Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 24 listopada 2024 13:18
Reklama dotacje rpo
Reklama

Wisznice. Dzielili chlebem i dziękowali za plony [WYNIKI KONKURSÓW DOŻYNKOWYCH, ZDJĘCIA]

Miniona niedziela upłynęła pod znakiem wielkiego święta rolników z powiatu bialskiego. Gospodarze dziękowali za tegoroczne plony. To był również czas odpoczynku i wspólnej zabawy. Dożynki powiatowe w Wisznicach przeszły do historii.
Wisznice. Dzielili chlebem i dziękowali za plony [WYNIKI KONKURSÓW DOŻYNKOWYCH, ZDJĘCIA]
Rolników i gości przywitali gospodarze dożynek, starosta bialski Mariusz Filipiuk i wójt gminy Wisznice, Piotr Dragan

Autor: Justyna Lesiuk-Klujewska

Mieszkańcy gminy gościnnie przyjęli wszystkich, którzy pojawili się 1 września na stadionie sportowym w Wisznicach. Przygotowali piękne dekoracje, nawiązujące do klimatu polskiej wsi. Organizatorami dożynek było Starostwo Powiatowe w Białej Podlaskiej i gmina Wisznice.

Powinniśmy promować polską żywność
 

Wspólne świętowanie rozpoczęło się mszą św. w kościele parafialnym oraz przemarszem korowodu dożynkowego i prezentacją wieńców dożynkowych. 

Tegoroczne wieńce dożynkowe zachwycały kunsztem wykonania i nawiązywały do ludowej tradycji. Fot. Justyna Lesiuk-Klujewska

Głównym punktem wydarzenia było przekazanie staroście powiatowemu Mariuszowi Filipiukowi i wójtowi gminy Wisznice Piotrowi Draganowi dożynkowego chleba. Starostami dożynkowymi w tym roku byli Sylwia Głuszczyk z Polubicz i Jacek Zając z Horodyszcza. Następnie wypiekiem podzielono wszystkich rolników, ich rodziny i gości. 

– Drodzy rolnicy, przynieśliście dziś ze sobą owoce waszej codziennej pracy. Dożynki są okazją do wyrażenia naszej wdzięczności i szacunku dla rolników i wszystkim, którzy te plony wytwarzają. Kromka chleba, którą podnosimy do ust, powstaje dzięki zbiorowemu wysiłkowi rolników, młynarzy, piekarzy, transportowców, sprzedawców. To symbol solidarności człowieka z człowiekiem – podkreślił starosta bialski, Mariusz Filipiuk. 

Zaznaczył jednocześnie, że owoce pracy rolnika powinny być powodem do dumy, a wysiłki rolników powinny zasługiwać na wsparcie.

 – Zdajemy sobie sprawę, jak trudną profesją stało się dziś rolnictwo. W dzisiejszych realiach niezwykle trudno jest o stabilizację finansową. Dlatego powinniśmy promować naszą żywność i budować jej markę. Nasi rolnicy bez kompleksów mogą równać się z całą Europą. Wierzę, że wkrótce to wy, drodzy rolnicy, będziecie wyznaczać trendy rolnicze, zachowując przywiązanie do polskiej ziemi i ojczystej tradycji – zwrócił się do rolników.

Z kolei wójt gminy Wisznice, Piotr Dragan podkreślił, że szczęścia możemy doświadczyć jedynie dzięki poczciwej pracy. 

– Dożynki to stary obrzęd związany z pracą na roli, ale również ukoronowanie żniwnego trudu. To czas, kiedy możemy wspólnie podziękować za plony, za ciężką pracę i wspólnotę, która te dary ziemi dzieli. Gmina Wisznice to zarówno bardzo aktywni rolnicy, jak i aktywni mieszkańcy. Wyrażam wdzięczność za ciężką pracę rolników, ich wytrwałość i poświęcenie – mówił Piotr Dragan.

Było kolorowo i muzycznie 
 
Mieszkańcy powiatu z chęcią degustowali regionalne potrawy i słuchali zespołów ludowych. Fot. Klaudia Matejek

Dożynki to czas radości i świętowania na ludowo. Dlatego na scenie wystąpiły zespoły z powiatu bialskiego. W trakcie wydarzenia ogłoszono też wyników konkursów: “Piękne, bo Bialskie”, na najpiękniejszy wieniec dożynkowy, najlepsze stoisko promocyjne miasta i gminy i “Nasz chleb najlepszy”.

Wieczorny blok koncertowy otworzył Lider. Zaraz po nim publiczność rozgrzał zespół Kombii, a po nim na scenę wszedł Kordian. Przed zgromadzonymi na stadionie zaśpiewała też utalentowana mieszkanka gminy Wisznice, Kinga Linkiewicz. Nie zabrakło stoisk gminnych i degustacji potraw regionalnych, które zostały przygotowane przez liczne koła gospodyń wiejskich, sołectwa itp. z powiatu bialskiego. Dzieciom zapewniono liczne zabawy i wesołe miasteczko. Zabawa trwała do białego rana.

 

Konkurs: "Nasz chleb najlepszy":

I miejsce – Galeria Smaków w Terespolu,

II miejsce – Justyna Żołek z Rozwadówki,

III miejsce – Krystyna Jagodzińska z Janowa Podlaskiego.

Wyróżnienia: KGW Rossosz, KGW Kodeń, Krystyna Jagodzińska z Janowa Podlaskiego.

Konkurs na wieniec dożynkowy:

I miejsce – KGW w Wiechowicach, gmina Konstantynów,

II miejsce – sołectwo Dębów, gmina Sosnówka,

III miejsce – sołectwo Zaberbecze, gmina Leśna Podlaska.

Wyróżnienia: KGW "Janeczki" w Janowie Podlaskim, KGW w Kijowcu nad Krzną (gmina Zalesie),

KGW "Niezłe ziółka" z Młyńca (gmina Biała Podlaska).

Konkurs "Najpiękniejsze stoisko dożynkowe":

I miejsce – GOK w Białej Podlaskiej,

II miejsce – sołectwo Kwasówka, gmina Drelów,

III miejsce – Klub Twórców Rękodzieła Artystycznego działający przy GOK-u w Janowie Podlaskim.

Wyróżnienia: KGW Żabczanki (gmina Międzyrzec Podlaski), KGW Łuniewianki (gmina Międzyrzec Podlaski), KGW w Wygodzie (gmina Wisznice), KGW w Wólce Dobryńskiej (gmina Zalesie).

Zasłużony dla Rolnictwa. Oto wyróżnieni rolnicy:

Agnieszka Borodijuk, gmina Biała Podlaska

Ryszard Łukijaniuk, gmina Janów Podlaski

Daniel Rycerz, gmina Kodeń

Jacek Chwedoruk, gmina Konstantynów

Tadeusz Stankiewicz, gmina Łomazy

Kamil Kożuchowski, gmina Piszczac

Elżbieta Mielniczuk, gmina Rokitno

Józef Dąbrowski, gmina Rossosz

Joanna Zieniewicz, gmina Sławatycze

Mirosław Dawidiuk, Sosnówka

Marcin Laskowski, gmina Tuczna

Jadwiga Prokopiuk, miasto Terespol

Jacek Jan Niczyporuk, gmina Wisznice

Janusz Kiryczuk, gmina Wisznice

Andrzej Deleżuk, gmina Zalesie

 

Krajowa Rada Izb Rolniczych przyznała Brązową Odznakę „Zasłużony dla Samorządu Rolniczego" Henrykowi Makarewiczowi.

Zasłużony Dla Powiatu Bialskiego:

Na podstawie Uchwały nr 21/122/2004 Rady Powiatu w Białej Podlaskiej z dnia 28 maja 2004 r. decyzją Zarządu Powiatu w Białej Podlaskiej został również przyznany medal Zasłużony dla powiatu bialskiego Wiesławowi Kozaczukowi, gmina Drelów.


„Piękne, bo Bialskie"

Kategoria I - Gospodarz roku

I Miejsce - Elżbieta Mielniczuk, zam. Derło, gm. Rokitno

II Miejsce - Marcin Bańkowski, zam. Wisznice Kolonia, gm. Wisznice

III Miejsce - Zbigniew Sylwester Kowalski, zam. Manie, gm. Międzyrzec Podlaski

Kategoria II – Najpiękniejszy ogród

I Miejsce - Beata Wołosiuk, zam. Dubica Górna, gm. Wisznice

II Miejsce - Halina Korzeniewska, zam. Krzywowólka, gm. Sławatycze

II Miejsce - Barbara Furmaniuk, zam. Mokre, gm. Rossosz

Powiązane galerie zdjęć:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Dajcie SpokójTreść komentarza: Taaa specjalny zespół od naganiania spragnionych wolności ludzi do głosowania na prezydenta konkretnej partii "bo inaczej nie zorganizujemy czytania ustawy, bo nam się wydaje że obecny prezydent odrzuci" Śmiech na sali.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 18:02Źródło komentarza: Bliżej legalizacji marihuany w Polsce? Zajmą się tym Petru i JachiraAutor komentarza: c ytTreść komentarza: A krowy? Szczepić krowy, są większe od psa i kota. To o wiele więcej obywatela, na statystyczny przypadek zakaźny. Przyznajcie się, nie zrzucaliście kostek, na Stado?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 16:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: ccytTreść komentarza: Za 30mln, to da się rzekę kupić ... do jakiegoś morza, niekoniecznie Bałtyku, bo tam, to już wiecieData dodania komentarza: 21.11.2024, 16:54Źródło komentarza: Radni miejscy zdecydują czy przyjmą gminne ściekiAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: niech najpierw szczepią psy i koty będąnce w niewoli w miescie,Dodatkowo właściciele nie sprzątają po swoich niewolnikach,Postawić strażnika miejskiego i niech wali mandaty,od tego jest.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 10:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: a to dlatego,bo trzeba używać i rozumu a im zabrakloData dodania komentarza: 21.11.2024, 10:48Źródło komentarza: Kierowała po alkoholu. Uderzyła w busa
Reklama
Reklama