Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 11:14
Reklama
Reklama Baner reklamowy - warsztat samochodowy - pogotowie

Ks. Paweł Zazuniak: Powinniśmy spłacić dług względem niepełnosprawnych

– Jesteście dla nas bardzo ważni – te słowa skierował dyrektor Caritas Diecezji Siedleckiej, ks. Paweł Zazuniak do osób niepełnosprawnych, które wzięły udział w XI Festiwalu Filmowego Twórczości Osób Niepełnosprawnych. Słowo Podlasia objęło wydarzenie patronatem medialnym.
Ks. Paweł Zazuniak: Powinniśmy spłacić dług względem niepełnosprawnych
Festiwal Filmowy Twórczości Osób Niepełnosprawnych na trwałe wpisał się w bialski kalendarz. W tym roku przyświecało mu hasło "NiepełnoSPRAWNI i godność"

Autor: Justyna Lesiuk-Klujewska

Festiwal Filmowy Twórczości Osób Niepełnosprawnych na trwałe wpisał się w bialski kalendarz. W tym roku przyświecało mu hasło "NiepełnoSPRAWNI i godność”. Wydarzenie odbyło się w kinie Merkury w Białej Podlaskiej i zostało zorganizowane przez Caritas Diecezji Siedleckiej/Warsztat Terapii Zajęciowej w Białej Podlaskiej.  

Dostrzeżmy w drugim człowieku godność

Festiwal skierowany jest do podopiecznych placówek prowadzących terapię i rehabilitację osób z niepełnosprawnościami. W tym roku trzeba było nagrać krótki film metrażowy o tematyce „niepełnosprawni a godność”. – Człowiek, który potrafi dostrzegać godność w drugim człowieku, znajduje drogę do odnajdowania także w samym sobie piękna i dobra – mówił do zebranych w kinowej sali prezydent Białej Podlaskiej, Michał Litwiniuk.

Festiwal odbył się 16 października. 

– Podczas gali zostały zaprezentowane filmy nadesłane przez placówki, a następnie ocenione i nagrodzone przez jury - mówi Jakub Semeniuk, kierownik Warsztatów Terapii Zajęciowej Caritas Diecezji Siedleckiej w Białej Podlaskiej.

Gości przywitał Jakub Semeniuk, kierownik Warsztatów Terapii Zajęciowej Caritas Diecezji Siedleckiej w Białej Podlaskiej. Fot. Justyna Lesiuk-Klujewska

W tym roku na festiwal zgłoszonych zostało 14 filmów z placówek w Białej Podlaskiej i okolic, Siedlec i okolic, Parczewa, Zamościa i Krakowa. Wcześniej, zanim filmowcy-amatorzy rozpoczęli kręcenie swoich filmów, mieli okazję uczestniczyć w warsztatach. W tym roku poprowadziła je aktorka Barbara Kurdej-Szatan. – Warsztaty odbywały się w Białej Podlaskiej. Delegacje z 14 placówek uczyły się, jak zachować przed kamerą i innych filmowych sztuczek – mówi Jakub Semeniuk.

Wyjątkowe filmy o godności 

W kinie Merkury zostały wyświetlone filmy o długości do 8 min. według indywidualnej interpretacji twórców. 

– Na festiwal przyjechaliśmy kolejny raz. Nagrywanie filmu było dla nas ciekawym wyzwaniem. Najpierw zastanowiliśmy się, czym jest dla nas godność i jak ją interpretujemy. Potem opowiadaliśmy o tym przed kamerą. W ten sposób powstał montaż wypowiedzi nawiązujących do życia codziennego naszego domu pomocy społecznej – opowiada Agnieszka Winiarska z Domu Pomocy Społecznej w Kostomłotach.

O tym, że mimo niepełnosprawności można być twórczym, opowiada członek Terapii Zajęciowej w Białej Podlaskiej, Artur Grzegorzewski.

Artur Grzegorzewski. Fot. Justyna Lesiuk-Klujewska

 – Nasz film ma proste, ale głębokie przesłanie. Chodzi o to, żeby każdy człowiek szanował drugiego człowieka. Film powstał pod bialską siedzibą Caritasu. Mieliśmy sprzęt, kamerkę i nagrywaliśmy sceny, robiliśmy też zdjęcia – opowiada Artur Grzegorzewski, który dodaje, że bohaterowie filmu godność pokazywali za pomocą gestów, min. – To była dla mnie dobra przygoda i zabawa. Tak samo jak warsztaty, które prowadziła Basia Kurdej-Szatan. Pani Basia jest utalentowana, gra i śpiewa, podobnie jak ja. Aktorka powiedziała, że mamy występować przed kamerą na luzie, mamy być sobą – wyjaśnia mężczyzna. Zaznacza, że codzienny udział w warsztatach zajęciowych bialskiego Caritasu jest dla niego bardzo ważny.

 – Czuję się tu jak w domu, mam przyjaciół, nawet znalazłem miłość. Dużo się nauczyłem robić, np. wypalać z gliny, obrazy z diamencików i wiele innych rzeczy. Poza tym koncertujemy, występujemy. To nadaje sens mej codzienności – podsumowuje Artur Grzegorzewski.

Ksiądz Paweł Zazuniak, dyrektor Caritas Diecezji Siedleckiej twierdzi, że warto się integrować. 

– W tym roku hasłem jest „godność” i Festiwal Filmowy Twórczości Osób Niepełnosprawnych to w pewnym stopniu próba odzyskania tej godności. W ten sposób świat osób, które zmagają się z niepełnosprawnościami i chorobami, wchodzi w tzw. świat normalny, co sprawia, że życie razem jest łatwiejsze i można osobom niepełnosprawnym okazać większy szacunek. A one tego potrzebują. My, zdrowi, powinniśmy spłacić względem niepełnosprawnego dług. Powinniśmy z natury pomagać – mówi ks. Paweł Zazuniak.
 

 

 

 

 

 

Podkreśla też, że niepełnosprawni, oprócz barier materialnych, np. architektonicznych, spotykają często bariery ludzkie. – Często zdarza się, że ktoś nie wie, jak zwrócić się do osoby, która ma jakąś formę niepełnosprawności. Nie zna jej świata. Dlatego Festiwal Filmowy Twórczości Osób Niepełnosprawnych pokazuje, jak piękny jest świat niepełnosprawnych – mówi.

Zwycięscy festiwalu otrzymali statuetki, dyplomy i nagrody. Dodatkowo przyznano też nagrodę publiczności.

Wydarzenie patronatem objął biskup siedlecki Kazimierz Gurda, prezydent miasta Biała Podlaska oraz starosta bialski.
 

Wyniki XI Festiwalu Filmowego Twórczości Osób Niepełnosprawnych:
 

Komisja konkursowa w składzie: Tomasz Rzeczkowski, Kamil Węgliński, Andrzej Wydra, Natalia Jerozalska, Urszula Adamiak, Justyna Bielecka oraz Ireneusz Kowalewicz przyznało następujące miejsca:
 

  • 1. miejsce – Caritas Diecezji Siedleckiej Warsztat Terapii Zajeciowej w Kisielanach za film pt. "Operacja Godność",
  • 2. miejsce – Caritas Archdiecezji Krakowskiej Środowiskowy Dom Samopomocy w Krakowie za film pt. "Usprawiedliwić coś mam". 
  • 3. miejsce – Środowiskowy Dom Samopmocy w Wisznicach za film pt. "Legenda".
  • nagroda publiczności – Caritas Diecezji Siedleckiej Warsztat Terapii Zajeciowej w Bialej Podlaskiej za film pt. "Godność w sercu sie kryje".

Przeczytaj też:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

czyt. 30.10.2024 18:28
Można, wyświetlić, dziś te krótkie filmy metrazowe. Oczywiście krótkometrazowe . Początek: 11 Festiwalu filmo→wym→. Poprawki można ciąć. Godność, to jest wtedy, kiedy można pochwalić efekt i ma się czystą chusteczkę. Gdzie są te filmy? Po pierwsze, przetrwać. Dziś, niepełnosprawni fizycznie itp. mają zabezpieczone potrzeby. I to stało się problemem. Po pierwsze zdrowsi, okazali się zbędni. Po 3., nie muszą ich zauważać, pomagać, wspierać. O to chodziło? Proszę wspiąć się na schody SR na Brzeskiej w Białej. Dokonacie wiele dobra. I to tak niewielkim poświęceniem. Ja tam, zauważam.

Reklama
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Dajcie SpokójTreść komentarza: Taaa specjalny zespół od naganiania spragnionych wolności ludzi do głosowania na prezydenta konkretnej partii "bo inaczej nie zorganizujemy czytania ustawy, bo nam się wydaje że obecny prezydent odrzuci" Śmiech na sali.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 18:02Źródło komentarza: Bliżej legalizacji marihuany w Polsce? Zajmą się tym Petru i JachiraAutor komentarza: c ytTreść komentarza: A krowy? Szczepić krowy, są większe od psa i kota. To o wiele więcej obywatela, na statystyczny przypadek zakaźny. Przyznajcie się, nie zrzucaliście kostek, na Stado?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 16:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: ccytTreść komentarza: Za 30mln, to da się rzekę kupić ... do jakiegoś morza, niekoniecznie Bałtyku, bo tam, to już wiecieData dodania komentarza: 21.11.2024, 16:54Źródło komentarza: Radni miejscy zdecydują czy przyjmą gminne ściekiAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: niech najpierw szczepią psy i koty będąnce w niewoli w miescie,Dodatkowo właściciele nie sprzątają po swoich niewolnikach,Postawić strażnika miejskiego i niech wali mandaty,od tego jest.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 10:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: a to dlatego,bo trzeba używać i rozumu a im zabrakloData dodania komentarza: 21.11.2024, 10:48Źródło komentarza: Kierowała po alkoholu. Uderzyła w busa
Reklama
Reklama