Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 17 kwietnia 2025 09:04
Reklama
Reklama

Sto lat minęło jak jeden dzień

7 grudnia 2024 roku w Restoria Hotel w Radzyniu Podlaskim odbyła się uroczysta Gala 100-lecia Orląt Radzyń.
Sto lat minęło jak jeden dzień
Autor książki, Jakub Hapka z jubileuszową publikacją

Autor: nadesłane

Założony w 1924 r., noszący nazwę na cześć lwowskich Orląt, klub przeżywał wzloty i upadki. Przez te sto lat wiele się wydarzyło. W Radzyniu Łukasz Fabiański jako reprezentant U-15 po raz pierwszy wystąpił z orzełkiem na piersi. W meczu gwiazd trenerem był Andrzej Strejlau, z młodymi adeptami trenował Jan Tomaszewski, a w loży honorowej gościł w Radzyniu Kazimierz Górski wraz z Jerzym Engelem. Także przy Warszawskiej Franciszek Smuda prowadził swoją drużynę w ostatnim wyjazdowym meczu. Ostatnio występujący w juniorach Orląt w sezonach 16/17 i 17/18 Mateusz Szczepaniak w barwach warszawskiej Legii, zdobywając bramkę z cypryjską Omonią, został najmłodszym strzelcem w Lidze Konferencji.

Reklama

Zaczęło się od „Sokoła”

Wszystko zaczęło się od Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, którym na początku lat 20-tych kierował Tadeusz Laskowski (właściciel Zakładów Metalowych, obecnie Górniczej Fabryki Narzędzi). Miłośnicy sportu, głównie wojskowi, stworzyli organizację „Strzelec”. W 1923 r. powstał „Podlasiak”. Swój pierwszy mecz w „B” klasie rozegrał 3 września 1923 r., przegrywając z Lewartem Lubartów 4:6. „Orlęta” powstały z inicjatywy przewodniczącego Wydziału Kultury Fizycznej Starostwa Powiatowego, p. Rossowskiego.

Historia powojenna

Po wojnie największe osiągnięcia „Orląt” miały miejsce w piłkarstwie młodzieżowym. Radzynianie uczestniczyli w rozgrywkach makroregionalnych, a także w krajowym turnieju „Piłkarska kadra czeka”. Choć dziś Orlęta to klub stricte piłkarski, to w minionych latach mógł poszczycić się wieloma sekcjami: tenisa stołowego (od lat 80-tych; klasa „A” i liga międzywojewódzka), piłki siatkowej (lubelska klasa „A”), brydża sportowego (III liga) oraz lekkoatletyki (czołowi juniorzy Polski w biegach sprinterskich), podnoszenia ciężarów oraz sekcji szachowej (od lat 60-tych). Lata 80-te i 90-te to okres balansowania między czwartą a piątą ligą. Pewnym przełomem był awans do IV ligi w sezonie 2000/2001 oraz poziom wyżej w pamiętnym sezonie 2005/2006 za czasów prezesa Szczepana Skomry. Obecnie „biało-zieloni” zajmują 8. miejsce w IV lidze.

Gala, mecz 100-lecia i książka

Obok gali, meczu 100-lecia z mistrzem Polski, Jagiellonią Białystok, namacalnym znakiem obchodów jest jubileuszowa książka „100 lat LKS Orlęta Radzyń”. We wstępie książki (do nabycia w radzyńskich księgarniach Hermes, Zaborek oraz sklepie Markom) czytamy: „… Publikacja nie ogranicza się do suchych danych statystycznych. Znajdziecie w niej rozmowy z byłymi zawodnikami i trenerami. Klimat kolejnych dekad przy Warszawskiej. Dlaczego wybraliśmy na rozmówców tych, a nie innych? Dlaczego nie ma więcej o graczu X, Y, Z? Cóż, Wielka Historia to suma małych opowieści. To równanie, gdzie składowymi są subiektywnie obrana ścieżka poszukiwań autora i nieubłagalne ramy publikacji. Nie zapomnieliśmy o innych sekcjach – przez lata sekcja szachowa była tą mocniejszą nogą w biało-zielonym organizmie…”

– Książka ta nie powstałaby bez pomocy grona ludzi dobrej woli. Dziękuję za udostępnienie zbiorów legendzie klubu – Edwardowi Waldemarowi PawlinieTadeuszowi OrkisiewiczowiTomaszowi Odrzygoździowi. Bogatym materiałem zdjęciowym podzielili się Mirosław Piasko (twórca pierwszej internetowej strony poświęconej Orlętom – powiatowykibic.pl) oraz Zofia Paskudzka. Dziękuję za nieocenioną pomoc dr Joannie Kowalik-Bylickiej oraz wszystkim pracownikom radzyńskiego oddziału Archiwum Państwowego w Radzyniu Podlaskim, Grażynie Kratiuk i pracownikom Miejskiej Biblioteki Publicznej w Radzyniu. Koleżance Małgorzacie Nikoniuk i wszystkim pracownikom Miejskiej Biblioteki Publicznej w Białej Podlaskiej. Korzystałem z biblioteki multimedialnej Teatru NN oraz Bialskiej Biblioteki Cyfrowej. Serdecznie zapraszam wraz z Orlętami na wieczór promocyjny książki, który odbędzie się w sobotę, 28.12 o godz. 16.00 w klubowej kawiarence – powiedział autor książki Jakub Hapka.

Artykuł powstał na podstawie informacji przesłanych przez autora książki. Korzystając z okazji, redakcja „Słowa Podlasia” składa serdeczne gratulacje i życzy kolejnych równie udanych stu lat funkcjonowania radzyńskim Orlętom.

Reklama


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Panna ApteczkowaTreść komentarza: Czy to ważne kim był topielec ? GRUNT ŻE SIĘ UTOPIŁ . Utopił się i dzięki temu nie popełnił przestępstwa nielegalnego przekroczenia granicy .Data dodania komentarza: 16.04.2025, 10:24Źródło komentarza: Kim był topielec z Bugu?Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Banach nie BanaśData dodania komentarza: 16.04.2025, 08:38Źródło komentarza: Szukają go z powietrza, wody i lądu [WIDEO, ZDJĘCIA]Autor komentarza: PodlasiakTreść komentarza: Znam go z młodych lat on od nastolatka był taki aby kogoś okraść, naćpać się. Swoich ziomków z osiedla też okradał albo pożyczał kasę i nie oddawał. Dziewczynę uderzyć już wtedy mu się zdarzało więc wiadomo było że skończy jako "profesjonalny" domowy ninja. Życzę wszystkiego najgorszego dla tego czegoś bo człowiekiem takiego ścierwa nazwać nie można.Data dodania komentarza: 15.04.2025, 22:58Źródło komentarza: Poszukiwany za przemoc domową i narkotykiAutor komentarza: MążTreść komentarza: Ja też tak kiedyś zaginąłem . Szukała mnie żona, dzieci , rodzice i dalsza rodzina. Tydzień czasu nie dałem znaku życia . Wyłączyłem telefon i siedziałem u kochanki i piłem piwo , wino wódkę . Po tygodniu nakrył nas mąż kochanki i wyrzucił mnie na kopach z jej domu. Mąż kochanki jest kierowcą ciężarówki , jeżdzi Tirami i na trzy tygodnie wyjeżdża w trasę . Wtedy wrócił przed czasem z trasy i nas nakrył jak się zabawialiśmy . No co ???? Ona samotna on też jako kierowca ciężarówki Tirowiec obraca Tirówki to i jego żona zabawiała się ze mną . Nawet nie był zły tylko powiedział , że jak chcemy się zabawiać to nie w jego domu .Data dodania komentarza: 15.04.2025, 19:21Źródło komentarza: Szukają go z powietrza, wody i lądu [WIDEO, ZDJĘCIA]Autor komentarza: RadaTreść komentarza: Niektórzy chcą się mnożyć, niektórzy chcą, by mnożyć, a niektórzy chcą normalnie żyć. Pierwszeństwo ma prawo do życia!Data dodania komentarza: 15.04.2025, 18:09Źródło komentarza: Wróci bykowe? Jak nie masz dzieci, to płać podatek. I to niemały
Reklama
Reklama