Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 15 listopada 2024 01:24
Reklama
Reklama

Odznaczeni za pamięć o żydowskich sąsiadach

Jakub Jakubowski i Tadeusz Pietras otrzymali od marszałka województwa lubelskiego odznaczenia w ramach docenienia ich wkładu w upamiętnienie społeczności żydowskiej na terenie Lubelszczyzny.
Odznaczeni za pamięć o żydowskich sąsiadach
Jakub Jakubowski i Tadeusz Pietras otrzymali od marszałka województwa lubelskiego odznaczenia za wkład w upamiętnienie społeczności żydowskiej

Źródło: Jakub JAkubowski - burmistrz Radzynia Podlaskiego (fb)

Przedstawiciele Radzynia Podlaskiego uczestniczyli w konferencji „Światło w ciemności. Ratowanie Żydów w czasie Holokaustu i pamięć po Zagładzie”. Konferencja to część projektu realizowanego przez UMWL, w ramach którego Lubelszczyzna upamiętnia m.in. zagładę ludności żydowskiej w czasie II wojny światowej. 

- Ci, którzy chcieli kultywować swoją religię i zwyczaje, wybierali tolerancyjną od wieków Polskę. Wzmianki o mieszkańcach Lublina narodowości żydowskiej są starsze niż samo miasto. Już w XIX wieku cztery piąte populacji żydowskiej mieszkało w Polsce. Tej historii nie zmienimy i powinniśmy o niej zawsze pamiętać – mówił podczas konferencji marszałek Jarosław Stawiarski.

Ta stała się okazją do wyróżnienia przedstawicieli samorządów województwa, którzy pamięć o Żydach, w swoich społecznościach kultywują. Odznaczeniem „Medal 550-lecia Województwa Lubelskiego” marszałek wyróżnił Tadeusza Pietrasa – prezesa Radzyńskiego Towarzystwa Regionalnego, historyka z wykształcenia i wieloletniego dyrektora I LO w Radzyniu Podlaskim. To z inicjatywy RTR w 2022 roku, 23 czerwca dokładnie w 80. rocznicę wywózek w ramach hitlerowskiej akcji, na uporządkowanym w poprzednich miesiącach  przez wolontariuszy kirkucie odbyły się uroczystości.

Odznaczenie odebrał również burmistrz Radzynia Podlaskiego, Jakub Jakubowski. „Dzięki wieloletniej pracy cmentarz żydowski w Radzyniu Podlaskim należy do najlepiej utrzymanych cmentarzy na Lubelszczyźnie” – stwierdzają władze Lubelszczyzny.  26 września w Radzyniu Podlaskim odsłonięcia tablicy poświęconej Żydom  - ofiarom akcji Reinhardt. Tablica zawisła na ścianie Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Armii Krajowej. W Radzyniu Podlaskim do tego czasu były dwa miejsca upamiętniające mieszkańców miasta pochodzenia żydowskiego. Pierwsze z nich to obelisk na cmentarzu żydowskim. Został odsłonięty 14 sierpnia 1995 r.  Drugi pomnik został odsłonięty 31 października 2012 r. przy ul. Armii Krajowej, w pobliżu miejsca, gdzie przed II wojną światową znajdowała się synagoga. 

– Podczas konferencji przedstawiałem działania w Radzyniu, w temacie zachowania pamięci o naszych dawnych sąsiadach - radzyńskich Żydach – poinformował burmistrz Jakub Jakubowski.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Do kościołaTreść komentarza: 49 lat i po alkoholu ? To takie stare baby piją i po pijanemu jeżdżą ? Staruszka 49 lat powinna nałożyć chustkę i do kościoła pójść , ewentualnie moherowy beret i na pieśni do koła gospodyń wiejskich . Do czego to doszło aby w takim wieku babuszki rozbijały się po pijanemu ???? Rozumiem młode ładne zgrabne laski w wieku 25-35 lat ale stare babki 49 lat to różaniec i do kosciółkaData dodania komentarza: 14.11.2024, 17:28Źródło komentarza: Kierowała po alkoholu. Uderzyła w busaAutor komentarza: c ytTreść komentarza: Redakcja puszcza, jak widać, Osoby klocki. I 6-ściu czytaczy, klikło nawet. A o co kaman?Data dodania komentarza: 14.11.2024, 08:39Źródło komentarza: Wieczornica w Zespole Szkół MuzycznychAutor komentarza: Clark GriswaldTreść komentarza: Może radny Chodziński nada nazwę memu podwórku, np. skwer im. Rajmunda Kaczyńskiego? Czekam 😊Data dodania komentarza: 13.11.2024, 16:52Źródło komentarza: Miasto zarządza ulicą od roku. Nazwy nie nadało, choć dawno ma zgodęAutor komentarza: AlfredTreść komentarza: Linia L to jest porażka. Nie służy mieszkańcom osiedla Francuska. To jest linia nastawiona na dowóz dzieci z os Armi Krajowej do SP 9. Niech redaktor się przyłoży bo obecnie artykuł to czysta propaganda władzy. "Na Narutowicza można się przesiąść". Pewnie.. Jak ktoś ma 30-40min wolnego na przesiadkęData dodania komentarza: 12.11.2024, 21:44Źródło komentarza: Biała Podlaska. MZK planuje nowe linieAutor komentarza: FajbusiewiczuTreść komentarza: no i rzygnij na koniec tych bredni co żes napisał=tak dla jasnośći😁Data dodania komentarza: 12.11.2024, 14:39Źródło komentarza: Wieczornica w Zespole Szkół Muzycznych
Reklama
Reklama