Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 09:55
Reklama
Reklama

Rozszerzony dostęp do bezpłatnej mammografii i cytologii

Od 1 listopada br. do programu profilaktyki raka piersi i raka szyjki macicy uprawnionych jest więcej kobiet. Bez skierowania, bezpłatne badania mammograficzne mogą wykonać panie w wieku 45-74, a bezpłatne badania cytologiczne przysługuje kobietom w wieku 25-64 lata.
Rozszerzony dostęp do bezpłatnej mammografii i cytologii

Profilaktyka jest najskuteczniejszą formą walki z nowotworami. Wykrycie raka piersi we wczesnym stadium zwiększa szanse wyleczenia. Badania w ramach programu można wykonać co dwa lata.

Dodatkowo, od 1 stycznia 2024 r., kobiety, które miały wcześniej zdiagnozowaną zmianę nowotworową piersi, mogą ponownie wziąć udział w programie co 12 miesięcy, gdy zakończyły swoje leczenie i 5-letni okres monitorowania lub nie zakończyły leczenia, ale po 5 latach od leczenia chirurgicznego raka piersi są w trakcie uzupełniającej hormonoterapii (HT).

Z kolei w ramach bezpłatnego programu badania cytologiczne powinny być wykonywane co 3 lata oraz co roku u kobiet obciążanych czynnikami ryzyka (tzn. zakażonych wirusem HIV, przyjmujących leki immunosupresyjne, zakażonych HPV - typem wysokiego ryzyka). Rak szyjki macicy na wczesnym etapie jest wyleczalny w ponad 99% przypadków.

Program Profilaktyki Raka Piersi – etap podstawowy

Celem podstawowego etapu programu jest obniżenie wskaźnika zachorowalności i umieralności na raka piersi oraz podniesienie świadomości społecznej kobiet w kwestii badań profilaktycznych.

W związku z programem zapraszamy na bezpłatne badania mammograficzne kobiety w wieku 45-74 lat (ważny jest rok urodzenia), które:

  • nie miały wykonywanej mammografii w ciągu ostatnich 24 miesięcy,
  • otrzymały w ramach realizacji programu wskazanie do wykonania ponownej mammografii po upływie 12 miesięcy z powodu różnych czynników ryzyka.

Badanie mammograficzne nie wymaga skierowania. Należy zabrać ze sobą jedynie dowód tożsamości, który zawiera numer PESEL oraz aktualny dokument ubezpieczenia.

MIEJSCE REALIZACJI PROGRAMU:

Dział Diagnostyki Obrazowej, ul. Terebelska 57-65, I piętro.

Telefoniczna rejestracja od poniedziałku do piątku pod nr tel. 83 414 73 32 w godz. 8.00-18.00.

WAŻNE! W programie nie mogą uczestniczyć kobiety, u których wcześniej zdiagnozowano w piersi zmiany nowotworowe o charakterze złośliwym.

Program Profilaktyki Raka Piersi – etap pogłębionej diagnostyki

Program profilaktyki raka piersi – etap pogłębionej diagnostyki, adresowany jest do kobiet w wieku 45-74 lata, skierowanych z etapu badań podstawowych przez lekarza radiologa po wykonaniu badania mammograficznego.

Etap obejmuje poradę lekarską, podczas której lekarz dodatkowo bada piersi i w zależności od wskazań medycznych decyduje, które z dostępnych w ramach programu badań diagnostycznych należy wykonać w celu postawienia ostatecznego rozpoznania. Może zostać wykonana mammografia uzupełniająca, USG piersi, biopsja gruboigłowa. Kobieta, u której ostatecznie zostanie rozpoznany rak piersi zostanie skierowana na leczenie.

MIEJSCE REALIZACJI PROGRAMU:
  • Rejestracja osobista – ul. Terebelska 57-65, budynek Bialskiej Onkologii, parter, rejestracja główna - od poniedziałku do piątku w godz. 7:30-15:00.
  • Telefoniczna rejestracja – pod nr. tel. 83 414 76 15 od poniedziałku do piątku w godz. 7:30-15.00.

Program Profilaktyki Raka Szyjki Macicy – etap diagnostyczny

Celem programu jest zmniejszenie wskaźnika umieralności kobiet na raka szyjki macicy oraz podniesienie poziomu wiedzy kobiet z zakresu profilaktyki tego schorzenia.

Zapraszamy na bezpłatne badania cytologiczne kobiety w wieku 25-59 lat, które nie miały wykonywanych takich badań w ciągu ostatnich 36 miesięcy. Badania cytologiczne nie wymaga skierowania. Należy zabrać ze sobą dowód tożsamości, który zawiera numer PESEL oraz aktualny dokument ubezpieczenia.

MIEJSCE REALIZACJI PROGRAMU:

Centrum Kobieta Matka Dziecko

I piętro (budynek 1D), obok RTG, ul. Terebelska 57-65.

Rejestracja telefoniczna i osobista oraz szczegółowe informacje pod nr tel. 83 414 74 90, od poniedziałku do piątku w godz. 7:30-15:00.

 WAŻNE! Kobiety wymagające dalszego leczenia specjalistycznego zostaną skierowane (już poza programem) w celu dalszej diagnostyki lub leczenia do placówek posiadających podpisaną umowę z NFZ w odpowiednich rodzajach świadczeń.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Dajcie SpokójTreść komentarza: Taaa specjalny zespół od naganiania spragnionych wolności ludzi do głosowania na prezydenta konkretnej partii "bo inaczej nie zorganizujemy czytania ustawy, bo nam się wydaje że obecny prezydent odrzuci" Śmiech na sali.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 18:02Źródło komentarza: Bliżej legalizacji marihuany w Polsce? Zajmą się tym Petru i JachiraAutor komentarza: c ytTreść komentarza: A krowy? Szczepić krowy, są większe od psa i kota. To o wiele więcej obywatela, na statystyczny przypadek zakaźny. Przyznajcie się, nie zrzucaliście kostek, na Stado?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 16:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: ccytTreść komentarza: Za 30mln, to da się rzekę kupić ... do jakiegoś morza, niekoniecznie Bałtyku, bo tam, to już wiecieData dodania komentarza: 21.11.2024, 16:54Źródło komentarza: Radni miejscy zdecydują czy przyjmą gminne ściekiAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: niech najpierw szczepią psy i koty będąnce w niewoli w miescie,Dodatkowo właściciele nie sprzątają po swoich niewolnikach,Postawić strażnika miejskiego i niech wali mandaty,od tego jest.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 10:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: a to dlatego,bo trzeba używać i rozumu a im zabrakloData dodania komentarza: 21.11.2024, 10:48Źródło komentarza: Kierowała po alkoholu. Uderzyła w busa
Reklama
Reklama