Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 21 listopada 2024 19:45
Reklama
Reklama Baner reklamowy - warsztat samochodowy - pogotowie

Pokazali wielkanocne tradycje. Tak było w Sosnówce [WYNIKI KONKURSÓW]

To było jedno z największych wydarzeń kulturalnych w naszym regionie zorganizowanych w tym roku. Na X Powiatowy Przegląd Tradycji Wielkanocnych przyjechały tłumy mieszkańców powiatu bialskiego i nie tylko. Na hali sportowej Szkoły Podstawowej w Sosnówce czuć było klimat zbliżających się świąt Wielkanocy. Słowo Podlasia objęło nad wydarzeniem patronat medialny.
Pokazali wielkanocne tradycje. Tak było w Sosnówce [WYNIKI KONKURSÓW]
To było jedno z największych wydarzeń kulturalnych w naszym regionie zorganizowanych w tym roku. X Powiatowy Przegląd Tradycji Wielkanocnych za nami

Autor: GOK Sosnówka

Była to już 10. edycja Powiatowego Przeglądu Tradycji Wielkanocnych w Sosnówce, który cieszy się dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców powiatu bialskiego.

– Dla nas, organizatorów, to ogromna radość gościć tylu wspaniałych ludzi, którym nasza kultura i tradycja nie jest obojętna. To bardzo ważne by kultywować nasze tradycje oraz zwyczaje i przekazywać je z pokolenia na pokolenie, szczególnie młodzieży i dzieciom – mówi dyrektor GOK-u w Sosnówce, Jolanta Mikulska. – Jeszcze raz dziękuję wszystkim za udział w tym wyjątkowym wydarzeniu, bo to właśnie uczestnicy konkursów na palmę i pisankę oraz stół wielkanocny, koła gospodyń wiejskich, chóry, zespoły, rękodzielnicy i twórcy ludowi tworzycie to piękne wydarzenie. Cieszymy się, że możemy ich co roku gościć w Sosnówce – dodaje.

 
 
 

 

 
Świąteczne cuda

Mazurki, babeczki, żurki, pisanki, stroiki i palmy wielkanocne. Te i wiele innych wielkanocnych akcentów można było zobaczyć, skosztować i kupić w minioną niedzielę w Sosnówce. Ale najważniejsza była integracja mieszkańców regionu i promowanie naszej pięknej regionalnej tradycji. Wiesława Cebula przyjechała na przegląd z Zabłocia. Jest członkinią zespołu „Jarzębina”. W zespole śpiewam od roku.  

– To jest mój drugi występ w Sosnówce. Dziś zaśpiewamy trzy pieśni postne, ale na co dzień wykonujemy różne pieśni, i biesiadne, i patriotyczne, i chachłackie, i kolędy. Są to pieśni przekazywane przez nasze babcie z pokolenia na pokolenie – mówi Wiesława Cebula

    Wiesława Cebula przekonuje, że aby wykonać pisanki, wystarczy trochę chęci i dobry pomysł. Fot. Justyna Lesiuk-Klujewska

Artysta przyjechała do Sosnówki również z własnoręcznie wykonanymi dekoracjami. – Są to pisanki szydełkowane. Aby je wykonać, trzeba nicie, szydełko i wypełnienie do jajka. Może być plastikowe, akrylowe lub silikonowe. W swoim wielkanocnym koszyku mam też kurczaczki wykonane szydełkiem i wypełnione szydełkiem oraz jajeczka szydełkowe usztywnione na baloniku. Takie jajko robi się godzinę, może dłużej, jeśli jest skomplikowany wzór – opowiada artystka.

Marian Demczuk, artysta-samouk z Łomaz zaprezentował w Sosnówce wyjątkowe koszyczki, które można wykorzystać do stroików, święconki lub jako dekorację na stół wielkanocny. Przekonuje, że wykonanie takiego rękodzieła nie jest trudne. 

    Zespół "Jarzębina z Zabłocia" zaśpiewał pieśni, a Marian Demczuk z Łomaz zaprezentował wielkanocne dekoracje. Fot. Justyna Lesiuk-Klujewska

– Wystarczy plaster drewna, może to być sosna, brzoza. Nawierca się w nim w odpowiedniej odległości otwory, dopasowuje i przykleja patyczki, po czym z gałązek wyplata koszyczek. Najczęściej jest to wierzba – opowiada Marian Demczuk.

 Dodaje, że po świętach taki koszyczek doskonale nada się jako osłonka na kwiatek w doniczce lub inna dekoracja.

KGW w Koszołach wie, jak przygotować świąteczny stoł.  Fot. Justyna Lesiuk-Klujewska

Na przeglądzie nie zabrakło pysznych wielkanocnych wypieków i smakołyków. Swoje stoisko miało między innymi KGW w Koszołach. 

– Mamy dziś biały barszcz, białą kiełbasę z cebulą, wędliny, pasztet z królika, pierogi z gęsiny, babki, babeczki, faszerowane jajka, wielkanocny koszyczek i inne świąteczne dania. Przygotowywałyśmy je według tradycyjnych przepisów, ale nieco je modyfikowałyśmy. Można powiedzieć, że unowocześniłyśmy – wyjaśnia przewodnicząca koła, Aniela Besaraba.

Druga członkini, Elżbieta Tokarska dodaje, że to pierwszy udział koła w przeglądzie w Sosnówce. – Cieszymy się, że tu jesteśmy. To dla nas ważny debiut i mam nadzieję, że będziemy tu przyjeżdżać co roku, bo impreza ma swoją renomę i integruje lokalne środowisko – podkreśla Elżbieta Tokarska.

Palmy, pisanki i stół

Podczas przeglądu zostały rozstrzygnięte konkursy na „Palmę i pisankę wielkanocną” oraz na „Stół Wielkanocny”. 

– Do konkursów na palmę i pisankę wpłynęło 123 prace. W kategorii „Pisanka Wielkanocna” wykonana techniką tradycyjną zgłoszono 36 prace. W kategorii „Pisanka Wielkanocna” wykonana techniką współczesną zgłoszono 50 pisanek. Natomiast w kategorii „Palma Tradycyjna” indywidualna zgłoszono 22 palmy, w kategorii „Palma Tradycyjna” grupowa zgłoszono 15 palm. Jeśli chodzi o konkurs na „Stół Wielkanocny” zgłoszono 5 stołów. O tytuł najlepszego walczyły koła gospodyń wiejskich w Dąbrowicy Dużej, Koszołach, Cieleśnicy-Pałacu, „Pohorylanki” z Sosnówki oraz Klub „Senior +” w Międzylesiu – wyjaśnia Jolanta Mikulska.

Oceny prac dokonała komisja w składzie: Agnieszka Karpińska z Centrum Spotkania Kultur w Lublinie, Dorota Uryniuk – inspektor Wydziału Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Białej Podlaskiej , Katarzyna Matczuk – dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Jabłoniu, Mariola Kuć – wieloletnia dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Hannie oraz Teresa Harasimiuk – dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Sosnówce.

    Na scenie wystąpili między innymi uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Sosnówce. Fot. Justyna Lesiuk-Klujewska

W niedzielę odbył się również Przegląd Pieśni Wielkopostnej. Na scenie wystąpili: uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Sosnówce, zespół muzyczny ze SP w Horodyszczu, Zuzanna Bożyk, Natalia Raczkowska, a także zespoły ludowe: „Jarzębina” z Zabłocia, „Sąsiadeczki” z Kobylan, „Marysieńki” ze Starych Szpak, „Korniczanie” ze Starej Kornicy, Zespół Śpiewaczy z Rozwadówki, "Pogodna Jesień" z Konstantynowa, „Biesiadnicy” z Żeszczynki, "Melizmat" z Konstantynowa, „Echo Polesia” Klubu Seniora „Srebrny Włos” w Terespolu, Klub „Senior+” z Międzylesia, „Piszczatki” z Piszczaca, „Na swojską nutę” z Zahorowa oraz „Kalina” z Cieleśnicy-Pałacu.

Swoje stoisko miał też nowopowstały Klub Senior+ z Miedzylesia w gminie Tuczna. Fot. Justyna Lesiuk-Klujewska

Organizatorami wydarzenia byli: Starostwo Powiatowe w Białej Podlaskiej, wójt gminy Sosnówka, GOK Sosnówka i Szkoła Podstawowa w Sosnówce. Partnerem wydarzenia było województwo lubelskie „Lubelskie. Smakuj życie!". Honorowy patronat nad przeglądem objął marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski.

Poniżej przedstawiamy wyniki konkursów:

 

Konkurs na Palmę Wielkanocną

Grupa wiekowa dzieci i młodzież szkolna:

palma tradycyjna w kategorii indywidualnej

1 miejsce – Olga Dąbrowska z Komarno Kolonii (gm. Konstantynów)

2 miejsce – Magda Kowalczuk z Sosnówki (gm. Sosnówka)

3 miejsce – Lena Uryniuk z Sosnówki (gm. Sosnówka)

palma tradycyjna w kategorii grupowej

1 miejsce – Szkoła Podstawowa w Motwicy (gm. Sosnówka)

2 miejsce – Aleksander Chilczuk, Maciej Chilczuk

3 miejsce – Zespół Muzyczny ze Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Horodyszczu

Grupa wiekowa dorośli:

palma tradycyjna w kategorii indywidualnej

1 miejsce – Jadwiga Czmielewska z Zahorowa (gm. Piszczac)

2 miejsce – Barbara Kozłowiec z Łózek (gm. Drelów)

3 miejsce – Jadwiga Jaworska z Drelowa (gm. Sosnówka

palma tradycyjna w kategorii grupowej

1 miejsce – Gminne Centrum Kultury w Konstantynowie (gm. Konstantynów)

2 miejsce – Zespół „Na swojską nutę” z Zahorowa (gm. Piszczac)

3 miejsce – Sołectwo Dębów (gm. Sosnówka)

 

Konkurs na Pisankę Wielkanocną

Grupa wiekowa dzieci i młodzież szkolna:

pisanka wielkanocna wykonana techniką tradycyjną

1 miejsce – Julia Litwiniec z Piszczaca (gm. Piszczac)

2 miejsce – Zuzanna Łuciuk z Rzeczycy (gm. Międzyrzec Podlaski)

3 miejsce – Kacper Szymczuk z Konstantynowa (gm. Kontantynów)

pisanka wielkanocna wykonana techniką współczesną

1 miejsce – Michał Kuzaka z Rogoźnicy (gm. Międzyrzec Podlaski)

2 miejsce – Patryk Niedziela z Żeszczynki (gm. Sosnówka)

3 miejsce – Adrian Zacharuk z Rogoźnicy (gm. Międzyrzec Podlaski)

Grupa wiekowa dorośli:

pisanka wielkanocna wykonana techniką tradycyjną

1 miejsce – Marlena Charecka z Sosnówki (gm. Sosnówka)

2 miejsce – Bogumiła Koprianiuk z Mokre (gm. Rossosz)

3 miejsce – Stanisława Mazurek z Mokre (gm. Rossosz)

pisanka wielkanocna wykonana techniką współczesną

1 miejsce – Anna Wróbel z Zahajek (gm. Drelów)

2 miejsce – Aniela Witowska

3 miejsce – Teresa Jaroć z Wygoda (gm. Wisznice)

 

Konkurs na Stół Wielkanocny:

1. miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich „Pohorylanki” z Pogorzelca (gm. Sosnówka)

2. miejsce - Koło Gospodyń Wiejskich w Cieleśnicy – Pałac (gm. Rokitno)

3. miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich w Dabrowicy Dużej (gm. Tuczna)

wyróżnienie – Klub „Senior +” w Międzylesiu (gm. Tuczna)

wyróżnienie – Koło Gospodyń Wiejskich w Koszołach  gm. Łomazy).

 

CZYTAJ TEŻ: 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: chyży rójTreść komentarza: niech najpierw szczepią psy i koty będąnce w niewoli w miescie,Dodatkowo właściciele nie sprzątają po swoich niewolnikach,Postawić strażnika miejskiego i niech wali mandaty,od tego jest.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 10:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: a to dlatego,bo trzeba używać i rozumu a im zabrakloData dodania komentarza: 21.11.2024, 10:48Źródło komentarza: Kierowała po alkoholu. Uderzyła w busaAutor komentarza: AndrzejTreść komentarza: Ja na temat specjalności.Byłem w wojsku 40 lat wstecz, na szkole młodszych specalistów i po niej zostałem dowódcą obsługi R-140 M.Myślałem że nie ma już tej specjalności,a to dlatego że taka radiostacja,tzn,anteny nadawcze wysyłają w eter tyle energii,że każdy może szybciutko zlokalizowac miejsce.Nawet wtedy,w latach 80 mówiono nam że każda rsdt.dużej mocy to ,,świeci jak zimny ogień odpalony z zupełnej ciemności'.Oczywiście były na radiostacji urządzenia do pracy zdalnej,chyba z odległości do 150m,ale nigdy tego nie ćwiczyliśmy.Więc jestem bardzo zdziwiony,że wojsko ciągle szkoli ludzi z alfabetu Morsa,jest to przestarzałe,przy dzisiejszej cyfryzacji.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 10:33Źródło komentarza: Mistrz MMA w szeregach terytorialsów. To międzyrzeczaninAutor komentarza: BartekTreść komentarza: Nie sposób nie dostrzec emocji, jakie towarzyszą Twojej wypowiedzi, ale wydaje mi się, że przedstawiasz rzeczywistość w sposób nazbyt uproszczony i jednowymiarowy. Oczywiście, dorosłość wymaga odpowiedzialności, a założenie rodziny jest jej istotnym elementem, ale przecież nie jest to jedyna definicja dojrzałości czy wartości człowieka. To, że ktoś nie ma jeszcze rodziny, nie oznacza, że jego opinie na temat patriotyzmu, obronności czy poświęcenia nie mają znaczenia. Twoja krytyka młodych ludzi, którzy mówią o wojnie czy bohaterstwie, opiera się na założeniu, że każdy, kto nie doświadczył wojny, idealizuje ją i traktuje jako romantyczną przygodę. To spore uogólnienie. Faktycznie, są osoby, które mogą nie rozumieć w pełni, czym jest wojna, ale równie dobrze można powiedzieć, że ktoś, kto nigdy nie służył w wojsku, może mieć bardzo realistyczne i świadome podejście do tych spraw. Nie jest to czarno-białe. Co więcej, podkreślasz, że polska tradycja heroizmu, którą wiążesz z upadkiem I i II Rzeczypospolitej, jest przyczyną problemów naszego kraju. Nie sposób jednak nie dostrzec, że właśnie ta tradycja dała nam bohaterów, którzy walczyli o niepodległość i wolność – nie tylko w zbrojnych konfliktach, ale też w codziennej pracy, działalności politycznej i społecznej. Zgadzam się, że wojna to koszmar – brud, smród, krew i cierpienie. Nikt, kto naprawdę rozumie jej naturę, nie traktuje jej jako romantycznej przygody. Ale czy oznacza to, że nie powinniśmy o niej rozmawiać, przygotowywać się do obrony kraju, czy doceniać poświęcenia tych, którzy byli gotowi walczyć za swoje ideały? Krytyka młodych, którzy szukają swojego miejsca w tradycji wojskowej czy patriotycznej, wydaje się nieco niesprawiedliwa. To nie znaczy, że są naiwni – być może po prostu szukają sensu, który jest głęboko zakorzeniony w naszej historii i kulturze. Ostatecznie, odwaga i odpowiedzialność nie mają jednej definicji. Można być odpowiedzialnym i odważnym w rodzinie, ale również w służbie publicznej, w wojsku, czy po prostu w codziennym życiu. Każdy etap życia ma swoje wyzwania i nie powinniśmy deprecjonować jednych wyborów na rzecz innych.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 09:01Źródło komentarza: Mistrz MMA w szeregach terytorialsów. To międzyrzeczaninAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: "dlatego, że", nieuku, zapamiętaj. Nie ma żadnego "dlatego, bo".Data dodania komentarza: 21.11.2024, 08:45Źródło komentarza: Kierowała po alkoholu. Uderzyła w busa
Reklama
Reklama