W tym roku wnioski do BO można było składać od 22 lipca. Propozycje mogły dotyczyć czterech kategorii: projekty duże, średnie, małe i zielone. Na realizację wybranych przedsięwzięć miasto przeznaczyło w tym roku 2 mln 205 tys. zł. Nabór wniosków trwał do 4 sierpnia. Wpłynęło łącznie 34 propozycje, W ostatni piątek, 16 sierpnia miasto opublikowało karty ocen wszystkich wniosków, 18 uzyskało ocenę negatywną.
Wśród propozycji do realizacji przez miasto w ramach BO znajdowały się strefy relaksu dla mieszkańców, modernizacje infrastruktury sportowej lub jej tworzenie, place zabaw dla dzieci, ścieżki rowerowe, parkingi dla rowerów, nasadzenia zieleni. Część pomysłów miasto oceniło negatywnie z uwagi na kolizje z istniejącą infrastrukturą, inne z uwagi na brak wskazania lokalizacji przedsięwzięcia, lub wyceny, jeszcze inne z uwagi na wskazanie lokalizacji, której teren nie należy do miasta.
Po pierwszej weryfikacji czerwoną kartkę zobaczyli choćby wnioskodawcy z os. Podmiejska. W ubiegłym roku byli beneficjentami dużego projektu w ramach BO. Ich FunPark Podmiejska wygrał głosowanie w kat. projekty duże i zdobył finansowanie o wartości 1 mln zł. W tym roku osiedle Podmiejska zgłosiło trzy kolejne projekty: II etap Fun Park, akcję Bialska Kranówka polegającą na ustawieniu w przestrzeni miejskiej dystrybutorów z wodą oraz przestrzenny napis „Biała Podlaska”. - Niestety, wszystkie otrzymały negatywne oceny. Ale się nie poddajemy! W przyszłym tygodniu przekażemy kolejne informacje na temat naszych dalszych działań zapewniają na profilu facebookowym Fun Park Podmiejska, autorzy pomysłów.
Negatywnie oceniony został też duży wniosek „Orzechówka”, stowarzyszenia, które od lat realizuje w ramach budżetu obywatelskiego duże inwestycje na terenie os. Młodych, służące rekreacji mieszkańców w różnym wieku. Stowarzyszenie chciało realizować rozbubowę terenów rekreacyjnych nad Krzną w okolicach pobudowanej niedawno tężni – również ich projekt z BO. „Bulwary nad Krzną i rozbudowa tężni” uzyskała negatywną ocenę urzędników po weryfikacji formalnej. To projekt zmodyfikowanej propozycji z ubiegłego roku, gdy stowarzyszenie „Orzechówek” wprowadziło do głosowania na BO 2023 propozycję projektu kompleksu plażowo-wypoczynkowego przy ul. Kąpielowej i Plażowej. Wówczas startował on w kategorii projektów średnich i w głosowaniu przegrał.
Z negatywną oceną formalną muszą się mierzyć też autorzy m.in. projektów takich jak: Balance Part i ścieżka sensoryczna, plac zabaw i strefa seniora na os. Glinki, boisko do siatkówki plażowej, dokumentacja na kort całodobowy, rewitalizacja pl. Szkolny Dwór, trybuna i rewitalizacja boiska w Sielczyku, trybuna i zaplecze sportowe przy SP9, park kieszonkowy na os. Glinki czy płoszenie ptaków metodą sokolniczą w Parku Radziwiłłowskim. Powody negatywnej oceny zostały opisane w opublikowanych kartach ocen na stronie internetowej UM, w zakładce Budżet Obywatelski – Aktualności.
Teraz wnioskodawcy mają czas na dokładne zapoznanie się z argumentacją miasta i ewentualne złożenie odwołań. Procedura odwoławcza zakończyć się ma do 5 września. Dopiero po niej mieszkańcy otrzymają listę projektów, na które będą mogli głosować w BO 2024.
Głosowanie odbywać się będzie dwutorowo. Od 9 września do 16 września głosować można na kartach do głosowania, natomiast od 9 września do 20 września głosy w BO oddamy drogą internetową. Ogłoszenie wyników głosowania w BO 2024 zaplanowano na 4 października.
Napisz komentarz
Komentarze