- 21. Podlaskie Seminarium Gitarowe to bardzo ważne wydarzenie, które już na stałe wpisane jest w kalendarz imprez kulturalny miasta. Gitara to bardzo popularny instrument. Nauczyciele korzystają z doświadczenia profesorów akademii muzycznej, by pogłębiać swoją wiedzę i by pokazywać współczesne spojrzenie na ten instrument. Każde potwierdzenie naszych słów przez profesorów akademii jest najwyższą wartością. Dlatego zapraszamy wykładowców akademii żeby potwierdzić świetne przygotowanie naszych uczniów - mówił dyrektor Zespołu Szkół Muzycznych w Białej Podlaskiej Radosław Żyła.
Dodał, że w perspektywie są konkursy, żeby podnosić poziom grania uczniów i pracy szkoły. - Współpraca ze sławami z akademii muzycznej mobilizuje do działania. Gitara jest wykorzystywana bardzo szeroko od muzyki klasycznej do muzyki rozrywkowej czy jazzowej. Motywacja jest bardzo istotna w naszej pracy. Ciągle musimy stymulować młodych ludzi do większego wysiłku. Nie nazywamy tego pracą domową, ale pracą z instrumentem - wskazał dyrektor. Zauważył, że do kolejnych zajęć należy się odpowiednio przygotować. - Musimy przybliżać kulturę wysoką, mieć na względzie, że jako nauczyciele mamy misję. Odbyły się nie tylko warsztaty gitarowe, ale też pianistyczne. W naszej szkole jest bardzo dużo specjalności w grze na instrumentach. Mamy święto gitary i fletu - zaznaczył Radosław Żyła.
Zbigniew Szewczuk nauczyciel Zespołu Szkół Muzycznych w Białej Podlaskiej realizuje pomysł organizacji seminarium od 21 lat. - Warsztaty to jednodniowe zajęcia - seminaria. Dotąd zapraszaliśmy profesorów z różnych ośrodków naukowych, z Warszawy, z zagranicy np. z Rosji, Francji, Czech, którzy udzielali lekcji mistrzowskich. To jest nowość na scenie gitarowej, uczestnicy seminarium mają wypełniony czas w 100 procentach. Ćwiczą w orkiestrze, ale też mają zajęcia indywidualne z wybranym mistrzem - mówił Zbigniew Szewczuk. Wskazał, że po seminarium widać znaczny postęp w umiejętnościach uczniów.
- Wynika to z tego, że dzieci przez dwa dni miały okazję grać z mistrzami, którzy udzielili im konkretnych wskazówek. Nie było też stresu, była bardzo przyjazna atmosfera, dzięki wykładowcom, wśród nich byli w poprzednich latach m.in. Dariusz Michałowski z Suwałk czy Ryszard Bałauszko, który jest świetnym pedagogiem. W tym roku swoimi umiejętnościami dzielili się m.in.: dr Bartłomiej Marusik, wykładający m.in. w Poznańskiej Akademii Muzycznej i Woletta Skup oraz Michał Skup - przekazał.
Dodał, że w czasie warsztatów panowała wspaniała i rodzinna atmosfera, również dzięki rodzicom uczniów, którzy przygotowali poczęstunek. Przyznał, że szkoła biła już rekordy, kiedy w orkiestrze grało ponad 60 osób.
- Zajęcia dają impuls do dalszych ćwiczeń, uczeń dostrzega, że nie jest sam, tylko ma wokół siebie osoby, które chcą mu pomóc zdobywać nowe umiejętności - zaznaczył Radosław Żyła.
Seminarium zakończył uroczysty koncert młodych gitarzystów i flecistów oraz gwiazd: dr Bartłomieja Marusika, kompozytora i gitarzysty, wykładający m.in. w Poznańskiej Akademii Muzycznej, duetu Wioletty i Michała Skup.
Napisz komentarz
Komentarze