Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 15 kwietnia 2025 13:08
Reklama
Reklama

Do zobaczenia nad Bugiem! Posprzątają wody, lasy i wsie

Operacja Czysta Rzeka wystartuje po raz szósty. Sztaby znad Bugu, Czyżówki i Sarenki zapraszają do wstąpienia w swoje szeregi. Do akcji dołączyły również miejscowości bez dostępu do rzek. W ramach przedsięwzięcia posprzątają łąki, lasy i wsie.
Reklama
Do zobaczenia nad Bugiem! Posprzątają wody, lasy i wsie
W 2023 r. znad Bugu w Klepaczewie zniknęły tony śmieci

Autor: Anna Bobińska

Blisko sześć lat temu odbyła się pierwsza akcja Operacja Czysta Rzeka. Jednodniowa inicjatywa sprzątania Bugu i jego dopływów błyskawicznie rozwinęła się do kilkutygodniowej akcji ogólnopolskiej, w którą zaangażowały się osoby publiczne oraz lokalni liderzy. W dotychczasowych pięciu edycjach udział wzięło ponad 36,7 tys. osób, które zebrały ponad 875 ton śmieci. W tym roku wolontariusze ponownie uprzątną lokalne zbiorniki wodne, ale nie tylko. Do rejestracji do swoich sztabów zapraszają ekipy z powiatu łosickiego – Biernaty, Bużka, Klepaczew, Konstantynów, Sarnaki i Serpelice.

Reklama

Sztab Stowarzyszenia Lokalnych Aktywistów „B” przyjmie w swoje szeregi do 25 osób w celu wspólnego posprzątania okolicznych wiosek. Celem organizatorów są Stare i Średnie Biernaty. Akcję zaplanowano na 27 kwietnia. Chętni zgłaszać się mogą do tygodnia przed ustaloną datą.

W piątek, 13 kwietnia wolontariusze posprzątają las okalający rzeczkę Sarenkę wpływającą do Bugu oraz teren Parku Krajobrazowego „Podlaski Przełom Bugu”. Spotykanie wolontariuszy zaplanowane jest na godzinę 10:00 pod młynem nad Sarenką w Bużce. Limit chętnych, którzy czas na zapisy mają do 5 kwietnia, to 50 osób.

Odcinek Bugu w Klepaczewie posprzątany zostanie 27 kwietnia. W planach jest uprzątnięcie także części Zabuża przylegającą do Klepaczewa. Po akcji odbędzie się rozdanie dyplomów i ognisko na polu biwakowym „Wypoczynek nad Bugiem”. Organizatorzy obiecują prowiant dla wolontariuszy. Zapisy trwają do 19 kwietnia. Szeregi sztabu z Klepaczewa nad Bugiem są pojemne, bo pomieszczą aż 61 chętnych do pomocy Matce Naturze.

Sztab „Czyżówka” spotyka się już 6 kwietnia przed Pałacem Platerów w Konstantynowie. Do 40 wolontariuszy sprzątnie śmieci leżące nad rzeką Czyżówką. – Rozpoczniemy na wysokości oczyszczalni, idąc w kierunku ulicy Siedleckiej – precyzuje Beata Łyczewska, liderka akcji. Czas na zapisy jest do końca marca.

Gminny Ośrodek Kultury w Sarnakach, lokalna biblioteka oraz przyjaciele zapraszają do sztabu, który oczyści okolicę od ulicy Konopnickiej w stronę Rzewuszek, aż do rzeczki Chlebczanki oraz tereny naprzeciwko nadleśnictwa do Chybowa. Zbiórka zaplanowana jest już na 23 marca na ulicy Teatralnej w Sarnakach, przy GOK. Zapisy trwały do 6 marca. 

– Sprzątamy nad Bugiem i w najbliższej okolicy, las i okolice ośrodków wypoczynkowych – pisze organizatorka Operacji w Serpelicach, Justyna Maciejuk. Sztab złożony z maksymalnie 35 osób ma spotkać się 27 kwietnia o godzinie 10:00 na parkingu przy cmentarzu. W zależności od ilości uczestników pozbierane mają zostać śmieci przy drogach dojazdowych do Serpelic. Zapisy trwają do piątku, 19 kwietnia.

Spis sztabów z powiatu łosickiego można zobaczyć na stronie system.operacjarzeka.pl. Tam też można zgłosić swoją chęć do sprzątania swojej okolicy.

Już do pierwszej edycji Akcji Operacja Czysta Rzeka w 2019 r. dołączyło ok. 3000 uczestników zorganizowanych w ponad 80 sztabach lokalnych, w przedziale wiekowym od 10 miesięcy do 83 lat. Wspólnie sprzątnęli ponad 55 ton śmieci. Rok później podczas globalnego lockdownu akcja przekształciła się w Operację Rzeka dla Szpitali, podczas której zebrano ponad 25 tys. zł dla lokalnych placówek medycznych. W kolejnej edycji z polskich rzek, lasów i miejscowości usunięto ponad 205 ton śmieci, a rok później aż o 25 ton więcej, czyli 14,5 tys. worków z odpadami. W 2023 r. założono 510 sztabów, odbyło się 671 akcji, w których uczestniczyło 20 648 osób uprzątając z łona natury 375 ton odpadów. Podczas jubileuszowej edycji uruchomiono także program edukacyjny dla szkół podstawowych Rok nad Rzeką, w ramach którego uczniowie poszerzali swoją wiedzę na temat form ochrony przyrody, poznawali rodzaje odpadów oraz ich szkodliwość, ale również zasady segregacji i wtórnego wykorzystania.

Reklama

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

ukulele 12.03.2024 14:57
O zgrozo, hahaha jedni syfią, drudzy sprzątają, a porządkowi w D wszystko mają.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: chyzy rojTreść komentarza: Z jaką maksymalną prekością moge poruszać się po chodniku,na czworaka-bo niechce mandatu dostać jak się toczę spod śmietnika do szałasu,do partneraData dodania komentarza: 14.04.2025, 17:45Źródło komentarza: Był „Trzeźwy poranek”, teraz czas na „Prędkość”Autor komentarza: meganTreść komentarza: Bez wyroku nie ma winnychData dodania komentarza: 14.04.2025, 16:46Źródło komentarza: UOKiK zapukał do marketów. Żeby sprawdzić, czy doszło do zmowyAutor komentarza: DobryńTreść komentarza: A to tak sobie można organizować zżutke? Zawsze to znajomi , koledzy, koleżanki organizowali. A tak samemu sobie pierwszy raz się spotkałem z takim zachowaniem. Ale nie mnie oceniać, tak tylko się nad tym zastanawiam i nie oceniam postępowania.Data dodania komentarza: 14.04.2025, 11:55Źródło komentarza: Dobryń Duży. Pomóżmy Justynie zacząć od nowaAutor komentarza: Fan BmwTreść komentarza: Komu będą mierzyć tą prędkość ? Tym starym rozwalającym się gratom ? Ponad 15 letnim rupieciom ? Czy nawet już pełnoletnim złomom 18 + ? Lepiej jechać do dużych miast , tam jeżdżą nowe auta z salonu . Tam zarobią na mandatach .Data dodania komentarza: 14.04.2025, 08:34Źródło komentarza: Był „Trzeźwy poranek”, teraz czas na „Prędkość”Autor komentarza: Clark GriswaldTreść komentarza: Każde hasło jest dobre żeby wypisać tysiące mandatów.Data dodania komentarza: 13.04.2025, 14:13Źródło komentarza: Był „Trzeźwy poranek”, teraz czas na „Prędkość”
Reklama
Reklama