- Powiat bialski od początku swojego istnienia nie miał swojej siedziby. Miejsce, w którym funkcjonuje od początku dopiero trzy lata temu udało się nam nabyć na własność wraz z działką. Od tego momentu mogły się zacząć działania, by inwestycje w siedzibę rozpocząć – mówi dziś starosta Mariusz Filipiuk i przypomina, ze pierwsze plany były takie, by modernizować nieruchomość, w której mieści się powiat. - To nieruchomość z lat 80-tych ub. wieku. Rozważaliśmy wiele pomysłów na temat modernizacji tego obiektu, ale z kalkulacji wynikało, że inwestowanie w ten budynek byłoby nieopłacalne. Dlatego w tym miejscu powstanie obiekt, który będzie upiększał miasto, a osoby załatwiające sprawy w urzędzie, będą mogły to zrobić w komfortowych warunkach i w takich też warunkach będą przede wszystkim pracować nasi urzędnicy – podkreśla starosta.
Nowoczesny i eko
Budynek, który powstanie będzie w kształcie podkowy, czterokondygnacyjny, posadowiony u styku ulic Narutowicza i Al. Tysiąclecia. W podziemiach przewidziano kilkanaście miejsc parkingowych. Na górze planowane są otwarte tarasy z dużą ilością zieleni i ulami pszczelimi. Wewnątrz przewidziana jest duża sala obsługi klienta, nowość, której do tej pory w obecnej siedzibie starostwa nie można było zorganizować. Budynek został zaplanowany tak, by wykorzystać maksymalnie całą jego przestrzeń.
– To będzie bardzo nowoczesny budynek. Ja nie kojarzę w Białej Podlaskiej takiego obiektu. Będzie tam wiele nowoczesnych rozwiązań w zakresie teletechniki, przykładowo system sterowania oświetleniem zależny od natężenia światła naturalnego, trzy szybkie nowoczesne windy, garaż podziemny, budynek w pełni energooszczędny – wylicza Paweł Niczyporuk, właściciel firmy PNB Budownictwo Spółka z o. o., realizującej przedsięwzięcie.
Firma umowę na realizację przedsięwzięcia podpisała w marcu tego roku. Na plac budowy weszła jednak dopiero na początku listopada. Wcześniej trwała procedura projektowania i kompletowania dokumentacji, oraz wszelkich pozwoleń. - Przygotowanie planów i dokumentacji było czasochłonne i stanowiło pewne wyzwanie. Na pewno dużo czasu zajęły nam uzgodnienia z konserwatorem zabytków, to na pewno wpłynęło na czas tworzenia dokumentacji projektowej i pozyskiwaniu pozwoleń. Dziś mamy kompletną dokumentację, mamy projekt i możemy realizować budowę. Działamy zgodnie z harmonogramem – dodaje Paweł Niczyporuk.
Siedziba na miarę potrzeb
Powiat pozyskał na tę inwestycję 20 mln zł z rządowego programu Polski Ład. Firma PNB Budownictwo Sp. z o.o. zrealizuje ją za 42 727 852,40 zł brutto. Ma na to 36 miesięcy od czasu podpisania umowy w marcu tego roku. - Gratuluję staroście uporu, zaangażowania i wiedzy, które doprowadziły do sytuacji, że największy powiat w województwie i trzeci pod względem wielkości w kraju, będzie miał nowoczesną siedzibę. Myślę, że pracownicy obecni i ci, którzy jak ja, nie doczekali, by w nowym budynku urzędować, cieszą się, że starostwo będzie miało godne i nowoczesne warunki pracy, takie jak przystało na XXI wiek – stwierdza Sławomir Sosnowski, radny wojewódzki, do niedawna sekretarz starostwa, który, jak stwierdził starosta, był zaangażowany w przygotowanie inwestycji. - Myślę, że ta inwestycja przejdzie historii starostwa powiatowego w Białej Podlaskiej – dodaje Sosnowski.
Nowy budynek ma być przede wszystkim miejscem pracy urzędników powiatu. W obecnej siedzibie powiat część pomieszczeń wynajmował, takich planów na zasiedlenie nowej nieruchomości nie ma.
- Przed rozpoczęciem inwestycji zbieraliśmy informacje od wynajmujących powierzchnie w obecnym budynku starostwa czy będą zainteresowani pomieszczeniami w nowej siedzibie. Takiego zainteresowania nie było, więc zaprojektowaliśmy budynek głównie pod nasze potrzeby – informuje starosta Filipiuk.
Przewidziano natomiast kilka lokali na parterze budynku od strony ul. Narutowicza, które starostwo będzie chciało przeznaczyć na działalność podmiotów zewnętrznych. - Chcielibyśmy tu umieścić jakąś placówkę bankową czy kancelarię notarialną, by instytucje, których usług nasi klienci mogą potrzebować załatwiając sprawy w starostwie, mieli na miejscu – przyznaje starosta Filipiuk.
Władze powiatu myślą również o miejscach parkingowych, bo obecne stały się właśnie placem budowy. Wciąż aktualny jest pomysł parkingu kondygnacyjnego w oparciu o konstrukcję starej siedziby powiatu. Jak informował już wcześniej starosta, w przyszłym roku w budżecie ma być zabezpieczona kwota na ekspertyzę budowlaną, która da odpowiedź czy konstrukcja budynku typu Lipsk będzie mogła posłużyć parkingowym planom.
CZYTAJ TEŻ:
Napisz komentarz
Komentarze