Klasy o profilu policyjnym to od kilku lat popularna forma nauczaniu na łukowskim rynku edukacyjnym. Od wielu lat program z zakresu edukacji policyjnej realizowany jest w Zespole Szkół im. Władysława Tatarkiewicza w Radoryżu Smolanym. Młodzież na przedmiotach z edukacji policyjnej zgłębia tajniki zawodu policjanta.
Miedzy innymi uczniowie poznają zagadnienia dotyczące służby prewencyjnej, organizacji policji, jej historii oraz musztry i policyjnych regulaminów. W programie nauczania znalazły się również zagadnienia dotyczące pracy służb ruchu drogowego, techników kryminalistyki, prawa wykroczeń, prawa karnego oraz prawa karnego procesowego. Kadrę nauczycielską w szkole wspomagają łukowscy policjanci.
17 października w ramach Dni Otwartych Komendy Powiatowej Policji w Łukowie z zaproszenia skorzystali kadeci z drugiej i trzeciej klasy o profilu policyjnym. Młodzi ludzie, którzy swoją przyszłość wiążą ze służbami mundurowymi, mogli z bliska poznać specyfikę zawodu policjanta.
– Witając gości w jednostce, I zastępca komendanta powiatowego policji w Łukowie nadkom. Leszek Dołęga powiedział o strukturze jednostki, zakresie zadań poszczególnych komórek organizacyjnych oraz o satysfakcji, a także obowiązkach związanych z ,,noszeniem munduru”. Następnie kom. Katarzyna Śledź z Zespołu Kadr i Szkolenia przedstawiła procedurę doboru, poczynając od tego, kto może ubiegać się o przyjęcie do służby w policji, wskazując jednocześnie na wymagane dokumenty. Pani komisarz omawiała kolejne etapy: test wiedzy, test sprawności fizycznej, test psychologiczny, rozmowę kwalifikacyjną, komisję lekarską ustalającą stan zdrowia kandydata, kończąc na postępowaniu sprawdzającym – relacjonuje asp. szt. Marcin Józwik z KPP w Łukowie.
Każdy uczeń miał możliwość obejrzenia wyposażenia policyjnego, które mundurowi wykorzystują w trakcie swej służby. Uczniów bardzo zaciekawiły także przekazane im przez technika kryminalistyki informacje i różne ciekawostki, z jakimi spotykają się śledczy na miejscu zdarzeń kryminalnych. Wszyscy z zaciekawieniem słuchali o sposobach ujawniania i zabezpieczania śladów na miejscu przestępstwa. Oprócz wyposażenia radiowozów, specyfiki i sposobu pełnienia służby przez policjantów z drogówki, dużym zainteresowaniem wśród młodzieży cieszyły się też pomieszczenia dla osób zatrzymanych oraz stanowisko dyżurnego jednostki.
Wszyscy uczniowie zgodnie stwierdzili, że służba w policji to ich wymarzony zawód.
WARTO PRZECZYTAĆ:
Napisz komentarz
Komentarze