O założeniach innowatorskiego programu na ostatniej sesji 31 stycznia opowiadał radnym wójt Jan Sikora. Wyjaśniał, że gmina przyjmuje program zwiększenia aktywności fizycznej młodzieży i mieszkańców. Jest to program „Sportowa Gmina Zalesie”. Składa się z 3 części. Pierwsza to dbałość, budowa i rozbudowa obiektów sportowych, druga to dofinansowanie działalności sportowej, a trzecia to zakup rowerów dla wszystkich uczniów od klasy 4 do 8 szkoły podstawowej prowadzonej przez samorząd.
Musimy się oderwać od telefonów
– Jeśli chodzi o koszt zakupu rowerów, to byłoby to pewnie w granicach 280 tys. zł. Dla porównania powiem, że to koszt wybudowania 3, 4 siłowni plenerowych, takich jak są w wielu miejscach w Polsce. Ważnym powodem do przyjęcia takiego programu jest to, że często siedzimy przy jednym stole i każdy jest zajęty swoją komórką, nie potrafimy rozmawiać. Wydaje się, że zakup rowerów może tę młodzież zaktywizować – mówił na sesji włodarz. Wspomniał też o tym, rowery są bardzo popularne a najbliższe duże miasto, czyli Biała Podlaska jest rowerową stolicą Polski. – W gminie Zalesie organizowanych jest dużo rajdów i są to rajdy z dużą liczbą osób – podkreślał wójt Jan Sikora.
Na sfinansowanie projektu gmina ma zaplanowane środki w budżecie, ale jak podkreśla włodarz, samorząd liczy też na sponsorów. – Mamy przygotowane dokumenty, prowadzimy wstępne rozmowy. Jestem przekonany, że w dużej części ten program będzie sfinansowany przez sponsorów – zaznacza wójt. Program ma być zrealizowany sezonie letnim tego roku.
– Myślę że będziemy numerem jeden z takim pomysłem, To jest naprawdę fajny program rozpropagowujący działania sportowe. Dostawaliśmy już i laptopy, jakieś tableciki były rozdawane. Dzisiaj będziemy po raz pierwszy dawać coś, co odciągnie najmłodszych od sprzętu elektronicznego. Zachęcimy wszystkich trybu życia, do funkcjonowania w zdrowiu zdrowego trybu życia – mówił z kolei zastępca wójta, Tomasz Szewczyk.
Rowery dla uczniów klas 4-8
Rowery gmina ma zakupić jeszcze w tym roku, wszystkim uczniom klas 4-8 szkoły podstawowej w Zalesiu.
– W latach kolejnych będzie się kupowało rowery tylko dla klas czwartych. Rowery byłyby własnością gminy, ale od razu trafiałyby w ręce ucznia, a później chcielibyśmy je przekazać już na własność uczniom. Byłyby one oznaczone emblematami naszej gminy i byłyby to rowery klasy średniej plus, także to nie byłyby najtańsze rowery. Oczywiście będzie ogłoszony przetarg, na pewno zechcemy to jeszcze przekonsultować z tymi osobami, które się na tym znają – zapewniał wójt.
O zakup rowerów dla uczniów szkoły z Berezówki, prowadzonej przez stowarzyszenie, dopytywał radny Waldemar Mincewicz.
– Mamy jedną szkołę niepubliczną w miejscowości Berezówka. Nie możemy nikogo wykluczyć czy to jest dziecko polskie, czy nie, także tutaj nad każdym dzieckiem trzeba się pochylić i i wziąć to pod uwagę – przypominał radny.
– W projekcie uchwały wpisaliśmy, że rowery otrzymają uczniowie szkoły prowadzonej przez gminę, bo gmina otrzymuje subwencję oświatową, ale subwencja ta, która dotyczy Berezówki, jest przekazywana w całości Berezówce. Nie chciałbym dzisiaj tutaj całkowicie wykreślać Berezówki. Nie! Powiedziałem państwu, będziemy występować do sponsorów. Szkoła w Berezówce może wykaże się też jakąś taką inicjatywą, żeby wspólnie tutaj coś zrobić, bo tam też jest zarząd stowarzyszenia. Jesteśmy otwarci na taką współpracę. To nie jest tak, że nas to nie interesuje, tylko musimy kierować się stanem prawnym i to, o czym dzisiaj powiedzieliśmy, to było przedyskutowane z naszym mecenasem, bo ostatecznie chodzi o pieniądze i musimy je wydawać zgodnie prawem – odpowiedział wójt.
Będą budować ścieżki rowerowe i szkolić uczniów
Jednym z punktów programu „Sportowa Gmina Zalesie” jest budowa ścieżek rowerowych.
– Dzisiaj rzeczywiście dużo ich nie ma, dlatego drugim etapem działania jest właśnie budowa ścieżek rowerowych. Tutaj liczymy na pomoc mieszkańców, jak mieszkańcy widzą te trasy. Chcielibyśmy, żeby to był program powszechny, żeby wszystkie gminy były połączone ścieżkami rowerowymi. Program ten będzie na wiele lat. Tego nie da się zrobić w rok, ale mam takie przekonanie, że przyjęcie takiego programu spotka się z uznaniem urzędu marszałkowskiego czy innych jednostek finansujących i uda nam się uzyskać dofinansowanie – zaznaczył Jan Sikora.
Dodał, że nie muszą to być ścieżki z asfaltu, z kostki, ale wystarczy ścieżka żwirowa. Budowa ścieżek ma zwiększyć atrakcyjność gminy. – Mamy wiele pięknych miejsc. Mamy i rzeki i zróżnicowany teren, taki jak Malowa Góra, Mokrany, Kłoda Duża. Gmina w ponad 30 proc. jest pokryta lasami, także stworzymy dobre pole do odwiedzenia gminy Zalesie i do aktywności. Wśród ciekawych tras na terenie gminy można wymienić m.in. 3-kilometrową drogę leśną Malowa Góra-Dobryń Kolonia, która charakteryzuje się układem atrakcyjnym dla rowerzystów. Drugim przykładem jest istniejąca już kładka pieszo-rowerowa na Krznie pozwalająca poprowadzić w tej okolicy ścieżkę rowerową w okolicy Kijowca. Atrakcyjne miejsca to również okolice rzeki w Kłodzie Dużej oraz lasy w pobliżu Wólki Dobryńskiej i Dobrynia. Myślę, że trasy tych ścieżek muszą być dostosowane do tych walorów przyrodniczych i rozwiązywać też problemy komunikacyjne – zaznaczył włodarz.
Trzeci etap programu zakłada edukowanie uczniów, zapoznanie ich z bezpiecznego korzystania z dróg, żeby mogli uzyskać kartę rowerową. – Oprócz zakupu rowerów chcielibyśmy zakupić kaski i kamizelki odblaskowe, właśnie po to, aby zadbać o bezpieczeństwo naszych uczniów – mówił włodarz.
31 stycznia "za" uchwałą zagłosowało 12 radnych, nikt nie był przeciw.
Napisz komentarz
Komentarze