Właścielka Centrum Stomatologii Estetycznej Dentactiv w Białej Podlaskiej, dr Katarzyna Świerczewska-Pietras podkreśla, że sytuacje bólowe zdarzają się, ale często nie rodzą się z dnia na dzień, tylko wynikają z wieloletnich zaniedbań jamy ustnej. Gdyby znaczna część pacjentów chodziła na regularne wizyty kontrolne, bólowi można byłoby zapobiec w większości przypadków - zaznacza dr Katarzyna Świerczewska-Pietras.
Dlaczego profilaktyka jamy ustnej jest tak ważna dla zdrowia i urody?
Katarzyna Świerczewska-Pietras: Zdrowie jamy ustnej wpływa na cały organizm i może prowadzić do poważnych schorzeń i chorób, dlatego jest tak ważne. Regularna wizyta stomatologiczna powinna być wpisana w kalendarz każdego z nas. Dzięki temu jesteśmy w stanie wykryć niewielkie ubytki, stany zapalne dziąseł, czy zmiany okołowierzchołkowe, robiąc pełną diagnostykę RTG. Nieleczone latami ubytki mogą powodować sytuacje bólowe a to z koleji nie tylko rodzi często konieczność leczenia kanałowego ale także większy wydatek związany z leczenim. Szacuje się, że w Polsce aż 95 proc. pacjentów ma zęby objęte próchnicą, dlatego tak ważna jest profilaktyka i coroczne wizyty higienizacyjne, podczas których kontrolujemy jamę ustną i oczyszczamy zęby z kamienia i osadu, zapobiegając zapaleniu przyzębia (parodontozie).
Jaka jest świadomość pacjentów nt. profilaktyki?
lek. dent. Grzegorz Pietras: Coraz większa, ale w dalszym ciągu pacjenci uważają, że „po co im wizyta higienizacyjną?" albo „jakaś wizyta na oczyszczanie?", a to jest w naszym przypadku jedna z ważniejszych wizyt, od niej zaczynamy kontrolę pacjenta oraz leczenie. To tak, jakby fryzjer nas ostrzygł bez umycia włosów. Profesjonalne oczyszczanie pozwala na pełną diagnostykę jamy ustnej, gdzie np. mamy przykryte kamieniem szyjki zębowe, które powinny być wyleczone. W dalszym ciągu potrzebna jest nam edukacja związana z jamą ustna pacjenta. Według raportu „Jak Polacy właściwie dbają o zęby? Edycja I 2024", autorstwa UCE RESEARCH i IMPLANT MEDICAL niespełna 3 proc. pacjentów myje zęby więcej niż trzy razy dziennie, 55 proc. zadeklarowało, że myje zęby z użyciem pasty dwa razy dziennie. Wyniki te zadowalają, niemniej bardzo ważna jest też w tym zakresie edukacja dotyczącą prawidłowego mycia zębów. Należy też podkreślić, że nawyki związane z dbaniem o jamę ustną powinny być w nas zakorzenione od najmłodszych lat, natomiast w Polsce problem próchnicy dotyka ponad 90% dzieci i młodzieży. Mamy pacjentów, którzy przywiązują bardzo dużą wagę do zdrowia jamy ustnej i mają praktycznie tylko wizyty kontrolne raz w roku ale mamy też pacjentów, którzy w wieku 20 lat mają wszystkie zęby do usunięcia, są to skrajne przypadki ale się zdarzają. Obserwujemy też, że po 30 roku życia większość pacjentów ma braki zębowe, które prowadzą do nierównomiernego rozkładania sił żucia, a to z koleji rodzi kolejne problemy związane ze stawem skroniowo-żuchwowym i wlewa na stan jamy ustnej.
Ile razy w roku pacjent powinien zgłosić się na wizytę kontrolną i na wizytę higienizacyjną?
Aneta Kaczoruk, higienistka stomatologiczna: To jest bardzo indywidualna kwestia uzależniona od higieny domowej pacjenta. Jeżeli mamy pacjenta z zadowalająca higieną, który regularnie używa nitki i szczoteczki do zębów, możemy owić o wizycie raz do roku. Natomiast jeśli mówimy o pacjencie, który nie stosuje się do zaleceń prawidłowej higieny jamy ustnej, to u takiego pacjentka profesjonalna higienizacja jest zalecana co 2-3 miesiące.
Jak wygląda taka wizyta?
Edyta Sidor, higiniestka: W naszym gabinecie stosujemy protokół polegający na następujących etapach: diagnoza, czyli oceniamy stan jamy ustnej pacjenta, kolejno wykonujemy wskaźnik ukazujący niedoskonałości codziennej higieny domowej a jego efekty pokazujemy i omawiamy z pacjentem. Kolejno przystępujemy do zabiegu airflow czyli piaskowania, pozwalającego usunąć biofilm. Kolejny etap to usuwanie kamienia nazębnego, zarówno nad- jak i poddziąsłowo. Przepłukujemy kieszonki dziąsłowe odpowiednimi preparatami eliminującymi niekorzystne dla naszego zdrowia bakterie. Ostatnim etapem ostatniego zabiegu jest polishing. Dbając o zdrowie pacjenta, wyznaczamy termin wizyty kontrolnej, zazwyczaj po dwóch tygodniach celem sprawdzenia, czy stan zapalny uległ zmniejszeniu, lub został wyeliminowany oraz kontrolując higienę domową. Każda wizyta kończy się instruktażem higieny domowej wraz z indywidualnym doborem produktów.
Czym grozi zaniedbanie w kwestii wizyt higienizacyjnych?
Edyta Sidor: Protokół wykorzystywany w Dentactiv pozwala cieszyć się zdrowymi zębami niezależnie od wieku ale przede wszystkim pozwala zapobiegać rozwojowi próchnicy, chorobom dziąseł i przede wszystkim zapaleniom przyzębia (parodontozie).
Dlaczego pacjenci zgłaszają się do stomatologa dopiero, gdy boli ich ząb?
Katarzyna Świerczewska-Pietras: W Polsce niestety jest jeszcze takie przekonanie i nie dotyczy ono tylko branży stomatologicznej, że do lekarza udajemy się, jak coś boli. Niestety może okazać się w takich sytuacjach, że na wyleczenie jest już za późno, czyli np. trzeba usunąć ząb. Dlatego tak bardzo wyczulamy pacjentów, aby regularnie kontrolowali jamę ustną, dzięki czemu jesteśmy w stanie wykryć małe problemy, zanim przekształcą się w bardzo duże.
Czy zabieg higienizacji jest drogi?
Edyta Sidor: Biorąc pod uwagę, ile jesteśmy w stanie wydać rocznie np. na przeglądy naszych aut, zabiegi upiększające czy np. papierosy, to nie. Profesjonalne zabiegi higienizacyjne z użyciem lup powiększających lub mikroskopu zabiegowego zaczynają się od 400 zł i zależą często od sytuacji jamy ustnej pacjenta. Mam takie motto „Nawet najdroższa profilaktyka jest tańsza od najtańszego leczenia".
Czy taki zabieg boli?
Aneta Kaczoruk: Jeżeli pacjent ma bardzo duży kamień poddziąsłowy to tak, taki zabieg może być niekomfortowy, jednakże jest bardzo ważny dla zdrowia całego organizmu. W naszym gabinecie mamy możliwość znieczulenia pacjenta do zabiegu. Nasze higienistki tak dbają o komfort pacjenta podczas zabiegu, że wielu pacjentów wychodzi pozytywnie zaskoczonych. Zdarza się, że pacjenci po takich wizytach mówią, że poczuli się, jak w SPA, czyli można powiedzieć, że higienizacja jest czymś zdrowym dla ciała i ducha.
Napisz komentarz
Komentarze