Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 13 grudnia 2024 21:38
Reklama
Reklama

Wisznice Liderem Rankingu Gmin Lubelszczyzny 2024 [WYNIKI]

Gmina Wisznice po raz pierwszy Liderem Województwa Lubelskiego oraz Liderem w kategorii gmin wiejskich w Rankingu Gmin Lubelszczyzny 2024. – To dla nas wielkie wyróżnienie! Dziękuję w imieniu całego zespołu – mówi wójt zwycięskiej gminy, Piotr Dragan. Słowo Podlasia objęło nad wydarzeniem patronat medialny.
Liderem Rankingu Gmin Lubelszczyzny 2024 po raz pierwszy została gmina Wisznice. W Rankingu w kategorii gmin wiejskich także zwyciężyła gmina Wisznice

Źródło: Gmina Wisznice (fb)

W kategorii gmin miejsko-wiejskich liderem została gmina Janów Lubelski, a w kategorii gmin miejskich miasto Biłgoraj. W czwartek, 12 grudnia, w Trybunale Koronnym w Lublinie odbyła się uroczysta gala, na której wręczono wyróżnienia dla najlepszych gmin naszego regionu. W wydarzeniu udział wzięło prawie 100 włodarzy z województwa, eksperci i partnerzy.

Panel dyskusyjny i wręczenie nagród
 

Ranking Gmin Lubelszczyzny 2024 został zorganizowany już po raz ósmy przez Fundację Rozwoju Demokracji Lokalnej im. Jerzego Regulskiego, Ośrodek w Lublinie we współpracy z Urzędem Statystycznym w Lublinie. Galę uświetnili swoją obecnością Jerzy Kazula, dyrektor biura wojewody lubelskiego oraz Andrzej Wojewódzki, sekretarz Lublina.

Przed ogłoszeniem wyników dla uczestników wydarzenia został zorganizowany panel dyskusyjny "Rola samorządów w ochronie ludności i obronie cywilnej". Samorządy terytorialne odgrywają kluczową rolę w ochronie ludności oraz obronie cywilnej, pełniąc funkcje zarządzania kryzysowego, organizowania obrony cywilnej, prowadzenia działań prewencyjnych oraz współpracy z innymi podmiotami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo. Ich działania są niezbędne do zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańców, zwłaszcza w przypadku wystąpienia sytuacji kryzysowych i katastrof.  

– Tegoroczna edycja rankingu była wydaniem, którą dla wielu samorządów można uznać za doskonały czas na podsumowanie, refleksje i wyciąganie wniosków dotychczasowej działalności, uwzględniając naszą metodologię i porównując wyniki z kilku ostatnich lat. Mamy nadzieje, że zbudowane zaufanie mieszkańców gmin oraz kapitał społeczno-rozwojowy osiągnięty w poprzednich kadencjach pozwolą na kontynuowanie wytyczonych kierunków dalszego rozwoju samorządów z uwzględnieniem zmieniających się tendencji zrównoważonego rozwoju oraz podjęcie dalszych zdecydowanych działań zmierzających do poprawy życia społeczności lokalnej – podkreśla Natalia Gmurkowska, koordynator Forów Samorządowych Województwa Lubelskiego

Promowanie samorządów
 

Ideą Rankingu Gmin Lubelszczyzny jest wyłonienie i promowanie gmin wyróżniających się pod względem rozwoju społeczno-gospodarczego. Metodą oceny poziomu rozwoju gminy jest syntetyczny wskaźnik rankingowy wyliczony w oparciu o 16 wskaźników mierzących m.in. potencjał, aktywność i wyniki osiągane przez gminę w sferze gospodarczej i społecznej. Intencją organizatorów jest to, aby organizowany corocznie ranking był przedsięwzięciem o szczególnym znaczeniu dla województwa, wprowadzającym do publicznej debaty zasadę oceny samorządów przy pomocy wskaźników liczbowych.

Ocenie poddano wszystkie gminy z województwa lubelskiego, z wyłączeniem miast na prawach powiatu, czyli Białej Podlaskiej, Chełma, Lublina oraz Zamościa. 

Podczas tworzenia rankingu brano pod uwagę

  • średnioroczne dochody własne budżetów gmin na średnioroczne wydatki majątkowe inwestycyjne na mieszkańca, 
  • średnioroczny wskaźnik zadłużenia, wydatki bieżące na administracją publiczną, średnioroczne środki z Unii Europejskiej i innych źródeł niepodlegające zwrotowi na finansowanie programów i projektów unijnych stanowiące dochód, 
  • wydatki na kulturę i ochronę dziedzictwa narodowego na jednego mieszkańca, 
  • liczbę podmiotów gospodarczych na tysiąc mieszkańców, 
  • udział bezrobotnych, udział ludności w wieku produkcyjnym, 
  • średnioroczny przyrost naturalny na tysiąc osób,
  •  średnioroczne saldo migracji na tysiąc osób,
  • odsetek dzieci objętych wychowaniem przedszkolnym w wieku 3-5 lat.
Na zwycięzców czekały dyplomy i statuetki fot. Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej im. Jerzego Regulskiego Ośrodek w Lublinie
Wisznice z podwójnym sukcesem
 

Liderem Rankingu Gmin Lubelszczyzny 2024 po raz pierwszy została gmina Wisznice. W Rankingu w kategorii gmin wiejskich także zwyciężyła gmina Wisznice, na drugim miejscu z minimalną różnicą do Wisznic uplasował się Puchaczów, który był liderem w ostatnich edycjach. Na trzecim miejscu Łukowa, na czwartym Jabłoń, a piąte miejsce zajął Głusk. 

– Bardzo się cieszymy, że zostaliśmy tak wysoko ocenieni wśród gmin Lubelszczyzny, a przyznam, że wygranie z Puchaczem, to jest duży sukces. W ogóle wygranie z gminami przylubelskimi, które naturalnie się rozwijają to też sukces. W gminach tych szybko rośnie liczba ludności, a to był jeden z czynników, które były brane pod uwagę. A u nas, w tej części województwa zauważa się wyludnianie, więc trudno w tej kwestii konkurować z podlubelskimi gminami – zauważa wójt, Piotr Dragan.

 Mimo to gmina wygrała ranking za 2023 rok. 

– Na naszą wygraną na pewno złożyła się liczba inwestycji w gminie Wisznice oraz fakt, że realizujemy je ze środków zewnętrznych, przede wszystkich unijnych. Pod uwagę była też brana liczba przedsiębiorców, których u nas, w stosunku do innych gmin, jest sporo. Zaważyło też kryterium – liczba mieszkańców przyłączonych do wody i kanalizacji czy wyniki egzaminu ósmoklasisty. Tu też byliśmy bardzo wysoko. Nasza gmina ma Plan Zagospodarowania Przestrzennego na całej powierzchni i to też było wysoko punktowane. Podsumowując, myślę, że zaowocowała praca ostatnich kilkudziesięciu lat – zaznacza Piotr Dragan.

 

 

 

 

 

Gmina objęła dobry kierunek? Jakie są wyzwania na nowy, 2025 rok? – Przede wszystkim koncentrujemy się na stworzeniem nowych miejsc pracy. Kluczowym projektem jest rozbudowa Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Curynie o kolejne miejsca opiekuńcze i nowy zakład rehabilitacji na 25 łóżek. Sądzimy, że to kolejnych co najmniej 50 miejsc pracy. Liczymy, że połowa trafi do naszych mieszkańców – mówi włodarz.

Wygrana w tegorocznej edycji rankingu jest dla wójta i pracowników urzędu gminy potwierdzeniem, że obrali dobry kierunek. –Odbierając tę nagrodę wiedziałem, że otrzymaliśmy ją dzięki pracy całego zespołu urzędu gminy. Jest też motywacją na przyszłość. Chciałoby się być zawsze w rankingach bardzo wysoko i staramy się co roku ten cel osiągnąć. A to, że nam się udaje, potwierdza, że jest to kolejny krok w dobrym kierunku – podsumowuje włodarz. 

W kategorii gmin miejsko-wiejskich pierwsze miejsce zajął Janów Lubelski, który objął prowadzenie po raz pierwszy. Na kolejnych uplasowały się odpowiednio: Parczew, Łęczna, Józefów oraz Piaski.

Jeżeli chodzi o miasta, na najwyższym miejscu znalazł się Biłgoraj, kolejne miejsca zajęły: Świdnik, Stoczek Łukowski, Radzyń Podlaski oraz Lubartów.

Wyłoniono też gminy będące liderami w każdym z powiatów województwa lubelskiego. W powiecie bialskim są to Wisznice, w biłgorajskim – Łukowa, w chełmskim – gmina Chełm, w hrubieszowskim – Trzeszczany, w janowskim – Janów Lubelski, w krasnostawskim – Łopiennik Górny, w kraśnickim – Dzierzkowice, w lubartowskim – miasto Lubartów, w lubelskim – Głusk, w łęczyńskim - Puchaczów, w łukowskim – miasto Stoczek Łukowski, w opolskim – Poniatowa, w parczewskim – Jabłoń, w puławskim – miasto Puławy, w radzyńskim – miasto Radzyń Podlaski, w ryckim – Kloczew, w świdnickim – miasto Świdnik, w tomaszowskim – miasto Tomaszów Lubelski, we włodawskim – miasto Włodawa, a w powiecie zamojskim Krasnobród.

Ranking został objęty patronatami honorowymi przez wojewodę lubelskiego, marszałka województwa lubelskiego, prezydenta Lublina, dyrektora Urzędu Statystycznego w Lublinie, Związek Gmin Lubelszczyzny, Stowarzyszenie Samorządów Euroregionu Bug oraz Stowarzyszenie Samorządów Euroregionu Roztocze. Partnerzy biznesowi wydarzenia to: Krajowa Izba Rozliczeniowa, Kingspan Water & Energy.

Czytaj też:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Reklama
Reklama