- Uznaliśmy, że w roku tak szczególnym, jakim jest 100-lecie powołania tej historycznej formacji, nadanie imienia Brygady KOP „Polesie” placówce SG w Terespolu, będzie ku temu najlepszym sposobem – informuje kpt. Dariusz Sienicki, rzecznik prasowy Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej.
Uroczystości nadania patrona odbyły się 15 listopada. Uczestniczyli w nich przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych, funkcjonariusze służb mundurowych oraz społeczność lokalna.
Komendant NOSG gen. bryg. SG Jacek Szcząchor przypomniał, że to właśnie funkcjonariusze KOP w 1939 roku jako pierwsi stawiali opór sowieckiej napaści na ziemie polskie. - Stojąc tu wspólnie pod biało-czerwoną flagą, dajemy świadectwo naszego szacunku i pamięci o ofiarności bohaterów walk o wolność. Współczesna Straż Graniczna utożsamia się z żołnierzami Korpusu Ochrony Pogranicza. Pozostawione przez nich bogate dziedzictwo, a przede wszystkim etos strażnika granicznego, wykorzystujemy w codziennej służbie, której celem niezmiennie pozostaje bezpieczeństwo naszej Ojczyzny i jej obywateli – mówił w trakcie uroczystości w Terespolu.
Nadaniu placówce SG w Terespolu im. Brygady KOP „Polesie” towarzyszyło odsłonięcie tablicy. - Uroczystego odsłonięcia tablicy dokonali: wicewojewoda lubelski Wojciech Wołoch, komendant Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej gen. bryg. SG Jacek Szcząchor oraz komendant Placówki Straży Granicznej w Terespolu płk SG Krzysztof Jakimiak – wylicza kpt. Sienicki.
Natomiast wicewojewoda lubelski Wojciech Wołoch w internetowym wpisie przypomina:
- To agresja bolszewickich, sowieckich grup dywersyjnych i destabilizacji granicy legła u podstaw powołania Korpusu Ochrony Pogranicza. Po 100 latach, znów te same zagrożenia zaglądają do naszych granic. Wykorzystanie migracji jako broni w wojnie hybrydowej. Destabilizacja, sianie niepokoju i dzielenie społeczeństwa dokładnie jak 100 lat temu są wykorzystywane. Dzisiaj, Placówka Straży Granicznej w Terespolu, największa, w województwie lubelskim, otrzymuje zaszczytne imię Brygady KOP Polesie. To nie tylko symbol, to też zobowiązanie i wyzwanie – stwierdził wicewojewoda Wołoch, który w latach 2001-2006 pełnił obowiązki komendanta placówki SG w Terespolu.
Uroczystość w placówce SG była okazją do nadania odznaczeń i awansów funkcjonariuszom NOSG. - Wierzę, że dostrzegają i doceniają Państwo wagę tego faktu. Osobiście czuję się wzruszony, że właśnie dziś będę mógł wręczyć te wyróżnienia osobom, które swoim życiem zawodowym przyczyniają się do budowania Straży Granicznej, a przede wszystkim umacniania bezpieczeństwa granicy Rzeczypospolitej Polskiej – mówił komendant NOSG podczas honorowania strażników granicznych.
Odznaczenia i awanse z okazji Święta Niepodległości i Dnia Pracownika SG, w NOSG:
- Medalem Za Zasługi dla Straży Granicznej udekorowano 21 osób
- Odznaką Straży Granicznej uhonorowano 31 funkcjonariuszy
- Odznaką NOSG, wyróżniono 20 funkcjonariuszy i pracowników, w dowód uznania za szczególne zasługi i działalność na rzecz Nadbużańskiego Oddziału SG oraz wzorowe wykonywanie zadań służbowych.
- w korpusie oficerów awansowało 28 funkcjonariuszy
- w korpusie chorążych awansowało 68 funkcjonariuszy
- w korpusie podoficerów kolejny stopień otrzymało 195 funkcjonariuszy
Przeczytaj też:
Napisz komentarz
Komentarze