Finał 35-letniego konkursu organizowanego przez Muzeum Południowego Podlasia, stał się okazją do podziękowań wszystkim pracownikom MPP, którzy przy organizacji konkursu przez te lata pracowali. Sam konkurs to już historia. Przez ponad trzy dekady przystąpiło do niego ponad 3850 uczniów szkół podstawowych.
- Przez 35 lat w konkursie „Mój region” wzięły udział wszystkie szkoły z terenu miasta Biała Podlaska i dawnego województwa bialskopodlaskiego – mówi Iwona Maksymiuk, kustosz działu naukowo-oświatowego w Muzeum Południowego Podlasia, która za konkursy organizowane przez MPP odpowiada.
W tym roku w wydarzeniu brali udział uczniowie ze szkół w miejscowościach: Kodeń, Ortel Książęcy, Międzyrzec Podlaski, Cicibór Duży, Dobryń Duży, Zalesie, Małaszewicze, Piszczac, Łomazy, Niepubliczna Szkoła Podstawowa im. J. Korczaka w Białej Podlaskiej, szkoły podstawowe nr 2,5 3 w Białej Podlaskiej. - W pierwszym etapie konkursu udział wzięło 67 uczniów, do drugiego zakwalifikowało się 45 uczniów – dodaje kustosz Maksymiuk.
Konkurs skierowany jest do uczniów szkół podstawowych i odbywa się w dwóch kategoriach wiekowych: klasy IV-VI oraz VII-VIII, a jego zadaniem jest kształtowanie wiedzy na temat sztuki i zabytków południowego Podlasia. 23 maja odbył się finał zmagań, natomiast 2 czerwca uroczyste wręczenie nagród laureatom.
Gala wpisała się w 35-lecie organizacji konkursu. Oprócz uhonorowania najlepszych znawców regionu, została uświetniona wręczeniem Bialskiej Nagrody Kultury im. Anny z Sanguszków Radziwiłłowej. Wyróżnieniem III st. tej nagrody uhonorowano dr. Dariusz Sikorę, nauczyciela historii w Szkole Podstawowej nr 3.
- Dariusz Sikora posiada 38-letni staż pracy pedagogicznej. W 2004 roku otrzymał tytuł doktora nauk humanistycznych w zakresie historii, nadany przez Akademię Podlaską w Siedlcach. Od ponad 44 lat działa społecznie na rzecz Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych. Inicjował wiele przedsięwzięć, które miały na celu propagowanie nauki kultury turystycznej – prezentował postać nagrodzonego dr Stanisław Romanowski, naczelnik wydziału edukacji w bialskim magistracie. - Warto podkreślić osobiste zaangażowanie doktora Sikory w upowszechnianie historii Białej Podlaskiej. Jest autorem ponad 100 publikacji, artykułów naukowych przybliżających czytelnikom dzieje powiatu bialskiego i Białej Podlaskiej w XX i XXI wieku. W 2020 roku przyczynił się do wydania albumu okolicznościowego „Biała Podlaska. 30 lat samorządu terytorialnego”. Od 2008 roku jest członkiem kolegium redakcyjnego Rocznika Bialskopodlaskiego. Z pasją przekazuje młodzieży wiedzę historyczną o mieście i regionie, co skutkuje sukcesami w licznych konkursach.
Dr Sikora nie bez przyczyny został uhonorowany podczas jubileuszowego finału konkursu „Mój region”. Do jego finałów niejednokrotnie doprowadzał swoich wychowanków.
Laureaci konkursu „Mój region” 2024
UCZNIOWIE KLAS IV – VI
I. Bartłomiej Lesiuk, Zespół Placówek Oświatowych nr 3 w Międzyrzecu Podlaskim
II. Adam Huczek, Niepubliczna Szkoła Podstawowa im. J. Korczaka w Białej Podlaskiej
III MIEJSCE: Bartłomiej Maliszkiewicz, Szkoła Podstawowa nr 3 w Białej Podlaskiej
Wyróżnienia: Michał Pytka, Szkoła Podstawowa w Małaszewiczach; Jakub Głowacki, Szkoła Podstawowa w Łomazach; Alexia Gmur, Zespół Placówek Oświatowych nr 3 w Międzyrzecu Podlaskim; Lena Rusek, Szkoła Podstawowa w Łomazach; Julia Sosenko, Szkoła Podstawowa nr 2 w Białej Podlaskiej
UCZNIOWIE KLAS VII – VIII
I. Weronika Grom, Szkoła Podstawowa w Małaszewiczach
II. Jacek Łukanowski, Szkoła Podstawowa w Zalesiu; Nikola Jezierska, Zespół Placówek Oświatowych nr 3 w Międzyrzecu Podlaskim
III. Martyna Janczuk, Zespół Placówek Oświatowych nr 3 w Międzyrzecu Podlaskim
Wyróżnienia: Oliwia Gadacsi, Zespół Placówek Oświatowych nr 3 w Międzyrzecu Podlaskim; Marcin Kiereczyński, Zespół Placówek Oświatowych nr 3 w Międzyrzecu Podlaskim; Marcel Kiereczyński, Zespół Placówek Oświatowych nr 3 w Międzyrzecu Podlaskim
Nowe wydanie Słowa Podlasia już gotowe! Sprawdźcie, o czym piszemy
Napisz komentarz
Komentarze