W planach jest renowacja pałacu i dojazdu przy bramie głównej, prace wokół dębu "Dewajtis", odremontowanie parkowych ścieżek, prace na stawach. Fundacja ma szerokie plany związane z zespołem dworsko-pałacowym. Ma zamiar stworzyć tu muzeum o tematyce rolniczej lub poświęcone pochodzącemu z Woli Osowińskiej majorowi Zdzisławowi Krasnodębskiemu, pierwszemu dowódcy Dywizjonu 303, oraz zorganizować ścieżki tematyczne.
Umowa z fundacją "Dewajtis" z Krzywdy w powiecie łukowskim dzierżawy opiewa na trzy lata. - Zawarliśmy ją w sposób korzystny. Fundacja zainwestuje w remont, ale z chwilą ewentualnego rozwiązania umowy musi zostawić budynek w takim stanie, w jakim był po remoncie, bez żadnych odszkodowań – mówi wójt Radosław Sałata.
Fundacja stara się o unijne pieniądze. - Złożyła już wniosek na kilkadziesiąt milionów. Jeżeli projekt będzie rozpatrzony pomyślnie, a inwestycja się uda, będzie ona stanowić dużą promocję dla gminy Borki – dodaje wójt Sałata.
Zespół Dworsko-Parkowo-Kościelny w Woli Osowińskiej składa się z parku krajobrazowego, niezagospodarowanego dworku, kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, który pełni funkcję kościoła parafialnego, gorzelni dworskiej, należącej obecnie do Sieci Gorzelni Export-Import i z niezagospodarowanego młyna dworskiego, który znajduje się w rękach prywatnych. Dobra wchodziły w skład ogromnej fortuny Firlejów. Wśród drzew, które okalają parterowy dwór z XIX wieku, rośnie dąb "Dewajtis" - pomnik przyrody o obwodzie ponad 5,5 m, którego wiek szacuje się na ponad 500 lat.
~ Anna Kowalska
Napisz komentarz
Komentarze