Wizerunek świętego Jana Pawła II powstał na ścianie południowej budynku przy ul. Kardynała Stefana Wyszyńskiego 5.
Jan Paweł II na ścianie bloku
Mural zajmuje powierzchnię 200 metrów kwadratowych, a ściana, na której powstał ma 18 metrów wysokości. Dzięki temu malowidło jest doskonale widoczne. Za wykonanie muralu odpowiada łukowski artysta Adam Kopeć. Pomysłodawcą całego przedsięwzięcia był natomiast Arkadiusz Janus. Mural powstał dzięki wsparciu m.in. Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego oraz Fundacji "Kocham Podlasie", utworzonej przez senatora Grzegorza Biereckiego.
Oficjalne odsłonięcie muralu z wizerunkiem św. Jana Pawła II odbyło się w niedzielę 15 października w XXIII Dzień Papieski. Poprzedziła je msza św. w kościele pw. Chrystusa Króla pod przewodnictwem biskupa siedleckiego Grzegorza Suchodolskiego. Wydarzenie uświetnił występ chórów z międzyrzeckich parafii. Uroczystość była też okazją do podziękowania członkom grup wokalnych, które wręczył zastępca burmistrza Międzyrzeca Podlaskiego Paweł Łysańczuk. Wiceburmistrz docenił też inicjatywę stworzenia muralu.
- Medale, odznaczenia i nagrody. Tak świętowali radzyńscy nauczyciele
- 11 listopad wypadnie w sobotę. Czy tracimy dzień wolny?
– Od momentu przyjęcia przez nasze miasto patronatu św. Jana Pawła II 21 maja tego roku, ta myśl, idea papieża żyje w mieszkańcach Międzyrzeca, choć uważam, że żyła i wcześniej. Ta data jednak była wyjątkowa w historii miasta. Dzisiejszy dzień jest kontynuacją tych działań. Myślę, że nie można żyć w prawdzie wybiórczo, tylko trzeba żyć w niej każdego dnia. W Międzyrzecu mamy już pomnik, szkołę, plac im. Jana Pawła II, teraz mural, jednak myślę, że najlepszym dziedzictwem papieża jest to, że międzyrzeczanie starają się żyć zgodnie z jego nauką i to jest jego najbardziej trwały pomnik – podkreślał Paweł Łysańczuk.
– Jan Paweł II to dla mnie postać szczególna. To największy z Polaków. Międzyrzec Podlaski to miasto, które przyjęło jako patrona ojca świętego. W Dniu Papieskim mówimy z Międzyrzeca Podlaskiego do całej Polski: Ty nas obudziłeś, my cię obronimy, a on mówi «Nie lękajcie się» – mówił z kolei senator Grzegorz Bierecki, fundator muralu.
Co na to mieszkańcy Międzyrzeca Podlaskiego?
Jak można przeczytać w komentarzach na internetowych forach zdania mieszkańców co do powstania muralu są podzielone. Wielu docenia inicjatywę. “Piękny”, "Mi się podoba", "Śliczny", "Łapie za serce", "Brawo Międzyrzec", "Mural piękny Jan Paweł II zrobił tak wiele dla naszego kraju" – piszą internauci. Pojawiają się jednak też głosy bardziej krytyczne. "Miejsce Papieża jest w Kościele, a nie na murach bloku, chociażby ze względu na Jego świętość, która jest dla wyznawców Kościoła katolickiego, w moim mniemaniu jest to trochę fanatyczne. Z drugiej też strony, osoby wyznania prawosławnego zażyczyłyby sobie ikony na co drugiej ścianie, Żydzi z kolei zaś gwiazdę Dawida, a Świadkowie Jehowy wcale by nic nie chcieli. Może warto sobie przypomnieć pewien werset «oddajcie Bogu co Boskie, a cesarzowi co cesarskie», bo naprawdę wizerunki świętych na co drugiej ścianie nie świadczą o wielkiej wierzę a raczej bardziej im blisko do fanatyzmu religijnego. Życzę szczęśliwości Bożej wszystkim wyznaniom" – pisze pani Anna.
- PiS wygrywa, opozycja świętuje. Sprawdź kto został posłem!
- Nowe wydanie Słowa Podlasia już gotowe! Sprawdźcie, o czym piszemy
"Jest taka wspaniała książka, nazywa się «Międzyrzec w życiorysy wpisany» i jest tam naprawdę wiele osób z Międzyrzeca, które odegrały dużą rolę na arenie naukowej czy kulturalnej, a nikt o nich w naszym mieście nie mówi. A szkoda, bo były to wartościowe postacie, o których świat zapomniał. I wolałabym mural takiej osoby, której sylwetka została przedstawiona w ww. książce niż papieża, który z Międzyrzecem ma tyle wspólnego co ja z baletem. Cudze chwalicie, a swego nie znacie" – komentuje z kolei pani Karolina.
Wielu internautów zwracało też uwagę na to, że odsłonięcie muralu w czasie trwania ciszy wyborczej, w związku z faktem, że jednym z jego fundatorów, obecnym podczas uroczystości, był kandydat w tegorocznych wyborach parlamentarnych, może być złamaniem ciszy wyborczej. Jak jednak informuje komisarz Barbara Salczyńska-Pyrchla, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Białej Podlaskiej, zgłoszenia o złamaniu ciszy wyborczej podczas tego wydarzenia policja nie otrzymała.
Napisz komentarz
Komentarze