Gospodarzem wydarzenia był wójt gminy Łomazy, Jerzy Czyżewski i to on przyjął od starostów dożynek chleb dożynkowy. Tegorocznymi starostami byli Aneta i Marek Najdyhorowie z Kozłów.
Małżeństwo od prawie 20 lat prowadzi wspólne gospodarstwo rolne o powierzchni 100 ha (łącznie z dzierżawami) Od początku specjalizuje się w produkcji roślinnej, uprawiając zboża, kukurydzę i rzepak. Gospodarstwo jest zmechanizowane i stale modernizowane. Obok uprawy ziemi państwo Najdyhorowie jednocześnie pracują zawodowo. Mają dwóch synów 17-letniego Dawida oraz 12-letniego Roberta.
Wójt zwracając się do rolników, podkreślił, że często ludziom trudno jest docenić ich trudną i mozolną, codzienną pracę.
– Nie zdają sobie sprawy, że nasze bezpieczeństwo, czyli chleb, zależą przede wszystkim od rolników. Dlatego należy im się szacunek. Ostatnie lata doświadczały nas różnymi problemami. Praca rolnika jest trudna, ale wy każdego dnia nie poddajecie się, wstajecie rano, aby tę pracę wykonywać. Dziękuję wam za to – mówił Jerzy Czyżewski.
Każdy, kto odwiedził w niedzielę Łomazy, mógł spróbować lokalnych przysmaków z kolorowych stoisk przygotowanych przez poszczególne sołectwa.
– Przygotowaliśmy dziś wiele smakołyków, począwszy od małosolnych ogórków, pierogów, skrzydełek, boczku rolowanego, chlebów z ziarnami, przez tradycyjne wędliny, w tym z dzika, po słodkości, takie jak: babeczki, zawijańce z jabłkami, pączki z różą i rolada z makiem – mówiła prezes Łomaskiego Stowarzyszenia Rozwoju, Marcin Głowacki. Stowarzyszenie przygotowało stoisko razem z sołectwem Łomazy I i Łomazy II oraz KGW Łomazy.
KGW w Łomazach przygotowało wyjątkowy kulinarny konkurs. Każde kgw miało za zadanie przygotować gołąbki. Wygrało KGW w Koszołach. Drugie miejsce zajęło KGW Huszcza.
W parku można też było podziwiać piękne, tradycyjne wieńce dożynkowe, które przygotowały sołectwa: Kozły, Burwin, Studzianka, Lubenka, Łomazy, Korczówka, Krasówka. Dubów i Huszcza.
Blok koncertowy zaczęła Orkiestra Dęta OSP Łomazy, Na scenie wystąpiły też dzieci i lokalne zespoły ludowe, takie jak: "Zielona Kalina, "Poranna Rosa", "Luteńka", "Studzianczanie", "Śpiewam Bo Lubię", "Pohulanka" oraz "Raz na ludowo". Zebrani mieli też okazję posłuchać Moniki Głowackiej, Magdaleny Bahonko i Małgorzaty Derlukiewicz.
Organizatorami dożynek byli: wójt gminy Łomazy, Gminny Ośrodek Kultury w Łomazach z dyrektorem Ryszardem Bieleckim na czele oraz KGW Łomazy z przewodniczącą Eweliną Wołosowicz.
Napisz komentarz
Komentarze