Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 września 2024 22:24
Reklama
Reklama Akademia Bialska

Absolwenci komarowskiego LO znów w murach szkoły

Około 360 absolwentów, nauczycieli i pracowników Liceum Ogólnokształcącego im. Ziemi Podlaskiej w Komarówce Podlaskiej przyjechało po raz kolejny do Komarówki, aby spotkać się z kolegami ze szkolnych lat. Wzruszeniu i wspomnieniom nie było końca. Tym bardziej, że placówka świętowała 80-lecie istnienia.
Absolwenci komarowskiego LO znów w murach szkoły
Komarowskie gimnazjum było pierwszą średnią szkołą otwartą w Polsce po drugiej wojnie światowej

Autor: Justyna Lesiuk-Klujewska

Uczestnicy zjazdu rozpoczęli spotkanie mszą świętą w intencji żyjących i zmarłych absolwentów, nauczycieli i pracowników LO, która została odprawiona w Kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Komarówce Podlaskiej. Następnie zebrani z pocztem sztandarowym na czele przeszli do budynku hali sportowej przy Szkole Podstawowej w Komarówce Podlaskiej, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości.

Burzliwe dzieje
Dyrektor liceum, Andrzej Nazarko przywitał gości i przedstawił historię szkoły Fot. Justyna Lesiuk-Klujewska

 

– Nasza szkoła została utworzona w 1944 roku z inicjatywy nauczycieli, którzy w czasie okupacji hitlerowskiej prowadzili w Komarówce i okolicznych wioskach kursy tajnego nauczania, miejscowej inteligencji i działaczy społecznych, często rolników, którzy odczuwali potrzebę utworzenia szkoły. A potrzeba była ogromna, bo wiele wiejskich dzieci chciało się kształcić, a nie miało możliwości, aby wyjechać do miasta – opowiada dyrektor liceum, Andrzej Nazarko. – Te 80 lat w telegraficznym skrócie to momenty wzlotów i upadków. 27 sierpnia 1944 r. powstała Spółdzielnia Oświatowa, której celem było zaspokajanie oświatowych i kulturalnych potrzeb środowiska poprzez organizowanie i prowadzenie szkół, bibliotek i przedsięwzięć oświatowo-artystycznych. Jeszcze przed założeniem spółdzielni, 15 sierpnia Zarząd Kasy Stefczyka ofiarował na potrzeby organizującej się szkoły budynek, który mieszkańcy Komarówki samorzutnie wyposażyli w niezbędny sprzęt – ławki i tablice. 1 września 1944 roku pod patronatem Spółdzielni Oświatowej rozpoczęło działalność sześć instytucji oświatowych. Były to Gimnazjum Ogólnokształcące, Gimnazjum dla Dorosłych, Kurs Nauczycielski, Uniwersytet Ludowy, Kurs Samorządowy, Kurs Wieczorowy. Łącznie w roku szkolnym 1944/45 nauką podjęło 330 osób. Poza tym zorganizowano bibliotekę, chór i zespół teatralny. Warto zaznaczyć, że komarowskie gimnazjum było pierwszą średnią szkołą otwartą w Polsce po drugiej wojnie światowej. Na przełomie lat 60. i 70. szkoła mogła poszczycić wysokim procentem absolwentów, którzy pomyślnie zdawali egzaminy na wyższe uczelnie. Był to procent wysoki w skali całego kraju – wyjaśnia dyrektor.

Zjazdy absolwentów
 
W uroczystości udział wziął poczet sztandarowy komarowskiego liceum. Fot. Justyna Lesiuk-Klujewska

O tym, jak ważną rolę odegrała szkoła w życiu jej absolwentów, świadczą organizowane co 5 lat, od 1979 roku zjazdy absolwentów, gromadząc dorosłych ludzi, którzy z radością i wzruszeniem wracają w progi swojej placówki. – Mury szkoły opuściłem 1992 r. Zdałem maturę i poszedłem na studia. Także też jestem absolwentem tej szkoły. Ten zjazd jest wyjątkowy, bo zgromadził największą liczbę absolwentów, od roczników najstarszych, po młodsze. To pokazuje, jak wielkie znaczenie w życiu nas wszystkich miała nasza szkoła, liceum wiejskie, położone w małej miejscowości, które dawało nam szansę wyjścia w świat – mówi wójt gminy Komarówka Podlaska, Ireneusz Demianiuk.

W trakcie uroczystości nastąpiło odsłonięcie rocznicowego pomnika przed budynkiem LO. Później zebrani bawili się na balu. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Reklama
Reklama