Była to już 10. edycja Powiatowego Przeglądu Tradycji Wielkanocnych w Sosnówce, który cieszy się dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców powiatu bialskiego.
– Dla nas, organizatorów, to ogromna radość gościć tylu wspaniałych ludzi, którym nasza kultura i tradycja nie jest obojętna. To bardzo ważne by kultywować nasze tradycje oraz zwyczaje i przekazywać je z pokolenia na pokolenie, szczególnie młodzieży i dzieciom – mówi dyrektor GOK-u w Sosnówce, Jolanta Mikulska. – Jeszcze raz dziękuję wszystkim za udział w tym wyjątkowym wydarzeniu, bo to właśnie uczestnicy konkursów na palmę i pisankę oraz stół wielkanocny, koła gospodyń wiejskich, chóry, zespoły, rękodzielnicy i twórcy ludowi tworzycie to piękne wydarzenie. Cieszymy się, że możemy ich co roku gościć w Sosnówce – dodaje.
Świąteczne cuda
Mazurki, babeczki, żurki, pisanki, stroiki i palmy wielkanocne. Te i wiele innych wielkanocnych akcentów można było zobaczyć, skosztować i kupić w minioną niedzielę w Sosnówce. Ale najważniejsza była integracja mieszkańców regionu i promowanie naszej pięknej regionalnej tradycji. Wiesława Cebula przyjechała na przegląd z Zabłocia. Jest członkinią zespołu „Jarzębina”. W zespole śpiewam od roku.
– To jest mój drugi występ w Sosnówce. Dziś zaśpiewamy trzy pieśni postne, ale na co dzień wykonujemy różne pieśni, i biesiadne, i patriotyczne, i chachłackie, i kolędy. Są to pieśni przekazywane przez nasze babcie z pokolenia na pokolenie – mówi Wiesława Cebula.
Artysta przyjechała do Sosnówki również z własnoręcznie wykonanymi dekoracjami. – Są to pisanki szydełkowane. Aby je wykonać, trzeba nicie, szydełko i wypełnienie do jajka. Może być plastikowe, akrylowe lub silikonowe. W swoim wielkanocnym koszyku mam też kurczaczki wykonane szydełkiem i wypełnione szydełkiem oraz jajeczka szydełkowe usztywnione na baloniku. Takie jajko robi się godzinę, może dłużej, jeśli jest skomplikowany wzór – opowiada artystka.
Marian Demczuk, artysta-samouk z Łomaz zaprezentował w Sosnówce wyjątkowe koszyczki, które można wykorzystać do stroików, święconki lub jako dekorację na stół wielkanocny. Przekonuje, że wykonanie takiego rękodzieła nie jest trudne.
– Wystarczy plaster drewna, może to być sosna, brzoza. Nawierca się w nim w odpowiedniej odległości otwory, dopasowuje i przykleja patyczki, po czym z gałązek wyplata koszyczek. Najczęściej jest to wierzba – opowiada Marian Demczuk.
Dodaje, że po świętach taki koszyczek doskonale nada się jako osłonka na kwiatek w doniczce lub inna dekoracja.
Na przeglądzie nie zabrakło pysznych wielkanocnych wypieków i smakołyków. Swoje stoisko miało między innymi KGW w Koszołach.
– Mamy dziś biały barszcz, białą kiełbasę z cebulą, wędliny, pasztet z królika, pierogi z gęsiny, babki, babeczki, faszerowane jajka, wielkanocny koszyczek i inne świąteczne dania. Przygotowywałyśmy je według tradycyjnych przepisów, ale nieco je modyfikowałyśmy. Można powiedzieć, że unowocześniłyśmy – wyjaśnia przewodnicząca koła, Aniela Besaraba.
Druga członkini, Elżbieta Tokarska dodaje, że to pierwszy udział koła w przeglądzie w Sosnówce. – Cieszymy się, że tu jesteśmy. To dla nas ważny debiut i mam nadzieję, że będziemy tu przyjeżdżać co roku, bo impreza ma swoją renomę i integruje lokalne środowisko – podkreśla Elżbieta Tokarska.
Palmy, pisanki i stół
Podczas przeglądu zostały rozstrzygnięte konkursy na „Palmę i pisankę wielkanocną” oraz na „Stół Wielkanocny”.
– Do konkursów na palmę i pisankę wpłynęło 123 prace. W kategorii „Pisanka Wielkanocna” wykonana techniką tradycyjną zgłoszono 36 prace. W kategorii „Pisanka Wielkanocna” wykonana techniką współczesną zgłoszono 50 pisanek. Natomiast w kategorii „Palma Tradycyjna” indywidualna zgłoszono 22 palmy, w kategorii „Palma Tradycyjna” grupowa zgłoszono 15 palm. Jeśli chodzi o konkurs na „Stół Wielkanocny” zgłoszono 5 stołów. O tytuł najlepszego walczyły koła gospodyń wiejskich w Dąbrowicy Dużej, Koszołach, Cieleśnicy-Pałacu, „Pohorylanki” z Sosnówki oraz Klub „Senior +” w Międzylesiu – wyjaśnia Jolanta Mikulska.
Oceny prac dokonała komisja w składzie: Agnieszka Karpińska z Centrum Spotkania Kultur w Lublinie, Dorota Uryniuk – inspektor Wydziału Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Białej Podlaskiej , Katarzyna Matczuk – dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Jabłoniu, Mariola Kuć – wieloletnia dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Hannie oraz Teresa Harasimiuk – dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Sosnówce.
W niedzielę odbył się również Przegląd Pieśni Wielkopostnej. Na scenie wystąpili: uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Sosnówce, zespół muzyczny ze SP w Horodyszczu, Zuzanna Bożyk, Natalia Raczkowska, a także zespoły ludowe: „Jarzębina” z Zabłocia, „Sąsiadeczki” z Kobylan, „Marysieńki” ze Starych Szpak, „Korniczanie” ze Starej Kornicy, Zespół Śpiewaczy z Rozwadówki, "Pogodna Jesień" z Konstantynowa, „Biesiadnicy” z Żeszczynki, "Melizmat" z Konstantynowa, „Echo Polesia” Klubu Seniora „Srebrny Włos” w Terespolu, Klub „Senior+” z Międzylesia, „Piszczatki” z Piszczaca, „Na swojską nutę” z Zahorowa oraz „Kalina” z Cieleśnicy-Pałacu.
Organizatorami wydarzenia byli: Starostwo Powiatowe w Białej Podlaskiej, wójt gminy Sosnówka, GOK Sosnówka i Szkoła Podstawowa w Sosnówce. Partnerem wydarzenia było województwo lubelskie „Lubelskie. Smakuj życie!". Honorowy patronat nad przeglądem objął marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski.
Poniżej przedstawiamy wyniki konkursów:
Konkurs na Palmę Wielkanocną
Grupa wiekowa dzieci i młodzież szkolna:
palma tradycyjna w kategorii indywidualnej
1 miejsce – Olga Dąbrowska z Komarno Kolonii (gm. Konstantynów)
2 miejsce – Magda Kowalczuk z Sosnówki (gm. Sosnówka)
3 miejsce – Lena Uryniuk z Sosnówki (gm. Sosnówka)
palma tradycyjna w kategorii grupowej
1 miejsce – Szkoła Podstawowa w Motwicy (gm. Sosnówka)
2 miejsce – Aleksander Chilczuk, Maciej Chilczuk
3 miejsce – Zespół Muzyczny ze Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Horodyszczu
Grupa wiekowa dorośli:
palma tradycyjna w kategorii indywidualnej
1 miejsce – Jadwiga Czmielewska z Zahorowa (gm. Piszczac)
2 miejsce – Barbara Kozłowiec z Łózek (gm. Drelów)
3 miejsce – Jadwiga Jaworska z Drelowa (gm. Sosnówka
palma tradycyjna w kategorii grupowej
1 miejsce – Gminne Centrum Kultury w Konstantynowie (gm. Konstantynów)
2 miejsce – Zespół „Na swojską nutę” z Zahorowa (gm. Piszczac)
3 miejsce – Sołectwo Dębów (gm. Sosnówka)
Konkurs na Pisankę Wielkanocną
Grupa wiekowa dzieci i młodzież szkolna:
pisanka wielkanocna wykonana techniką tradycyjną
1 miejsce – Julia Litwiniec z Piszczaca (gm. Piszczac)
2 miejsce – Zuzanna Łuciuk z Rzeczycy (gm. Międzyrzec Podlaski)
3 miejsce – Kacper Szymczuk z Konstantynowa (gm. Kontantynów)
pisanka wielkanocna wykonana techniką współczesną
1 miejsce – Michał Kuzaka z Rogoźnicy (gm. Międzyrzec Podlaski)
2 miejsce – Patryk Niedziela z Żeszczynki (gm. Sosnówka)
3 miejsce – Adrian Zacharuk z Rogoźnicy (gm. Międzyrzec Podlaski)
Grupa wiekowa dorośli:
pisanka wielkanocna wykonana techniką tradycyjną
1 miejsce – Marlena Charecka z Sosnówki (gm. Sosnówka)
2 miejsce – Bogumiła Koprianiuk z Mokre (gm. Rossosz)
3 miejsce – Stanisława Mazurek z Mokre (gm. Rossosz)
pisanka wielkanocna wykonana techniką współczesną
1 miejsce – Anna Wróbel z Zahajek (gm. Drelów)
2 miejsce – Aniela Witowska
3 miejsce – Teresa Jaroć z Wygoda (gm. Wisznice)
Konkurs na Stół Wielkanocny:
1. miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich „Pohorylanki” z Pogorzelca (gm. Sosnówka)
2. miejsce - Koło Gospodyń Wiejskich w Cieleśnicy – Pałac (gm. Rokitno)
3. miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich w Dabrowicy Dużej (gm. Tuczna)
wyróżnienie – Klub „Senior +” w Międzylesiu (gm. Tuczna)
wyróżnienie – Koło Gospodyń Wiejskich w Koszołach gm. Łomazy).
CZYTAJ TEŻ:
Napisz komentarz
Komentarze