- Turniej organizuje od lat Automobilklub razem z Polskim Związkiem Motorowerowym we współpracy z Komendą Główną Policji i z Wojewódzkimi Ośrodkami Ruchu Drogowego w Polsce. To eliminacje powiatowe zmierzające do kwalifikacji wojewódzkich. W tych zawodach brały udział szkoły z Białej Podlaskiej i powiatu bialskiego. Szkoły z Grabanowa i Janowa Podlaskiego awansowały dalej. Następnym etapem są rozgrywki na szczeblu wojewódzkim, te odbędą się w Lublinie. Zwycięzca rozgrywek w stolicy województwa lubelskiego pojedzie na turniej krajowy. Nie wiemy jeszcze, kto będzie gospodarzem tego turnieju, ale znajdą się tam drużyny łącznie z szesnastu województw. Jako WORD w mieście co roku zajmujemy się większością spraw, które są związane z tym wydarzeniem - informuje Wojciech Babicz, kierownik działu organizacyjnego WORD Biała Podlaska.
Turniej BRD po raz drugi
Powracający Turniej Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego to cykliczne wydarzenie w naszym mieście. W tym roku odbił sie 19 kwietnia w bialskiej SP 9. Mówi o tym Bernadeta Mikołajczak, dyrektor Zespołu Szkół w Białej Podlaskiej.
Nasza szkoła jest jedną z największych w mieście. Kładziemy w placówce duży nacisk na bezpieczeństwo naszych uczniów. Przed budynkiem znajdują się stojaki na rowery, wielu uczniów wybiera ten środek lokomocji. Ponadto widzimy wzrastającą popularność hulajnóg. Przygotowujemy dzieci do egzaminów na kartę rowerową. Robią to nasi nauczyciele przeprowadzając testy i praktyczne egzaminy. Zdający, którzy chcą korzystać z rowerów na drodze jako pełnoprawni uczestnicy ruchu drogowego, muszą ukończyć ten etap, który wyposaży ich w niezbędną wiedzę. Wszystkie ścieżki rowerowe, które znajdują się na terenie miasta, przydają się do promocji kultury jazdy rowerem w Białej Podlaskiej - mówi Mikołajczak.
Młodzi uczestnicy wysłuchali przemówienia lokalnych władz, przedstawicieli jednostki policji i organizatora (placówki), który wprowadził zainteresowanych do sal egzaminacyjnych, a następnie zaproponował konkursy z nagrodami na sali gimnastycznej.
Turniej polegał na sprawdzeniu sprawności motorycznej przyszłych uczestników ruchu drogowego poprzez zaproponowanie toru przeszkód na sali gimnastycznej. Najlepsze dwie szkoły z Grabanowa i Janowa Podlaskiego awansowały do dalszych rozgrywek na szczeblu wojewódzkim. Gospodarze, czyli szkoła podstawowa nr 9 zajęła trzecie miejsce. Indywidualnie wyróżniono Roksanę Chalimoniuk z SP w Grabanowie.
- Oto najlepsza szkoła w Polsce! Działa w naszym regionie
- O czym mówili Donald Tusk i Rafał Trzaskowski w Białej Podlaskiej? GALERIA ZDJĘĆ
- Nowe wydanie Słowa Podlasia już gotowe! Sprawdźcie, o czym piszemy
- Mieszkańcy Czosnówki upominają się o ul. Świerkową. Wójt: Pomaleńku, pomaleńku...
- Biała Podlaska: 120 tysięcy na pomnik Kłosowskiego
- Dorośli z autyzmem mają nowy dom. Tam będą się rozwijać
Środowe wydarzenie odbyło się dzięki wsparciu miasta, służb mundurowych, zaangażowaniu placówki i osób, którym zależy na promocji bezpieczeństwa dzieci, młodzieży i dorosłych, poruszających się na co dzień bialskimi ulicami.
Zwiększone bezpieczeństwo dzieci, młodzieży i dorosłych
Jak ważne są umiejętności, które prezentowali na turnieju uczniowie, widać na co dzień na ulicach choćby Białej Podlaskiej. - Samodzielne poruszanie się po mieście jest ważne dla dzieci, które stają się odpowiedzialne z chwilą nabycia uprawnień do kierowania rowerem. Jako uczestnicy ruchu drogowego, poruszając się z kartą rowerową, wpływamy na bezpieczeństwo swoje i innych osób. Prowadzenie edukacji w tym wymiarze to zadanie dla nas wszystkich, począwszy od rodziców po środowiska szkolne, jednostki policji, straży miejskiej czy Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Białej Podlaskiej - mówi Michał Litwiniuk, prezydent Białej Podlaskiej, który uczestniczył w otwarciu tegorocznego turnieju. Wśród gości znalazł się również poseł Dariusz Stefaniuk i przedstawiciele instytucji zaangażowanych w organizację przedsięwzięcia.
Przez ostatnie 4 lata samorząd wydłużył sieci dróg pieszo-rowerowych z 9 do 40 km na terenie miasta. - Dzięki sieci ścieżek rowerowych zwiększa się przestrzeń dla różnych środków transportu. Naukowcy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, przeprowadzając badania nad zrównoważonym transportem wskazali nasze miasto jako przykład w rozbudowie ciągów pieszo-rowerowych. Chcemy zmienić obecne nawyki na te zdrowsze dla nas wszystkich tj. ekologiczne i przyjazne dla kieszeni mieszkańców - informuje prezydent Litwiniuk.
Napisz komentarz
Komentarze