śledztwo, by zbadać czy prezydent Michał Litwiniuk i prezes ZGL, Wojciech Chilewicz nie dopełnili obowiązków i przekroczyli uprawnienia, przez co działali na szkodę interesu publicznego. To po tym jak w październiku ubiegłego roku rada miasta przegłosowała stanowisko, w którym zobowiązała przewodniczącego, by „złożyć zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa przekroczenia uprawnień przez Prezesa ZGL Sp. z o.o. i niedopełnienia obowiązków przez Prezydenta Miasta, spełniającego dla spółki funkcję organu właścicielskiego”, w jej imieniu. Jak zaznaczono w przyjętym w głosowani stanowisku, radni oceniając wykonanie uchwały z kwietnia 2022, o wieloletnim planie gospodarowania zasobami mieszkaniowymi miasta stwierdzili bowiem, że: „(...) zapisy nie znalazły odzwierciedlenia w sposobie naliczania czynszów mieszkańców mieszkaniowego zasobu gminy miejskiej Biała Podlaska, dla którego właścicielem jest Zakład Gospodarki Lokalowej sp.z o. o. (...)”. Przewodniczący wykonał nałożone na niego zobowiązanie, kierując sprawę do prokuratury na początku tego roku.
Napisz komentarz
Komentarze