Według ostatnich danych Polacy kupują 300 000 000 zniczy rocznie, które szybko lądują na śmietnikach. Zniczodzielnie ograniczają ten problem i wspierają dbanie o środowisko. Zniczomaty natomiast pozwalają zakupić wkłady do zniczy na miejscu. Wszystko to dostępne jest już naprzeciwko głównego wejścia na cmentarzu rzymskokatolickim, zlokalizowanym w centrum Białej Podlaskiej pomiędzy ulicami: Nową, Janowską i Aleją Jana Pawła II.
Zniczodzielnia
Zniczodzielnia jest to regał, na którym można zostawić używane osłony zniczy. Powinny być one czyste, nieuszkodzone i pozbawione zużytych wkładów. Za jego powstanie odpowiada bialskie Centrum Wolontariatu Caritas Diecezji Siedleckiej i Bialska Spółdzielnia Socjalna Caritas. Zniczodzielnię w czystości utrzymywać będą wolontariusze.
– Regał został ustawiony w celu ograniczenia ilości śmieci na cmentarzu. Zamiast wyrzucać znicze, które nadają się jeszcze do użytku, korzystajmy z nich wielokrotnie, a jeżeli mamy ich nadmiar, to podzielmy się z innymi – mówi Małgorzata Strzelec, koordynator Centrum Wolontariatu Caritas Diecezji Siedleckiej w Białej Podlaskiej.
Zniczomat
Zniczomat z kolei to automat, w którym można kupić wkłady wytwarzane przez Bialską Spółdzielnię Socjalną Caritas, do wykorzystania w zniczach m.in. pozostawionych na półkach zniczodzielni.
Więcej informacji: Zniczodzielnia - Małgorzata Strzelec, koordynator Centrum Wolontariatu Caritas Diecezji Siedleckiej w Białej Podlaskiej, tel. 780-061-313, Zniczomat – Andrzej Hojna, prezes Bialskiej Spółdzielni Socjalnej Caritas, tel. 506-287-536.
Przeczytaj też:
Napisz komentarz
Komentarze