Powiat radzyński
Podajemy wyniki uczniów, którzy zdawali maturę po czterech latach nauki. W I LO w Radzyniu Podlaskim, maturę zdawało 155 osób, zdawalność wyniosła 98 proc. W II LO w Zespole Szkół Ponadpodstawowych im. Jana Pawła II w Radzyniu Podlaskim maturę zdawało 28 osób, zdawalność wyniosła 82 proc.
Podajemy też wyniki uczniów, którzy zdawali maturę po czterech latach w technikum. W technikum w Zespole Szkół Ponadpodstawowych im. Jana Pawła II w Radzyniu Podlaskim liczba zdających wyniosła 99 osób, a wynik zdawalności wyniósł 86 proc.
Powiat parczewski
W I Liceum Ogólnokształcące w Parczewie, do matury przystąpiły 73 osoby, zdało 95,89 proc. uczniów.
W Technikum Zespołu Szkół w Parczewie, do matury przystąpiły 63 osoby, zdało 65,10 proc. uczniów.
Międzyrzec Podlaski
W Liceum Ogólnokształcące im. gen. Wł. Sikorskiego w Międzyrzecu Podlaskim egzamin maturalny zdawały 82 osoby, zdawalność wyniosła 89,02 proc.
W Zespole Szkół Ekonomicznych im. Marii Dąbrowskiej w Międzyrzecu Podlaskim zdawało maturę 99 osób, zdawalność wyniosła 75,76 proc.
W Zespole Szkół Technicznych im. Unitów Podlaskich w Międzyrzecu Podlaskim maturę zdawały 32 osoby, zdawalność wyniosła 46,87 proc.
Powiat łosicki
W Zespole Szkół nr 1 I LO w Łosicach maturę zdawało 81 uczniów, zdawalność wyniosła 96.3 proc.
W Zespole Szkół nr 3 Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego w Łosicach do matury przystąpiło 35 uczniów, zdawalność wyniosła 62,9 proc.
W Zespole Szkół nr 2 w Łosicach do matury przystąpiło 7 uczniów, nikt nie zdał.
Biała Podlaska
W I LO im. J. I. Kraszewskiego w Białej Podlaskiej maturę zdawało 147 uczniów, zdawalność wyniosła 97.28 proc.
W II LO im. E. Plater w Białej Podlaskiej maturę zdawało 181 osób, zdawalność wyniosła 90.6 proc.
W IV LO im. S. Staszica w Białej Podlaskiej maturę zdawało 170 osób, zdawalność wyniosła 91.77 proc.
W I Technikum – ZSZ nr 1 im. Komisji Edukacji Narodowej maturę zdawało 54 osoby, zdawalność wyniosła 66.67 proc.
Dyrektor I LO im. J. I. Kraszewskiego Ireneusz Szubarczyk przyznaje, że jest bardzo zadowolony z wyników matur, jakie osiągnęli uczniowie prowadzonego przez niego liceum. – W sumie zdawało 147 osób, dwie osoby nie zdały matury z języka polskiego, dwie z matematyki. Z tego co wiem, co najmniej dwie osoby złożyły podanie o wgląd do arkuszy, bo wierzą, że mogą mieć wyższy wynik, ale nie ma jeszcze informacji zwrotnej - przekazuje Ireneusz Szubarczyk. Dodaje, że uczniowie nie narzekali na poziom matury, ale zwracali uwagę, że matura z chemii była bardzo trudna. Rozmawiał z absolwentami, którzy biorą udział w rekrutacji na uczelnie wyższe. – Wiele osób potwierdzało wybór uczelni medycznych i kierunków około medycznych jak biotechnologia. Często wybierane są kierunki dostępne na politechnikach, uczniowie, którzy ukończyli klasę humanistyczną zdają na prawo. Modna jest też informatyka. Na ogół absolwenci aplikują na uczelnie w Warszawie, Gdańsku, Poznaniu i Lublinie. Niektórzy wybierają uczelnie wojskowe – przekazuje dyrektor I LO.
Modna staje się Łódź
Dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Parczewie Beata Tryniecka wskazuje, że prowadzona przez nią placówka bardzo dobrze wypadła na tle innych szkół w województwie lubelskim. Przekazuje, że nie zdały trzy osoby. – Zdawalność w powiecie parczewskim z języka polskiego wyniosła 100 proc., zdawalność z języka angielskiego też wynosi 100 proc., podobnie jest w powiecie włodawskim. Jeśli chodzi o średnią zdawalność to mamy najwyższą z geografii, daleko za nami są inne powiaty. Mamy z geografii średnią wynoszącą 68 proc., gdzie średnia dla Polski to 55 proc. Mamy najwyższą średnią z biologii i chemii z przedmiotów rozszerzonych wśród powiatów w województwie lubelskim. Z pozostałych przedmiotów, dwa lub trzy powiaty nas wyprzedzają – mówi Beata Tryniecka. Dodaje, że wśród uczniów szkoły są tacy, którzy mają 100 proc. z przedmiotów rozszerzonych takich jak matematyka czy język polski. – Jesteśmy liceum, które bardzo ciężko pracuje i są tego efekty. Przyjmujemy dzieci, które mają nawet ok. 50 punktów z egzaminu ósmoklasisty, więc wkładamy ogromną pracę by wyniki matur były pozytywne. Jestem ogromnie zadowolona z klasy humanistycznej, która na maturze próbnej wypadała tak sobie, a w 100 proc. zdała egzamin maturalny – przekazuje dyrektor. Wyjaśnia, że kierunki studiów wybierane są przez absolwentów zgodnie z rozszerzeniami klas, w jakich byli. - Dużo absolwentów studiuje w Warszawie i Lublinie, ostatnio też stała się modna Łódź, ale są również osoby, które zdają na studia do Krakowa, Wrocławia. Wybierana jest medycyna, pielęgniarstwo, kosmetologia, psychologia, kierunki politechniczne, a także kierunki filologiczne i prawo – wymienia dyrektor Beata Tryniecka.
Jakie kierunki wybierają absolwenci?
Robert Matejek dyrektor Zespołu Szkół Ekonomicznych w Międzyrzecu Podlaskim wskazuje, że prowadzona przez niego szkoła na egzaminach maturalnych wypadła o 10 proc. lepiej niż średnia kraju. – Najlepsze wyniki mamy w tym roku z matematyki i angielskiego. Jest to jeden z najwyższych wyników w województwie i powiecie bialskim – mówi Robert Matejek. Dodaje, że absolwenci głównie wybierają Warszawę, by tam studiować, ze względu na możliwości, jakie daje to miasto. - Część osób poszło na studia do Łodzi, znaczna część wybiera się na studia do Lublina. Uczniowie wybierają głównie ekonomię, logistykę i informatykę – przekazuje dyrektor. Wskazuje, że placówka ma tytuł Srebrnej Szkoły, nadawany przez pismo „Perspektywy” i utrzymuje cały czas wysokie rezultaty.
PRZECZYTAJ:
- Płaciła znalezioną kartą. Grozi jej do 10 lat więzienia
- Myślała, że pomaga córce. Niestety padła ofiarą oszusta
- Szkoła wygrała w ogólnopolskim konkursie. Dostanie ekopracownię
- Oberki, walczyki i polki. W Zaściankach znów potańczyli na dechach
- Gmina Łomazy: ul. Szkolna zostanie wyremontowana
Grażyna Dzida dyrektor Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. Jana Pawła II w Radzyniu Podlaskim wskazuje, że wyniki matur są na tym samym poziomie, co wyniki w latach ubiegłych. - Na szczególną uwagę zasługuje od lat utrzymująca się na wysokim poziomie zdawalność absolwentów technikum. W bieżącym roku zdawalność w technikum ZSP w Radzyniu Podlaskim wyniosła 87 proc. i jest wyższa od wyników w kraju o 12,4 proc. oraz wyższa od zdawalności w województwie lubelskim o 17 proc. Do egzaminu poprawkowego ma prawo przystąpienia 6 proc, a nie zdało egzaminu maturalnego 7 proc. zdających. Zdawalność w II Liceum Ogólnokształcącym ZSP wyniosła 82,1 proc., do egzaminu poprawkowego ma prawo przystąpić 7,1 proc., nie zdało 10,7 proc. Gratuluję maturzystom! – mówi dyrektor Grażyna Dzida. Dziękuje też nauczycielom za duży wkład pracy w przygotowanie uczniów do egzaminów maturalnych.
Napisz komentarz
Komentarze