Facebookowa strona "Posiłki w szpitalach" istnieje od trzech lat. Jej celem jest poprawa jakości posiłków w polskich placówkach medycznych. W ostatnim czasie zajmuje się również "piętnowaniem ogólnych warunków szpitalnych, czego dowodem może być nagłośnienie na cały kraj choćby sporych rozmiarów grzyba na szpitalnych ścianach czy też pobierania nieludzkich opłat za to, że rodzice mogą czuwać w nocy przy swoich chorych dzieciach, śpiąc na podłodze na materacu".
W ostatnich dniach na stronie pojawiło się zdjęcie z oddziału pediatrii międzyrzeckiego szpitala. Na zdjęciu widać dmuchany materac rozłożony pomiędzy dziecięcymi łóżkami i opis: "Sytuacja ze szpitala w Międzyrzecu Podlaskim. Nocka kosztuje `tylko` 15 zł...".
Jak do wpisu na facebookowej stronie odnosi się dyrektor międzyrzeckiego szpitala?
– Noc w szpitalu w ogóle rodziców nie kosztuje. Ta informacja musi być sprzed kilku miesięcy. Od września ubiegłego roku wydałem polecenie, że w naszym szpitalu nie pobiera się opłat za czuwanie nad chorym dzieckiem – mówi dyrektor szpitala Wiesław Zaniewicz.
Na pytanie, dlaczego jednak takie opłaty były pobierane, odpowiada: – To była decyzja mojego poprzednika, za którą nie odpowiadam.
Na chwilę obecną szpital nie pobiera opłat za czuwanie przy dziecku, jednak rodzice sami muszą sobie organizować na sali "kąt do spania". Jeśli dziecko jest większe i ma duże łóżko, udaje im się spać razem z nim. Jeśli nie – zostaje im materac na podłodze.
Z Europejskiej Karty Praw Dziecka w szpitalu:
1. Dzieci powinny być przyjmowane do szpitala tylko wtedy, kiedy leczenie nie może być prowadzone w domu, pod opieką Poradni lub na oddziale dziennym.
2. Powinny mieć prawo do tego, aby cały czas przebywali razem z nimi w szpitalu Rodzice lub Opiekunowie. Nie powinno być żadnych ograniczeń dla osób odwiedzających - bez względu na wiek Dziecka.
3. Rodzicom należy stwarzać warunki pobytu w szpitalu razem z Dzieckiem, należy ich zachęcać i pomagać im w pozostawaniu przy Dziecku. Pobyt Rodziców nie powinien narażać ich na dodatkowe koszty lub utratę zarobków. Aby mogli oni uczestniczyć w opiece nad Dzieckiem, powinni być na bieżąco informowani o sposobie postępowania i zachęcani do aktywnej współpracy.
~ Karolina Branicz
Napisz komentarz
Komentarze