Wykład inauguracyjny „Międzypokoleniowa odporność przedsiębiorczości rodzinnej w mieszanej rzeczywistości” wygłosił prof. dr hab. Jan Klimek z Instytutu Przedsiębiorstwa, Zakładu Przedsiębiorstwa Rodzinnego Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.
Ponadto zgodnie z postanowieniem prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej o nadaniu odznaczeń na wniosek ministra nauki, za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej podczas uroczystości zostali odznaczeni medalami za długoletnią służbę, pracownicy uczelni. W trakcie uroczystości odbyła się immatrykulacja studentów pierwszego roku oraz wręczony został tytuł najlepszego Belfra Akademii Bialskiej Sebastianowi Sawczukowi.
Nie poddają się
Nowy rok 2024/2025 - jubileuszowy, uczelnia rozpoczyna w dobrej kondycji. - Akademię Bialską wybrało 800 studentów, którzy rozpoczną naukę na 28 kierunkach. Cieszymy się z tego bardzo. Są wśród nich studenci z zagranicy, najwięcej jest ich z Białorusi i Ukrainy, jest też pokaźna liczba studentów z regionu. Uważamy, że to nowa perspektywa, która daje nam szansę na to, żeby uczelnia funkcjonowała i to dobrze funkcjonowała - mówił rektor prof. dr hab. Jerzy Nitychoruk.
Dodał, że uczelnia stara się o dobre kształcenie studentów. - W tym roku zabiegaliśmy o uruchomienie dwóch nowych kierunków - psychologii i filologii angielskiej drugiego stopnia. Niestety, nie znalazło to uznania w Polskiej Komisji Akredytacyjnej, ale my nigdy się nie poddajemy. Chcemy na nowo złożyć wnioski, będziemy pukali do drzwi, poddawali się ocenie i starali się te oba kierunki otrzymać - zaznaczył rektor.
Podkreślił, że psychologia jest szczególnie pożądanym kierunkiem, wstępnie zapisało się na niego 90 studentów.
- Widać, że w mieście i regionie jest znaczne zapotrzebowanie na psychologów. Jesteśmy dla osób, które są zdolne i chcą się kształcić, zdobywać wiedzę, ale nie mają do tego warunków. Jesteśmy dla zdolnych, ale niekoniecznie majętnych. To jest nasza rola - wskazał prof. dr hab. Jerzy Nitychoruk.
Przyznał, że ma nadzieję, że wymienione kierunki zostaną uruchomione w przyszłym roku akademickim.
- Obecnie największą popularnością cieszy się pielęgniarstwo i informatyka. Pielęgniarstwo jest kierunkiem wymagającym, ale też bardzo potrzebnym. W bialskim szpitalu brakuje pielęgniarek, położnych. Szpital czeka na absolwentów tego kierunku, szczególnie z Akademii Bialskiej, ponieważ przekonano się, że nasi absolwenci to bardzo wartościowi pracownicy - przekazał.
Będą świętować na gali Niedźwiedzie Biznesu
Rektor wyjaśnił też, że uczelnia pozyskała dotację wysokości 10,5 mln zł na akademik, który będzie budowany na kampusie. - Wiemy, już w którym miejscu powstanie i jak będzie wyglądał - tłumaczył. Dodał, że uczelnia ma tanie i nowoczesne akademiki, więc jest do nich długa lista oczekujących na przyjęcie. - Będziemy też rozbudowywać infrastrukturę edukacyjną, żeby jeszcze lepiej kształcić - mówił rektor. Wskazał też, że obchody jubileuszu 25-lecia uczelni będą trwały cały rok.
- Najbliższa uroczystość, która będzie powiązana z obchodami to gala Niedźwiedzie Biznesu. Wspólnie ze Słowem Podlasia będziemy organizowali tę uroczystość. Najbardziej uroczyste obchody będą we wrześniu 2025 r., kiedy do Akademii Bialskiej przyjadą rektorzy uczelni zawodowych z całej Polski. Mamy nadzieję gościć ok. 50 profesorów w togach - poinformował rektor. Obecnie na Akademii Bialskiej studiuje ok. 2 tys. studentów.
Premier dr Jarosław Gowin wskazał, że tytułu Profesora Honorowego przyznany przez Akademię Bialską, w jego opinii jest wyjątkowy.
- Bez żadnej przesady, to największy zaszczyt, jaki spotkał mnie w życiu. Cieszę się, że mogę dołączyć do społeczności tak znakomitej uczelni jaką jest Akademia Bialska im. Jana Pawła II. Jako minister starałem się kłaść nacisk na rozwój uczelni zawodowych. Akademia Bialska łączy osiągnięcia naukowe z praktycznym podejściem do kształcenia. Dlatego cieszy się tak dużym zaufaniem studentów - zauważył dr Jarosław Gowin.
Wyjaśnił, że uczelnię odwiedzał kilkakrotnie i uczestniczył w różnorodnych konferencjach. Miał też przyjemność, jako minister współpracować z rektorem prof. dr hab. Jerzym Nitychorukiem. - Nie ukrywam, że przyznanie tytułu jest dla mnie dużym zaskoczeniem - miłą niespodzianką - zaznaczył.
Weronika studiuje na II roku fizjoterapię, przyznaje, że nie chciała wyjeżdżać daleko od domu rodzinnego, więc wybrała Akademię Bialską. - Pochodzę z okolic Białej Podlaskiej, więc mam blisko na uczelnię. Wykładowcy mają bardzo dobre podejście do studentów, uczelnia jest świetnie wyposażona np. w stół do anatomii i ma bardzo dobrą infrastrukturę. Uczelnia pomaga dostać się na praktyki, ja je odbywałam w bialskim szpitalu. Po studiach chciałabym pracować w szpitalu, a później założyć swoją działalność. Na studiach jest bardzo dużo nauki, ale sobie dobrze radzę - przekazała studentka Akademii Bialskiej.
Napisz komentarz
Komentarze