Jak informuje miejska spółka ciepłownicza, o 26 proc. spada cena wytworzonego przez przedsiębiorstwo ciepła. W zatwierdzonej przez URE taryfie, od 31 marca za 1 GJ dostarczonego ciepła odbiorcy indywidualni zapłacą 55,77 zł netto. Natomiast za ciepłą wodę 32,47 zł/m sześc. netto.
Dla odbiorców indywidualnych mieszkających w zasobach wielorodzinnych ważne więc teraz staje się to, ile wynosić będą naliczone poprzez administratorów czynsze.
- Obniżka wprowadzona przez PEC na pewno wpłynie na opłaty lokalowe w naszych zasobach, aczkolwiek nie potrafię jeszcze precyzyjnie powiedzieć w jakim wymiarze – informuje Zbigniew Bielecki, zastępca prezesa zarządu BSM Zgoda. - Książeczki z nowym naliczeniem czynszów będą od maja, więc bliżej momentu wydania ich, będziemy wyliczać kwoty. A liczenia będzie sporo, bo musimy rozliczyć sezon zimowy i zaliczki pobrane w czynszach na tamten okres, oraz wkalkulować nowe stawki opłat.
Wiceprezes dementuje jednocześnie pojawiające się w przestrzeni publicznej informacje, że Zgoda podniesie opłaty czynszowe. - Te informacje nie są prawdziwe. A w świetle kosztów, jakie choćby przedstawiła bialska spółka ciepłownicza, należ się raczej nastawiać na niższe opłaty czynszowe. Z tym że jak mówiłem, jakiego rzędu to będą kwoty, nie umiem na dzień dzisiejszy powiedzieć - mówi Zbigniew Bielecki.
Natomiast zdaniem Zakładu Gospodarki Lokalowej, administratora zasobów komunalnych miasta, koszt dostawy ciepła do budynków spadnie o ok. 20-26 proc. Jak to się przełoży dokładnie na opłaty za mieszkania w zasobie miejskim?
- Wysokość obniżek za dostawy ciepła uzależniona będzie od wielu czynników, przede wszystkim od gospodarowania ciepłem przez mieszkańców i sprawności instalacji cieplnej w budynku, stąd nie jest możliwe dokładne określenie wysokości zmiany rachunków płaconych przez najemców w mieszkaniowym zasobie gminy miejskiej Biała Podlaska – informuje Wojciech Chilewicz, prezes ZGL.
Jak ukształtują się ceny za zużycie ciepła w mieszkaniach należących do miasta, okaże się jego zdaniem z końcem kwietnia. - Koszty dostawy ciepła stanowią opłaty niezależne od właściciela mieszkania i są refakturowane, rozliczane na najemców według ich zużycia i ceny określonej przez dostawcę. Pierwsze niższe faktury za dostawę ciepła zostaną dostarczone przez PEC na koniec kwietnia 2024 r. - mówi prezes Chilewicz i zaznacza. - W przypadku obniżki cen za dostawy ciepła, obniżeniu ulegną również rachunki wystawiane najemcom, stosownie do taryf obowiązujących w PEC.
Napisz komentarz
Komentarze