Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 24 grudnia 2024 00:29
Reklama
Reklama baner reklamowy word biała podlaska

Wędrówka króla puszczy. Skąd się biorą żubry w okolicach Białej Podlaskiej?

W lasach powiatu bialskiego pojawiły się żubry. Skąd do nas przywędrowały i czy jest szansa, aby się tu osiedliły?
Skąd przywędrowały do nas żubry i czy jest szansa, aby się tu osiedliły?

Autor: poglądowe/pixabay.com

Na forach społecznościowych coraz częściej publikowane są zdjęcia i posty informujące o żubrach. Zwierzęta są widziane między innymi w okolicach Dobrynia Dużego, Wólki Dobryńskiej, Zalesia, Rokitna, Leśnej Podlaskiej i Kołczyna. Już w 2023 r. mieszkańcy naszego regionu informowali o spotkaniach z żubrem w Rakowiskach czy w okolicach Konstantynowa.

Wędrowny tryb życia
 

Do niedawna, aby zobaczyć żubra w całym jego majestacie, trzeba było jechać do Białowieży. 

– Żubry zamieszkują gęste lasy mieszane, wraz z podmokłymi śródleśnymi polanami. W Polsce występują m. in. na terenie Puszczy Białowieskiej, Puszczy Boreckiej, Puszczy Knyszyńskiej. Zwierzęta te prowadzą wędrowny tryb życia i przemieszczają się, niekiedy na duże odległości – wyjaśnia rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Lublinie, Cezary Wierzchoń.

Twierdzi, że żubry pojawiające się na terenie powiatu bialskiego najprawdopodobniej przywędrowały z województwa podlaskiego. – Niewykluczone, że również z terenu Białorusi, chociaż obecnie jest to mocno utrudnione ze względu na prace związane z budową zapory na granicy – dodaje Wierzchoń.

Zdanie to podziela Mariusz Kiczyński zastępca dyrektora ds. gospodarki leśnej w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie.

 – Leśnicy, myśliwi odnajdują w lasach powiatu bialskiego odciśnięte tropy czy odchody tych zwierząt. Żubry przyszły do nas z Białowieży, ale nie zostają na stałe. Nie możemy więc mówić o tym, że są to nasze żubry, bo musiałyby się tu urodzić młode – wyjaśnia Mariusz Kiczyński.

Szukają swego miejsca
 

Żubr jest zwierzęciem, które podlega ścisłej ochronie gatunkowej. – Ponadto prowadzone są również działania z zakresu ochrony czynnej dla tego gatunku, między innymi takie jak poprawa stanu zdrowia żyjących żubrów, wprowadzanie żubrów na nowe obszary. W związku z tym ich liczebność ulega stopniowemu zwiększeniu – wyjaśnia rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Lublinie, Cezary Wierzchoń. A Mariusz Kiczyński zaznacza, że żubry, które wędrują przez nasz teren, to prawdopodobnie młode, które zostały wyparte ze stada przez starsze osobniki i teraz szukają swego miejsca na ziemi.

Zachowaj dystans
 

A jak się zachować, kiedy na swojej drodze spotkamy żubra? – Podczas spotkania żubra należy zachować szczególną ostrożność. Najlepszym rozwiązaniem będzie wówczas zachowanie odstępu od zwierzęcia oraz spokojne wycofanie się – radzi Cezary Wierzchoń.

Dr Katarzyna Daleszczyk konserwator Obrębu Ochronnego w Ośrodku Hodowli Żubrów w Białowieskim Parku Narodowym wskazuje, że od żubrów należy zachowywać odległość minimum 50 metrów. 

– Żubry nie są gwałtowne, agresywne, nie są wrogo nastawione do ludzi. Jednak zbliżenie się do takiego zwierzęcia, które nie ucieka powoduje, że przekraczamy jego granicę komfortu, wtedy może na nas zaszarżować. Dlatego lepiej jest zachowywać dystans – zaznaczyła dr Katarzyna Daleszczyk w rozmowie ze Słowem Podlasia.

Dodaje, że po zachowaniu żubra widać, kiedy zaczyna się niepokoić. – Wtedy grzebie ziemię nogami, zaczyna ryć rogami, może się gwałtownie zacząć tarzać lub rogami atakować krzaki czy drzewa. To zachowania, które mają na celu przestraszenie przeciwnika czyli osoby, która się zbliża. Wtedy należy się wycofać, bo następnym etapem może być to, że na nas zaszarżuje – wyjaśnia specjalistka.

Podkreśla,. że nie można dokarmiać dzikich zwierząt, w tym żubrów, w pobliżu domów, ponieważ dane zwierzę się przyzwyczai i przestanie czuć lęk przed człowiekiem. Pozwoli komuś podejść bliżej, a potem może zaatakować takiego człowieka.

Żubr żywi się żołędziami i trawą z łąk. – Może też obgryzać drzewa z kory i korzystać z oziminy na polach. Żubr prawdopodobnie sam znajdzie pożywienie, zapewne skorzysta z paśników, gdzie jest wykładane siano dla jeleni. Jeśli ma być dokarmiany, to tylko z dala od ludzi – podkreśla dr Katarzyna Daleszczyk.

Tragiczny finał
W listopadzie 2023 r. na ustach mieszkańców naszego regionu był ranny żubr, który został znaleziony w okolicach Kaliłowa w gminie Biała Podlaska, fot. SOP Biała Podlaska

 

Przypomnijmy, w listopadzie 2023 roku 600-kilogramowy żubr został znaleziony w okolicach Kaliłowa w gminie Biała Podlaska. Był ranny i leżał na trasie Biała Podlaska - Rokitno, tuż przy drodze pożarowej nr 12 w okolicach Kaliłowa. Zwierzę miało złamaną nogę w łopatce, przez co nie mogło się poruszać. Zwierzę padło w nocy z 26 na 27 listopada ubiegłego roku.

W styczniu 2024 r. Straż Graniczna w Bohukałach zaobserwowała kolejnego żubra. Jego obecność na terenie powiatu bialskiego potwierdził też przedstawiciel Parku Krajobrazowego "Podlaski Przełom Bugu". Zwierzę prawdopodobnie przepłynęło Bug i w ten sposób dostało się do Polski z Białorusi.

Czytaj też:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: chyży rójTreść komentarza: To jest ,,zaproszenie" do wypowiedzi o chlopach?😊To policzmy z grubsza wasze dopłaty,których nie otrzymuje żadna grupa zawodowa w Polsce.Otoż:doplata do każdego ha,dopłata do paliwa,doplata za suszę,dopłata za inny nieurodzaj,dopłata za znisdzczone plony przez dzikie zwierzęta,a narzekan jestco niemiara,za komuny nic nie mieliście,i kto był chlopem prawdziwym-tem był,A dzisiaj jęki,kwęki,stęki krzyki że plajtujecie,sami ze swej pazerności czekacie na wyższe ceny,a tu raptem nisko,bo ukraina sprzedała,wrzasj ze żywiec nisko stoi,a wszystko sprzedajecie i nie zarzucacie hodowli.Ciągły kwik i ryk z tej wsi się wydobywa,Data dodania komentarza: 23.12.2024, 12:04Źródło komentarza: Szkolny Dwór wykupiony i zagrodzony. Magistrat rozkłada ręceAutor komentarza: Nie rolnikTreść komentarza: Czegoś ty człowieku się nawąchał. Oparów w tej oborze. Zero taktu. Gdyby to była kolizja to jeszcze rozumiem. O sprawności auta decyduje diagnosta nie przebieg.Data dodania komentarza: 23.12.2024, 12:03Źródło komentarza: Samochód potrącił mężczyznę. Pieszy nie żyjeAutor komentarza: RolnikTreść komentarza: Te Audi A6 to chyba nie pierwszej świeżości i lata świetności już ma chyba za sobą . Ten śrut i gruz na bank ma 15 lat albo i więcej . 15 lat ...na pewno sprowadzony od Helmuta i pewnie po 2 Niemcach i 3 Turasach . Ciekawe jaki przebieg ....... pewnie już ponad 250.000 Ha ha ha ha ha ha .Data dodania komentarza: 23.12.2024, 11:50Źródło komentarza: Samochód potrącił mężczyznę. Pieszy nie żyjeAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: Pochwalę się że ja z tego parkingu żylem dostatnio,wychodziłem i machałem ręką na kierowce ktory chciał przyparkować,najmniej od jednego to 2 zł bylo,a jak postałem ze 3 godziny to miałem na papieroski i amarenki,no i żecz jasna paroweczki ,polecam każedemu sa smaczne,zwlaszcza na przekąskaData dodania komentarza: 23.12.2024, 11:48Źródło komentarza: Szkolny Dwór wykupiony i zagrodzony. Magistrat rozkłada ręceAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: a ty to żyjesz z socjalu całe zycie,nic nie umiesz,nawet pisać gramatycznie,nieukuData dodania komentarza: 23.12.2024, 11:42Źródło komentarza: Szkolny Dwór wykupiony i zagrodzony. Magistrat rozkłada ręce
Reklama
Reklama