Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 17 kwietnia 2025 05:30
Reklama
Reklama

Wisznice Liderem Rankingu Gmin Lubelszczyzny 2024 [WYNIKI]

Gmina Wisznice po raz pierwszy Liderem Województwa Lubelskiego oraz Liderem w kategorii gmin wiejskich w Rankingu Gmin Lubelszczyzny 2024. – To dla nas wielkie wyróżnienie! Dziękuję w imieniu całego zespołu – mówi wójt zwycięskiej gminy, Piotr Dragan. Słowo Podlasia objęło nad wydarzeniem patronat medialny.
Wisznice Liderem Rankingu Gmin Lubelszczyzny 2024 [WYNIKI]
Liderem Rankingu Gmin Lubelszczyzny 2024 po raz pierwszy została gmina Wisznice. W Rankingu w kategorii gmin wiejskich także zwyciężyła gmina Wisznice

Źródło: Gmina Wisznice (fb)

W kategorii gmin miejsko-wiejskich liderem została gmina Janów Lubelski, a w kategorii gmin miejskich miasto Biłgoraj. W czwartek, 12 grudnia, w Trybunale Koronnym w Lublinie odbyła się uroczysta gala, na której wręczono wyróżnienia dla najlepszych gmin naszego regionu. W wydarzeniu udział wzięło prawie 100 włodarzy z województwa, eksperci i partnerzy.

Reklama
Panel dyskusyjny i wręczenie nagród
 

Ranking Gmin Lubelszczyzny 2024 został zorganizowany już po raz ósmy przez Fundację Rozwoju Demokracji Lokalnej im. Jerzego Regulskiego, Ośrodek w Lublinie we współpracy z Urzędem Statystycznym w Lublinie. Galę uświetnili swoją obecnością Jerzy Kazula, dyrektor biura wojewody lubelskiego oraz Andrzej Wojewódzki, sekretarz Lublina.

Przed ogłoszeniem wyników dla uczestników wydarzenia został zorganizowany panel dyskusyjny "Rola samorządów w ochronie ludności i obronie cywilnej". Samorządy terytorialne odgrywają kluczową rolę w ochronie ludności oraz obronie cywilnej, pełniąc funkcje zarządzania kryzysowego, organizowania obrony cywilnej, prowadzenia działań prewencyjnych oraz współpracy z innymi podmiotami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo. Ich działania są niezbędne do zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańców, zwłaszcza w przypadku wystąpienia sytuacji kryzysowych i katastrof.  

– Tegoroczna edycja rankingu była wydaniem, którą dla wielu samorządów można uznać za doskonały czas na podsumowanie, refleksje i wyciąganie wniosków dotychczasowej działalności, uwzględniając naszą metodologię i porównując wyniki z kilku ostatnich lat. Mamy nadzieje, że zbudowane zaufanie mieszkańców gmin oraz kapitał społeczno-rozwojowy osiągnięty w poprzednich kadencjach pozwolą na kontynuowanie wytyczonych kierunków dalszego rozwoju samorządów z uwzględnieniem zmieniających się tendencji zrównoważonego rozwoju oraz podjęcie dalszych zdecydowanych działań zmierzających do poprawy życia społeczności lokalnej – podkreśla Natalia Gmurkowska, koordynator Forów Samorządowych Województwa Lubelskiego

Promowanie samorządów
 

Ideą Rankingu Gmin Lubelszczyzny jest wyłonienie i promowanie gmin wyróżniających się pod względem rozwoju społeczno-gospodarczego. Metodą oceny poziomu rozwoju gminy jest syntetyczny wskaźnik rankingowy wyliczony w oparciu o 16 wskaźników mierzących m.in. potencjał, aktywność i wyniki osiągane przez gminę w sferze gospodarczej i społecznej. Intencją organizatorów jest to, aby organizowany corocznie ranking był przedsięwzięciem o szczególnym znaczeniu dla województwa, wprowadzającym do publicznej debaty zasadę oceny samorządów przy pomocy wskaźników liczbowych.

Ocenie poddano wszystkie gminy z województwa lubelskiego, z wyłączeniem miast na prawach powiatu, czyli Białej Podlaskiej, Chełma, Lublina oraz Zamościa. 

Podczas tworzenia rankingu brano pod uwagę

  • średnioroczne dochody własne budżetów gmin na średnioroczne wydatki majątkowe inwestycyjne na mieszkańca, 
  • średnioroczny wskaźnik zadłużenia, wydatki bieżące na administracją publiczną, średnioroczne środki z Unii Europejskiej i innych źródeł niepodlegające zwrotowi na finansowanie programów i projektów unijnych stanowiące dochód, 
  • wydatki na kulturę i ochronę dziedzictwa narodowego na jednego mieszkańca, 
  • liczbę podmiotów gospodarczych na tysiąc mieszkańców, 
  • udział bezrobotnych, udział ludności w wieku produkcyjnym, 
  • średnioroczny przyrost naturalny na tysiąc osób,
  •  średnioroczne saldo migracji na tysiąc osób,
  • odsetek dzieci objętych wychowaniem przedszkolnym w wieku 3-5 lat.
Na zwycięzców czekały dyplomy i statuetki fot. Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej im. Jerzego Regulskiego Ośrodek w Lublinie
Wisznice z podwójnym sukcesem
 

Liderem Rankingu Gmin Lubelszczyzny 2024 po raz pierwszy została gmina Wisznice. W Rankingu w kategorii gmin wiejskich także zwyciężyła gmina Wisznice, na drugim miejscu z minimalną różnicą do Wisznic uplasował się Puchaczów, który był liderem w ostatnich edycjach. Na trzecim miejscu Łukowa, na czwartym Jabłoń, a piąte miejsce zajął Głusk. 

– Bardzo się cieszymy, że zostaliśmy tak wysoko ocenieni wśród gmin Lubelszczyzny, a przyznam, że wygranie z Puchaczem, to jest duży sukces. W ogóle wygranie z gminami przylubelskimi, które naturalnie się rozwijają to też sukces. W gminach tych szybko rośnie liczba ludności, a to był jeden z czynników, które były brane pod uwagę. A u nas, w tej części województwa zauważa się wyludnianie, więc trudno w tej kwestii konkurować z podlubelskimi gminami – zauważa wójt, Piotr Dragan.

 Mimo to gmina wygrała ranking za 2023 rok. 

– Na naszą wygraną na pewno złożyła się liczba inwestycji w gminie Wisznice oraz fakt, że realizujemy je ze środków zewnętrznych, przede wszystkich unijnych. Pod uwagę była też brana liczba przedsiębiorców, których u nas, w stosunku do innych gmin, jest sporo. Zaważyło też kryterium – liczba mieszkańców przyłączonych do wody i kanalizacji czy wyniki egzaminu ósmoklasisty. Tu też byliśmy bardzo wysoko. Nasza gmina ma Plan Zagospodarowania Przestrzennego na całej powierzchni i to też było wysoko punktowane. Podsumowując, myślę, że zaowocowała praca ostatnich kilkudziesięciu lat – zaznacza Piotr Dragan.

 

 

 

 

 

Gmina objęła dobry kierunek? Jakie są wyzwania na nowy, 2025 rok? – Przede wszystkim koncentrujemy się na stworzeniem nowych miejsc pracy. Kluczowym projektem jest rozbudowa Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Curynie o kolejne miejsca opiekuńcze i nowy zakład rehabilitacji na 25 łóżek. Sądzimy, że to kolejnych co najmniej 50 miejsc pracy. Liczymy, że połowa trafi do naszych mieszkańców – mówi włodarz.

Wygrana w tegorocznej edycji rankingu jest dla wójta i pracowników urzędu gminy potwierdzeniem, że obrali dobry kierunek. –Odbierając tę nagrodę wiedziałem, że otrzymaliśmy ją dzięki pracy całego zespołu urzędu gminy. Jest też motywacją na przyszłość. Chciałoby się być zawsze w rankingach bardzo wysoko i staramy się co roku ten cel osiągnąć. A to, że nam się udaje, potwierdza, że jest to kolejny krok w dobrym kierunku – podsumowuje włodarz. 

W kategorii gmin miejsko-wiejskich pierwsze miejsce zajął Janów Lubelski, który objął prowadzenie po raz pierwszy. Na kolejnych uplasowały się odpowiednio: Parczew, Łęczna, Józefów oraz Piaski.

Jeżeli chodzi o miasta, na najwyższym miejscu znalazł się Biłgoraj, kolejne miejsca zajęły: Świdnik, Stoczek Łukowski, Radzyń Podlaski oraz Lubartów.

Wyłoniono też gminy będące liderami w każdym z powiatów województwa lubelskiego. W powiecie bialskim są to Wisznice, w biłgorajskim – Łukowa, w chełmskim – gmina Chełm, w hrubieszowskim – Trzeszczany, w janowskim – Janów Lubelski, w krasnostawskim – Łopiennik Górny, w kraśnickim – Dzierzkowice, w lubartowskim – miasto Lubartów, w lubelskim – Głusk, w łęczyńskim - Puchaczów, w łukowskim – miasto Stoczek Łukowski, w opolskim – Poniatowa, w parczewskim – Jabłoń, w puławskim – miasto Puławy, w radzyńskim – miasto Radzyń Podlaski, w ryckim – Kloczew, w świdnickim – miasto Świdnik, w tomaszowskim – miasto Tomaszów Lubelski, we włodawskim – miasto Włodawa, a w powiecie zamojskim Krasnobród.

Ranking został objęty patronatami honorowymi przez wojewodę lubelskiego, marszałka województwa lubelskiego, prezydenta Lublina, dyrektora Urzędu Statystycznego w Lublinie, Związek Gmin Lubelszczyzny, Stowarzyszenie Samorządów Euroregionu Bug oraz Stowarzyszenie Samorządów Euroregionu Roztocze. Partnerzy biznesowi wydarzenia to: Krajowa Izba Rozliczeniowa, Kingspan Water & Energy.

Czytaj też:

Reklama

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Panna ApteczkowaTreść komentarza: Czy to ważne kim był topielec ? GRUNT ŻE SIĘ UTOPIŁ . Utopił się i dzięki temu nie popełnił przestępstwa nielegalnego przekroczenia granicy .Data dodania komentarza: 16.04.2025, 10:24Źródło komentarza: Kim był topielec z Bugu?Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Banach nie BanaśData dodania komentarza: 16.04.2025, 08:38Źródło komentarza: Szukają go z powietrza, wody i lądu [WIDEO, ZDJĘCIA]Autor komentarza: PodlasiakTreść komentarza: Znam go z młodych lat on od nastolatka był taki aby kogoś okraść, naćpać się. Swoich ziomków z osiedla też okradał albo pożyczał kasę i nie oddawał. Dziewczynę uderzyć już wtedy mu się zdarzało więc wiadomo było że skończy jako "profesjonalny" domowy ninja. Życzę wszystkiego najgorszego dla tego czegoś bo człowiekiem takiego ścierwa nazwać nie można.Data dodania komentarza: 15.04.2025, 22:58Źródło komentarza: Poszukiwany za przemoc domową i narkotykiAutor komentarza: MążTreść komentarza: Ja też tak kiedyś zaginąłem . Szukała mnie żona, dzieci , rodzice i dalsza rodzina. Tydzień czasu nie dałem znaku życia . Wyłączyłem telefon i siedziałem u kochanki i piłem piwo , wino wódkę . Po tygodniu nakrył nas mąż kochanki i wyrzucił mnie na kopach z jej domu. Mąż kochanki jest kierowcą ciężarówki , jeżdzi Tirami i na trzy tygodnie wyjeżdża w trasę . Wtedy wrócił przed czasem z trasy i nas nakrył jak się zabawialiśmy . No co ???? Ona samotna on też jako kierowca ciężarówki Tirowiec obraca Tirówki to i jego żona zabawiała się ze mną . Nawet nie był zły tylko powiedział , że jak chcemy się zabawiać to nie w jego domu .Data dodania komentarza: 15.04.2025, 19:21Źródło komentarza: Szukają go z powietrza, wody i lądu [WIDEO, ZDJĘCIA]Autor komentarza: RadaTreść komentarza: Niektórzy chcą się mnożyć, niektórzy chcą, by mnożyć, a niektórzy chcą normalnie żyć. Pierwszeństwo ma prawo do życia!Data dodania komentarza: 15.04.2025, 18:09Źródło komentarza: Wróci bykowe? Jak nie masz dzieci, to płać podatek. I to niemały
Reklama
Reklama