Panie rektorze, mimo wakacyjnej przerwy w studiach na obiektach sportowych i wokół AWF wiele się dzieje.
Tak, to prawda. W naszych domach studenckich i na obiektach uczelni przebywało kilkaset osób na zgrupowaniach sportowych.
Skąd tak duże zainteresowanie uczelnią?
Mamy doskonałe obiekty sportowe i warunki zakwaterowania, stąd takie zainteresowanie. Już na kolejny rok 90 procent miejsc jest zarezerwowanych. Cieszymy się bo to jest znaczący, dodatkowy przychód uczelni.
W przerwie wakacyjnej realizujecie również szereg inwestycji.
Tak, głównie są to termomodernizacje czyli docieplenia budynków, wymiana okien, instalacje fotowoltaiki i pompy ciepła. Przeznaczamy na to ponad 14 mln złotych. Wszystko po to, aby ograniczyć koszty eksploatacyjne uczelni.
Powstał również nowy budynek.
Zakończyliśmy rozbudowę uczelnianej pływalni tzw. Medical & SPA. Są tam nowoczesne gabinety do hydroterapii, gabinety masażu, strefa SPA, w której znajduje się łaźnia turecka, sauna japońska i inne.
Jakie zabiegi będą wykonywane w Medical & SPA?
Trudno mi wszystkie wymienić. Nie jestem specjalistą, dlatego podam kilka przykładów np. głęboka stymulacja elektromagnetyczna (FMS), masaż limfatyczny (BOA), zabiegi aparatem Cryo Derm Prestige, Vichy Shower Rainbow, masaż podwodny z terapią światłem, bicze szkockie i wiele innych.
A kto będzie mógł korzystać z takich usług?
Główne założenie to tworzenie jak najlepszych warunków studiów na kierunkach: fizjoterapia, kosmetologia, trener personalny, dlatego obiekt będzie wykorzystywany do dydaktyki. Będzie otwarty również dla wszystkich mieszkańców miasta.
Kto sfinansował te inwestycje?
Łącznie to kwota około 14 mln zł. Są to środki inwestycyjne od Ministra Edukacji i Nauki, dotacja z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz środki własne uczelni.
Jak Panu rektorowi udaje się uzyskać tak znaczne środki finansowe?
Wszystko zaczyna się od pomysłu, złożenia wniosku i lobbowania na rzecz danego projektu.
Kto wspiera Pana w tych działaniach?
Myślę, że wszyscy pracownicy, którym leży na sercu rozwój uczelni. Także parlamentarzyści. W sprawy filii na przestrzeni wielu lat, angażowali się wszyscy parlamentarzyści z naszego regionu. Oczywiście najlepsze efekty są wówczas jeżeli byli/są to posłowie koalicji rządzącej, bo mają „większą siłę przebicia”. Dzisiaj taką osobą jest poseł Dariusz Stefaniuk, który mocno wspiera nasze inicjatywy.
Czy z punktu widzenia bialskich uczelni ważne jest, kto zasiądzie w ławach poselskich?
Moim zdaniem bardzo ważne. Najważniejsze, abyśmy mieli w Sejmie przedstawicieli naszego miasta i sąsiednich powiatów, niezależnie od preferencji politycznych. Uważam, że im więcej będziemy mieli przedstawicieli naszego miasta w Sejmie tym łatwiej będzie pozyskiwać dotacje na rozwój nie tylko uczelni, ale wielu inicjatyw samorządowych. Słowem myślmy globalnie, ale głosujmy lokalnie.
Panie rektorze, czy to już koniec uczelnianych inwestycji?
Kto stoi w miejscu, ten się nie rozwija. Obecnie trwają procedury przetargowe na budowę kolejnego obiektu. Mamy też dalsze plany…
PRZECZYTAJ:
- Dziewczyna z charakterem - Felieton Franka
- Marczuk w cugu, Krykun z bramką
- Wojsko na wschód od Wisły musi być!
- Gościnni gospodarze
- Czytali utwór Orzeszkowej nad wodami "Łomaskiej Cegielni"
Napisz komentarz
Komentarze